Deny
12.04.05,09:47
Prosím Vás, už začínam mať v tom chaos, mali sme akciu 31.3., kde boli 4 študenti ako obsluha - uzavreli sme dohodu o brigádnickej práci - jednorázová na nejakých 400,-Sk a zmluvu o účinkovaní umelca, tiež jednorázovo. Vie mi niekto poradiť, čo všetko mi z tohto vyplýva? Prihlásiť ich spätne do sociálky, odviesť úrazové poistenie, zrážkovú daň? Keď sú to študenti, zdravotné by nemali platiť ale čo ten umelec? Najlepšie by bolo keby bol dal faktúru, ja som to aj konateľovi vravela, ale ....Pls, baby aj chalani raďte...
Ala
12.04.05,08:09
Ak studenti mali uzatvorenú dohodu o brig. práci studenta 31.3.2005 do.........
ciže ak budú pracovať ešte ďalej, tak do 31. mája je potrebne ich nahlásiť na SP.
Samozrejme ak im bola vyplatená odmena, tak je potrebne odviesť urazové poistenie +výkaz, ja by som im stiahla aj daň a odviedla na DU /podaju si DP a dan sa im vráti/
ZP nebudú platiť ak nepresiahnú čiastku 6500,-- Sk/mesačne. Pri zmluve o diele by som stiahla daň, ak je to jeho hlavne zamestnanie, ak má iné zamestnanie a jeho príjem je menší ako 21 0000,-- Sk daň by som nestiahla.
Deny
12.04.05,08:20
Díky, pozerala som zrážkovú daň, umelcovi netreba zrážať daň, je to podľa § 6 ods.2, písm a) iba viem, že sa odvádzajú % do nejakého fondu umelcov, neviem ako je to s hudobníkmi, ale určite pri spisovateľoch a výtvarníkoch.
Takže študentom zrazím daň, odvediem úrazové poistenie - prihlášku, odhlášku, výkaz a umelcovi iba percentá do fondu? Potvrdťe mi, ak hovorím správne.
Naile
12.04.05,08:44
Deny,
u umelca zaleží na tom, v akom je právnom vzťahu k Vam. Najskôr asi je SZČO. V tomto prípade, on vystaví Vam Fa, vy uhradite v hrubom honorár a viac sa nestarate, nič z jeho príjmu v tomto prípade nezražate. 2 % do Literárneho resp. iného fondu môžu zrážať len umelecké a pod. inštitúcie na to oprávnené, Vy nie.
Evanka
12.04.05,08:50
Deny,
u umelca zaleží na tom, v akom je právnom vzťahu k Vam. Najskôr asi je SZČO. V tomto prípade, on vystaví Vam Fa, vy uhradite v hrubom honorár a viac sa nestarate, nič z jeho príjmu v tomto prípade nezražate. 2 % do Literárneho resp. iného fondu môžu zrážať len umelecké a pod. inštitúcie na to oprávnené, Vy nie. Ano, suhlasim s Naile. Zalezi na tom na aku zmluvu umelec pracuje. Pretoze ak by pracoval napriklad na DoVP, treba odviest za neho aj zrazkovu dan a za zamestnavatela urazove poistenie. Ak pracuje na Autorsku zmluvu, tak odvedies iba 2% do LF. Pri tych studentoch - ak je ich prijem nizsi ako min mzda a podpisu vyhlasenie, netreba zrazat preddavky.
Deny
12.04.05,11:41
Takže, sme sa dohodli, že za študentov odvedieme preddavky na daň,aj úrazové poistenie, nech to máme v poriadku a umelec pracoval na "Zmluvu o účinkovaní" podľa Autorského zákona č.618/2003 Zb, takže podľa § 43 z. o Dzp nemusíme odvádzať zrážkovú daň a je to príjem nie podľa §5 ale podľa §6 - samostatná zárobková činnosť. Ibaže nemám k zmluve žiadny doklad o tom, že je SZČO, neviem, či sa oni niekde registrujú na ministerstve, alebo ako to chodí. A pozerala som aj tie fondy a je iba Literárny fond a Fond výtvarných umení a toto bol hudobník. Ako vôbec zaúčtujem túto výplatu, faktúru nemám, mzda to nie je, zrejme to budem musieť dať na nejakú 325...
Naile
12.04.05,12:24
Príjem hudobníka je príjem podľa § 6 ods.2 písm.a).
Pre účely zaučtovania je to poskytnutá Vam služba ako hocijaká iná služba.
Do "úmeleckých fondov" Vy nemáte právo zrážať 2 %.
Evanka
12.04.05,12:54
Príjem hudobníka je príjem podľa § 6 ods.2 písm.a).
Pre účely zaučtovania je to poskytnutá Vam služba ako hocijaká iná služba.
Do "úmeleckých fondov" Vy nemáte právo zrážať 2 %. 2% zraza zamestnavatel a odvadza umeleckym fondom. Naile odkial mas taku informaciu?
Kessa
13.04.05,06:05
Evanka súhlasím s Tebou. Sme reklamná agentúra, ktorá na eventy zamestnáva umelcov (speváci, DJ, tanečníci, resp. iná hudobná produkcia) na základe Zmluvy o účinkovaní. Z dohodnutej odmeny (brutto) im zrážame 2%, ktoré následne odvedieme na účet Lit.fondu. V zmluve ešte uvádzame, že dańovú povinnosť si je účinkujúci povinný splniť sám v rámci svojho daňového priznania.
Naile
13.04.05,13:21
I beg your pardon.
Bohužiaľ, zo zákona o Literárnom fonde č. 13/1993 Z.z. vyplýva povinnosť PO a FO, ktorá vyplacá odmenu "umelcovi" zráziť 2 % z honorára - odmeny a odviesť do LF.
Hoci podľa mojho názoru, nemalo by to byť takto, umelec sam by mál odviesť príspevok do Fondu, ktorého je členom. Je otázne, či je to v súlade s kostolným radom, t.j. s právom EÚ. Ale zákon je zákon.
Muška
16.04.05,18:56
Umelec /pokiaľ nie je platca DPH/ - stačí zmluva. Umelec sám odvádza daň z príjmu.
2 % do SOZA - odvádza usporiadateľ akcie.
Drea
17.04.05,07:05
Nechapem, preco sa tu bavite o umeleckej zmluve a o odvedeni do umeleckych fondov, ked student robil len obsluhu. Ja davam mojej modelke-studentke pri jednorazovej akcii zmluvu o dielo a ona si sama potom musi ustrazit danove priznamie.Predtym som robila dohodu o vyk.praci, ale to som musela hned odvadzat 19% dan a uraz.poist. z jej zarobku.