EkoRenka
01.06.08,17:28
Ahojte.
Obraciam sa na Vás s nasledovnou otázkou:
Naša s.r.o. je v prenájme u FO, ktorá v nájomnej zmluve povolila technicky zhodnocovať a následne odpisovať budovu a prislúchajúci pozemok.
FO - vlastník budovy a pozemku, požiadal o stavebné povolenie na výstavbu parkoviska. Stavebné povolenie platí do konca roku 2009, pretože predmetné parkovisko je len časťou stavebného povolenia a FO buduje aj ďalšie parkovisko. Nami financované parkovisko sa už vystavalo a používa sa. Kolaudácia ešte neprebehla.
Celú výstavbu našej časti parkoviska financovala naša s.r.o. so súhlasom vlastníka a začala ho používať v marci r. 2008.
Otázky:
1) môžem zaradiť parkovisko ako technické zhodnotenie napriek tomu, že ešte neprebehla kolaudácia a odpisovať ho?
2) mám zaradiť parkovisko do odpisovej skupiny 3?
3) môžme spolufinancovať iba určitú časť zo stavebného povolenia a v našom účtovníctve sledovať len túto vymedzenú časť (konkrétne parkovisko) a ostatné časti stavebného povolenia "si nevšímať"? Veď o stavebné povolenie žiadala FO, nie s.r.o. ...
Ďakujem za všetky ochotné odpovede.
EkoRenka
02.06.08,11:07
Písala som aj na DR, ale tiež mi nikto neodpovedal. Potrebujem to rýchlo uzatvoriť, hľadám, pátram a nič.
Nájde sa niekto ochotný, kto má s podobným prípadom skúsenosti a poradí mi?
EkoRenka
03.06.08,09:35
Pomôže mi niekto ochodný?
betka
03.06.08,10:50
Už som Vám trošku k stavbe písala, v predosšlých príspevkoch, a teraz trošku nadviažem.

Nie som daňový poradca, a preto vyjadrujem svoj názor, a tiež neviem, prečo sa drsr nevyjadrilo, nie je to až také komplikované.;)

FO-vlastník má stavebné povolenie k stavbe. Treba pozrieť, resp. požiadať o fotokopiu stavebného povolenia, načo sa vzťahuje. Ak bude súčasťou stavebného povolenia i parkovisko, treba sa obrátiť na stavebný úrad, ako postupovať a akým spôsobom treba naložiť s parkoviskom, a teda, či ho môžete predčasne, resp. prechodne užívať, nakoľko je parkovisko stavbou, kt. sa odpisuje v 4.OS, keďže som potrebovala naň SP. Ak nieje parkovisko súčasťou stavebného povolenia a stačilo ohlásenie stavebnému úradu, potom by som ho považovala za drobnú stavbu.

Stavba, kt. je predčasne alebo prechodne užívaná, je v účt. účtovaná v obstarávanom dlhodobom HM na účte 042, a považuje sa u nájomcu, za iný majetok-TZ vykonávané nájomcom

Je potrebné účtovne zobraziť skutočnosť zníženia hodnoty takejto stavby v dôsledku jej predčasného alebo prechodného užívania a súčasne sa s takouto skutočnosťou vysporiadať pri uvedení stavby do užívania.

Účtovanie:
Účtovanie OP z dôvodu zníženia stavby pri prechodnom alebo predčasnom užívaní: 553/094
Zúčtovanie OP po uvedení stavby do trvalého užívania: 094/081 (oprávky k stavbám)
Pre účely daňového odpisovania je dôležité členenie stavby podľa času ich použiteľnosti na:
1.stavby trvalé, pri kt. nie je obmedz. doba ich trvania a využitia užívacím povolením
2. Stavba dočasná - čas trvania alebo využívania je obmedzený stavebným alebo užívacím povolením, stavebno-tech. dokumentáciou.

Pre účely odpisovania zaradím stavbu do používania až po kolaudácii. Pred kolaudáciou účtujem všetky výdavky ako obstaranie účet 042.

Toto účtovanie a vplyv daňový:
Náklady na tvorbu OP sú PP k ZD-teda nedaňový výdavok. Po kolaudač.rozh. sa tvorba OP – 553/094 zúčtuje 094/081 a bude položkou znižujúcou ZD.
EkoRenka
03.06.08,12:40
Ďakujem Vám za odpoveď, už som prestávala dúfať, že sa niekto ozve:-)
Konatelia navrhli vôbec sa nezaťažovať evidovaním predčasného užívania, ale chcú, aby som všetky náklady na TZ parkoviska zúčtovala oproti nerozdelenému zisku minulých rokov.
Myslíte si, že je tento postup správny?
adato
05.06.08,17:33
Súhlasím s tým, čo uviedla Betka, že sa o jedná o stavbu, ktorá by mala byť zaradená v 4. odpisovej skupine. Pri využívaní parkoviska a tvorbe opravnej položky vidím ešte jeden problém - u stavieb býva pre dočasné, alebo prechodné užívanie vydávané rozhodnutie Životného prostredia o tejto skutočnosti (podobné ako Kolaudačné rozhodnutie, býva v ňom uvedené do kedy má platnosť - zvyčajne to do termínu očakávanej kolaudácie). Nebola by tu možnosť požiadať o čiastkovú kolaudáciu? Zaúčtovanie oproti nerozdelenému zisku nie je rozumné, nedostanete stavbu do majetku, náklady do daňových výdavkov (tu ešte budete od FO potrebovať aj povolenie odpisovať majetok) a následné náklady na údržbu bude tiež problematické účtovať (už len obyčajná zimná údržba...).
EkoRenka
06.06.08,08:29
Práve toto som potrebovala vedieť. Ďakujem adato. Dodatočné ešte podané nemám, ale mám už všetko povytláčané a prichystané. Ak by sme však získali povolenie o čiastkovej kolaudácii, evidovala by som do tejto doby náklady na obstaranie na účte 042. Nevadí, že to zostane na účte 042 k 31.12.2007?