Makina
12.04.05,09:40
Prosím vás máte niekto skúsenosti so zamestnávaním občanov z iného státu EU, pokiaľ títo nie sú nikde inde zamestnaní iba v našej slovenskej spoločnosti a nepracujú na území Slovenska, iba na územi svojej krajiny /v rámci EU - konkrétne ide o Poľsko/?

Čo je potrebné zabezpečiť z hľadiska sociálneho a zdravotného poistenia? Aké povinnosti nám vyplývajú? Je potrebné ich nahlásiť ešte okrem poisťovní niekam inam?

Ďakujem za radu.
Makina
12.04.05,09:05
Skutočne s tým nemá nikto skúsenosti?
jonnie
13.04.05,06:39
Pozri zakon o nelegalnej praci - 82/2005 Z.z. - píše sa tam o povinnosti písomne informovať úrad o nástupe občana členského štátu EU....

Inak rada by som vedela k tomu info, ak mi to moze niekto ozrejmit - ak robi pre organizaciu posudok nejaky odbornik napr. z Ciech - tiez je to potrebne? V pripade, ze pracuje na DoVP. Vdaka.
Makina
13.04.05,08:09
Jonnie, mne teraz nejde o nelegálnu prácu, pretože my budeme mať s tými poliakmi normálne uzatvorenú pracovnú zmluvu.
Čo sa týka teba - podľa informácií, ktoré som teraz dostala - odvody za zamestnancov z iného štátu sa platia tam, kde má sídlo zamestnávateľ, tzn., že by si ho mala v prvom rade zaregistrovať na SP.
Už som z toho všetkého maďar.
andreasoltisik
13.04.05,13:12
Práve som sa informovala na ministerstve práce, že je potrebné týchto zamestnancov nahlásiť na úrad práce, v rámci štatistického hlásenia o pohybe zamestnancov.

Čo sa týka SP a ZP, ak je dlhšie ako 6 mesiacov mimo územia /miesto výkonu/ a platí si ZP, podľa toho kde prácu vykonáva.
jonnie
14.04.05,07:09
Jonnie, mne teraz nejde o nelegálnu prácu, pretože my budeme mať s tými poliakmi normálne uzatvorenú pracovnú zmluvu.
Čo sa týka teba - podľa informácií, ktoré som teraz dostala - odvody za zamestnancov z iného štátu sa platia tam, kde má sídlo zamestnávateľ, tzn., že by si ho mala v prvom rade zaregistrovať na SP.
Už som z toho všetkého maďar.

Zakon som uviedla len kvoli tomu, ze je to povinnost od 1.4.2005 - a myslim, ze povinnost navyse - nahlasovat ludi z EU pracujucich u nas - dalsiemu uradu. Ja len, aby si neopomenula nejaku povinnost.
Makina
14.04.05,07:27
Rozumiem Jonnie, ale oni nebudú prácu vykonávať u nás. Budú iba našimi zamestnancami.
Andreasoltisik - myslíš, že aj keď nebudú prácu vykonávať tu na území SR ako už som uviedla je potrebné ich nahlásiť na úrad práce?
Čo sa týka ZP a SP - dostala som také info, že zdravotné poistenie sa vraj platí tam, kde prácu vykonáva a sociálne poistenie zasa tam kde ná sídlo zamestnávateľ...