Igy
01.06.08,14:06
Ahojte, oteplilo sa a moj sused spustil klimatizaciu. Nic proti tomu, vsak komfort je prvorady. Problem je ze jeho komfort znizuje komfort mne. Klimatizaciu namontoval na vonkajsiu stenu svojho balkona, ale cast tejto steny je v podstate stenou mojho bytu. Ked je klima spustena, okrem toho ze von na balkone je hluk ako keby bolo nastartovane auto, v byte to pocut ako staru chladnicku. Rezonacie z klimatizacnej jednotky sa prenasaju cez stenu rovno do bytu. Kupoval som si spotrebice podla hlucnosti a bol som rad ze chladnicku ktoru mam v kuchyni vobec nepocujem. A teraz toto. Mam sancu nieco s tym urobit? Za susedom som uz bol a bol sa na to aj osobne pozriet. Ide vsak o dochodcu ktory nic nepocuje takze on v tom problem nevidi. Existuje nejaky sposob ako tento problem vyriesit. Pritom keby klimu namontoval o pol metra blizsie k svojim dveram tak by to problem nebol...
ivka70
01.06.08,12:13
Myslim si, ze si mozes dat odmerat hlucnost v tvojom byte pri iducej klimatizacii /popytaj sa na to na hygiene/ a na zaklade prekrocenej hlucnosti mozes zacat konat a ziadat suseda o odsranenie, premiestnenie zdroja hluku alebo zabezpecenie znizenia hlucnosti

pokial to ale nebude prekrocene ,bojim sa, ze s tym nic nenarobis ...
majkii
01.06.08,13:08
Igy, v jednej nemenovanej relácii "Lampáreň" :) bol podobný problém riešený na jednom panelákovom dome v Petržke. Ak sa dobre pamätám riešil to stavebný úrad, pretože na montáž tej klimatiozačnej jednotky bolo potrebné stavebné povolenie nakoľko sa menil vzhľad budovy. Druhou vecou bolo, že vonkajšia stena (aj balkóna) je súčasťou obvodového plášta domu a teda je spoločnou časťou domu. Preto bol potrebný aj súhlas nadpolovičnej väčšiny resp. nadpoplovičnej väčšiny zúčastnených vlastníkov bytov na schôdzi.

Inak meranie hlučnosti nie je tá správna cesta, pretože medzné limity hluku sú v normách posadené pomerne vysoko a k ich prekročeniu pustenou klimatizáciou určite nedôjde.
majkii
01.06.08,17:41
Aha, tak nepamätal som si to presne napokon neriešil stavebný úrad. Inak zvyšok platí, Tá reportáž bola 13.4.2008 dá sa to tam pozrieť.
Milan.Žiška
01.06.08,18:09
Z technického hladiska je možné rezonanciu znížiť kotvením cez silenbloky na kozolách zavesenia klima jednotky ( sú to také skrutky cez ktoré neprechádzajú vibrácie ). K hlučnosti len toľko - niektoré typy majú možnosť zníženia hlučnosti prídavnými filtrami s tlmičmi ( poradia ľudia od klimatizácií ). Čisto hypoteticky, ten sused by sa nedal nejak rozumne ukecať k " dobrovoľnému " premiestneniu?
Igy
01.06.08,20:56
Napisal som mu list kde ho ziadam o vyriesenie tohto problemu. Uvidime ako sa k tomu postavi. Myslim ze najrozumnejsie by bolo stisenie jednotky cez silentbloky a spravne nastavenie jednotky. Uvidime....
Igy
18.06.08,12:52
Tak sused klimu presunul. Teraz uz len pockat na teplejsie dni a uvidime ci to pomohlo...
majkii
18.06.08,14:03
Tak sused klimu presunul. Teraz uz len pockat na teplejsie dni a uvidime ci to pomohlo...
držím palce aby to bolo OK
peton
18.06.08,18:12
A nezabudni oceniť jeho snahu o riešenie situácie a poďakovať mu. Každému dobre padne, keď sa snaha ocení. Ale to si už iste urobil. :-). Pripájam sa k majkiimu.