M3G
01.06.08,19:22
Dostal som sa do zaujímavej situácie, po návšteve ZP som zistil, že tam mám preplatok cca 12.000 Sk, ktorý začal vznikať koncom roka 2006 a o ktorom som sa dozvedel náhodou až teraz.


Dal som si vytlačiť predpis poistného, v ktorom je výška predpisu, ktorý nedokážem pochopiť. Za 9/2006 je ešte predpis 966 Sk, t.j. bežný minimálny odvod čistej SZČO. K 1.10.2006 som sa však zamestnal v dvoch pracovných pomeroch, ktorých úhrnná výška(t.j. za oba pracovné pomery) za mesiac bola iba vo výške 2000 Sk. Z tohoto mi ZP vypočítala predpis vo výške 427 Sk.

Ako počítam, tak počítam, nemôžem sa k tejto sume dopracovať. Neviete mi niekto povedať, ako sa k tomu v ZP dopracovali?
m.hladka
01.06.08,19:03
Je to z minimálnej mzdy, ktorá bola v tom čase 6900,- Sk. Od 1.10.2006 ZP vypočítava len to, čo zamestnávateľ nahlasil na svojich výkazoch, ktoré odovzdal do ZP.
Tešte sa z preplatku.
M3G
01.06.08,19:15
Je to z minimálnej mzdy, ktorá bola v tom čase 6900,- Sk. Od 1.10.2006 ZP vypočítava len to, čo zamestnávateľ nahlasil na svojich výkazoch, ktoré odovzdal do ZP.
Tešte sa z preplatku.

Aj by som sa tešil, keby mi to zase nepridalo kopu roboty. Stále však nerozumiem, ako sa dopracovali k tej sume 427 Sk? Vychádza mi, že som mal platiť zo základu 3050 Sk, nerozumiem však, prečo, keď základ zo zamestnania som mal 2000 Sk. Podľa mňa so mal platiť zo základu 4900 Sk. Asi to vyzerá na nejaký omyl ZP, ktorý budem musieť riešiť.
Vranová
01.06.08,19:49
Požiadajte ZP, aby skontrolovala jej evidenciu, nakoľko mohli pochybovať! Teraz Vám vrátia preplatok a za rok prídu nato, že spravili chybu a budú chcieť to doplatiť!!...:eek::eek:
veronikasad
01.06.08,20:34
Dostal som sa do zaujímavej situácie, po návšteve ZP som zistil, že tam mám preplatok cca 12.000 Sk, ktorý začal vznikať koncom roka 2006 a o ktorom som sa dozvedel náhodou až teraz.


Dal som si vytlačiť predpis poistného, v ktorom je výška predpisu, ktorý nedokážem pochopiť. Za 9/2006 je ešte predpis 966 Sk, t.j. bežný minimálny odvod čistej SZČO. K 1.10.2006 som sa však zamestnal v dvoch pracovných pomeroch, ktorých úhrnná výška(t.j. za oba pracovné pomery) za mesiac bola iba vo výške 2000 Sk. Z tohoto mi ZP vypočítala predpis vo výške 427 Sk.

Ako počítam, tak počítam, nemôžem sa k tejto sume dopracovať. Neviete mi niekto povedať, ako sa k tomu v ZP dopracovali?
Ak si bol/a/ v r.2005 živnostníkom a podávala RZZP za rok 2005, skontroluj si výšku preddavkov na ZP /teraz je to odd.IX p.65/. Po nástupe do zamestnania sa preddavky neupravujú, ale platia sa v skutočnej výške z RZZP. Z toho ti zrejme vyšiel preplatok. Pre platenie preddavkov SZČO nie je rozhodujúca výška príjmu od zamestnávateľa.

-------
Veronika