Tetajaja
02.06.08,09:20
Dobry den, poradaci!
Velmi by som Vas chcela poprosit o radu. Som dlhodobo PN ( cca 10 mes) a medzitým ma chce zamestnat jeden zamestnavatel. Je možne aby ma zamestnal a prihlasil do soc,poist a zdravotky aj pocas trvania PN? Podotýkam lekárka o ukonceni PN neche ani pocut. Prosim poradte!
Martin Mocko
02.06.08,09:36
Dobry den, poradaci!
Velmi by som Vas chcela poprosit o radu. Som dlhodobo PN ( cca 10 mes) a medzitým ma chce zamestnat jeden zamestnavatel. Je možne aby ma zamestnal a prihlasil do soc,poist a zdravotky aj pocas trvania PN? Podotýkam lekárka o ukonceni PN neche ani pocut. Prosim poradte!

Ziadny zakon to nevylucuje a to iba preto, lebo to odporuje zdravemu rozumu. Aj ked mozno viem, preco..
Tweety
02.06.08,09:38
Dobry den, poradaci!
Velmi by som Vas chcela poprosit o radu. Som dlhodobo PN ( cca 10 mes) a medzitým ma chce zamestnat jeden zamestnavatel. Je možne aby ma zamestnal a prihlasil do soc,poist a zdravotky aj pocas trvania PN? Podotýkam lekárka o ukonceni PN neche ani pocut. Prosim poradte!
PP uzatvoriť môžeš, ale poberať mzdu počas dočasnej PN nie je možné( prišla by si o ND).
Tetajaja
02.06.08,09:38
Dakujem,za odpoved, ale co mam robit?
Tetajaja
02.06.08,09:40
o je ND?
Katy a R
02.06.08,09:42
o je ND?

nemocenské dávky (vypláca SP)
Tetajaja
02.06.08,09:51
Ok Nemocenske dávky su velmi minimalne k tomu co by som dostala plat, nebolo by lepsie oželiet ND ? Zamestnavatel mi može alebo nebude moct vyplacat mzdu, aj ked sa jedna o prácu " hlavou" kedže telesne som PN?
Tweety
02.06.08,09:56
Ok Nemocenske dávky su velmi minimalne k tomu co by som dostala plat, nebolo by lepsie oželiet ND ? Zamestnavatel mi može alebo nebude moct vyplacat mzdu, aj ked sa jedna o prácu " hlavou" kedže telesne som PN?
Buď DPN a ND, alebo mzda na základe PZ. Jedno i druhé nie je dovolené.
Tetajaja
02.06.08,09:58
Aha, ok dakujem za rady!:)
brčko
02.06.08,10:13
Možno by sa to dalo urobiť tak, že oznámiš soc.poistovni- oddeleniu nemoc.dávok, že od dátumu xxx, z dôvodu nového prac.pomeru a poberaniu príjmu z neho, nesplňaš § 30 písm. b zákona o sociál.poistení, hovoriaci o všeobecných podmienkach nároku na nemoc.dávky zamestnanca.