Morris
02.06.08,10:33
Dobry den!
Nasledovna situacia: Som dlhodobo zijuci v zahranici, na Slovensku nemam ziadny prijem. Na Slovensku mam nehnutelnost, ktoru chcem teraz prenajimat turistom. Od akej vysky prijmu rocne musim tento prijem zdanovat? Mozem to prevadzkovat aj bez zivnostenskeho opravnenia?
Vdaka za kazdu odpoved.
Vranová
02.06.08,08:38
Áno , prenájom môže byť aj bez živ.oprávnenia. Od dane bolo oslobodené 5-násobok živo.minima..za rok 2007 to bolo 24900, ktoré sa nezdaňovalo! Nad túto sumu si zdaňoval! Ale, keď budeš prenajímať nehnuteľnosť, tak sa už musíš registrovať na príslušnom daň.úrade!
Zoltán Kovács
02.06.08,08:52
Len dodám, že ak nejde o "holý" prenájom, teda sa poskytnú aj dodatkové služby (postelné prádlo a pod.) musí sa vybaaviť živnosť.
ANNAP
02.06.08,09:00
Existuje nejaký cenový limit na prenájom nehnuteľnosti, do akej ceny môže ísť prenajímateľ? Neodvíja sa táto cena od ceny nehnuteľnosti ?
Ak áno, ktorý zákon to rieši ?
Dopredu všetkým vďaka.......
willma
02.06.08,09:10
cena sa odvíja len od ponuky a dopytu, a samozrejme lokality, toho či je byt zariadený alebo nie.
Morris
02.06.08,09:34
No v podstate sa tu jedna o ubytovacie sluzby, takze musim na to mat zivnost?
Morris
02.06.08,09:46
Uz som to nasiel, musim na to mat zivnost. Este pre danovych expertov: Ako sadzbou sa tento prijem bude zdanovat?
Vdaka za odpovede.
Zoltán Kovács
02.06.08,09:52
Uz som to nasiel, musim na to mat zivnost. Este pre danovych expertov: Ako sadzbou sa tento prijem bude zdanovat?
Vdaka za odpovede.

Sadzba dane z príjmov na Slovensku je iba jedna 19%.
Morris
02.06.08,09:52
To Smith: Merci!
Morris
03.06.08,10:45
V zivnostenskom zakone stoji:
Citat:

Prenajom nehnutelnosti, bytovych a nebytovych priestorov je zivnostou, pokial sa popri prenajme poskytuju aj ine nez zakladne sluzby spojene s prenajmom.
Koniec citatu.

Co je v tomto pripade myslene "zakladnymi sluzbami"? Ak prenajmem zariadeny byt, tzn. najomnik dostane kluc, po skonceni pobytu kluc odovzda a zaplati, poskytnem mu predsa len tie zakladne sluzby. Je niekde k nahliadnutiu presny vyklad tychto terminov???

Vdaka za odpovede!
Johanka
03.06.08,10:49
Iné ako základné služby sú napr. pranie prádla, raňajky (do postele :)) , upratovanie ....