charlie9371
01.06.08,15:00
Dobrý deň všetkým, som tu znovu s novým problémom a prosbou o radu.
Objasním: sme SVB so 78 vlastníkmi a s jedným vlastníkom máme problém.
- v trojizbovom byte žijú 4 generácie, spolu 15 ľudí a 2 vlčiaci
- už tretí krát sme robili dezinsekciu proti lezúcemu hmyzu (a NIČ)
- vlastník je riadnym platičom, ale stav bytu je v dezolátnom stave (neustále vytápanie, švábi, špina na poschodí, schodisko - verejné WC ...)
Moja otázka znie:
- môžem ako predseda SVB poslať hygienu do tohto bytu? Ak áno ako mám postupovať?

Za všetky rady vopred ďakujem.
peton
02.06.08,04:05
Neviem či Ti hygiena niečo pomôže, pretože najprv by ju tam vlastníci bytu museli pustiť.
Pokiaľ je tak ako hovoríš, že poškodzujú aj spoločné priestory domu - schodisko=verejné WC treba ich písomne upozorniť, že porušujú domový poriadok a žiadate nápravu, poprípade kľudne volajte policajtov. Každopádne získajte čo najviac dôkazov pre prípadné preukazovanie pred súdom (výzvy, petície a pod.). Dôkazné bremeno je žiaľ na Vašej strane.
Čo sa týka bytu samotného tam nespravíte nič, je to ich bordel,
ale určite by som v tomto prípade celé finančné náklady na dezinsekciu preniesol na ich ťarchu. Potom sa snáď spamätajú, i keď tomu neverím.

A ešte niečo. Keďže sa jedná o sústavné porušovanie domového poriadku, a obmedzovanie výkonu užívateľského práva ostatných vlastníkov je možnosť podľa zákona nariadiť predaj bytu § 11 ods. 5 zákona 182/1993.
GABRIELA
02.06.08,12:27
Neurobíte v podstate nič. Ja som to riešila minulý rok. A navyše sme mali ešte aj špinavé schody, spiace ku...vy na schodoch a pod. Hygiena s tým nič nechce mať, policajti síce vždy prišli, ale po nejakom čase už boli odolní, a bolo im to tiež jedno. Pohrozili bu-bu-bu. .. a odišli. Msú to tiež nezaujímalo, a môžem povedať že ani žiaden sociálny úrad( už neviem ako sa to volalo. ) Myslím že len podaním na súd žiadať o vypratanie a bytu a predaj bytu .
Je to ale asi dosť nepravdepodobné, že by súd rozhodol o predaji bytu. Neviem. Nášho neporiadnika nakoniec okradli o byt jeho vlastní kumpáni, a už je z neho nebožtík.