iriska
02.06.08,11:42
Z vlastnej skúsenosti - chcela by som vyzvať všetkých účastníkov porady, príp. rodinných príslušníkov, ak chcete mať svoje nehnuteľnosti v poriadku. Iste už viete, že existuje bezplatná stránka www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk), kde si môžete podľa svojho mena, mena rodičov atď. vyhľadať, či nie ste vedený ako neznámy vlastník, príp. či netreba na nejaký majetok rodičov, starých rodičov atď. podať návrh na dodatočné prejednanie dedičstva. Naozaj je to potom veľmi zložité vybavovať, keď sa to niekoľko generácií zanedbá.
Ďakujem za pozornosť :)
Chobot
02.06.08,09:55
Z vlastnej skúsenosti - chcela by som vyzvať všetkých účastníkov porady, príp. rodinných príslušníkov, ak chcete mať svoje nehnuteľnosti v poriadku. Iste už viete, že existuje bezplatná stránka www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk), kde si môžete podľa svojho mena, mena rodičov atď. vyhľadať, či nie ste vedený ako neznámy vlastník, príp. či netreba na nejaký majetok rodičov, starých rodičov atď. podať návrh na dodatočné prejednanie dedičstva. Naozaj je to potom veľmi zložité vybavovať, keď sa to niekoľko generácií zanedbá.
Ďakujem za pozornosť :)

Dá sa tam vyhľadávať podľa mena ale tak, aby to našlo všetky nehnuteľnosti vo všetkých katastrálnych územiach? Alebo treba prezerať každé KÚ osobitne?

Kraj, okres, obec a katastrálne územie je totižto povinné pole, takže ak má niekto nehnuteľnosti vo viacerých KÚ, tak sa to nedá vyhľadať naraz.

Alebo je na to iný spôsob?
robin78
02.06.08,10:01
Mas pravdu, nie je mozne to vyhladat naraz vo vsetkych KU. Myslim, ze to bol asi aj zamer autorov, aby nebolo mozne prehladavat napr. len podla mena.
Kuzelnicka
02.06.08,10:10
Mas pravdu, nie je mozne to vyhladat naraz vo vsetkych KU. Myslim, ze to bol asi aj zamer autorov, aby nebolo mozne prehladavat napr. len podla mena.

Aby sme nevideli co vsetko vlastnia politici alebo ich pribuzni
iriska
02.06.08,11:00
tak sa ospravedlňujem, ale ja som to tu dala z dobrej vôle a nie preto, aby sme si teraz z dlhej chvíle vyhľadávali, čo vlastnia politici, napr. mne je to úplne jedno ja mám dosť svojich starostí a nemusím sa starať o politikov.
Chobot
02.06.08,11:18
tak sa ospravedlňujem, ale ja som to tu dala z dobrej vôle a nie preto, aby sme si teraz z dlhej chvíle vyhľadávali, čo vlastnia politici, napr. mne je to úplne jedno ja mám dosť svojich starostí a nemusím sa starať o politikov.

Písala si, že z vlastnej skúsenosti...

Znamená to, že si vyhľadávala nehnuteľnosti, ktoré vlastnili tvoji predkovia na Katasterportáli? Alebo len že si mala taký prípad zabudnutého dedičstva?
iriska
03.06.08,04:47
ak je to teda podstatné vysvetliť v tejto debate - z vlastnej skúsenosti viem aké je náročné vybaviť niečo čo je zanedbané 50 rokov (teda v mojom prípade to už bolo nemožné vybaviť), ale nechcela som sem dať túto tému, aby niekoho iritovala.
Chobot
03.06.08,07:07
ak je to teda podstatné vysvetliť v tejto debate - z vlastnej skúsenosti viem aké je náročné vybaviť niečo čo je zanedbané 50 rokov (teda v mojom prípade to už bolo nemožné vybaviť), ale nechcela som sem dať túto tému, aby niekoho iritovala.

Nie je to podstatné, len som chcel vedieť, či náhodou nepoznáš spôsob hromadného vyhľadávania cez katasterportál, keďže si to doporučila. Myslel som, že si tie tvoje prípady vyhľadala tam.
iriska
03.06.08,10:06
no, veď som ich tam vyhľadala, na základe toho budem dávať asi 3 dodatočné dedičské konania, ale neviem ako myslíš to hromadné vyhľadávanie. normálne si dám k.ú. a dám meno a vyhodí mi, že na toho človeka niečo je a on je už mŕtvy, tak to treba prejednať, alebo si hodím meno a zistím, aha - môj starký je tam uvedený ako neznámy vlastník, rýchlo klepnem list s doplnením údajov, dám mu ho podpísať a pošlem. zatiaľ som s katasterportalom nemala žiadny problém a ani mi na ňom nič nechýba.
Chobot
03.06.08,10:23
no, veď som ich tam vyhľadala, na základe toho budem dávať asi 3 dodatočné dedičské konania, ale neviem ako myslíš to hromadné vyhľadávanie. normálne si dám k.ú. a dám meno a vyhodí mi, že na toho človeka niečo je a on je už mŕtvy, tak to treba prejednať, alebo si hodím meno a zistím, aha - môj starký je tam uvedený ako neznámy vlastník, rýchlo klepnem list s doplnením údajov, dám mu ho podpísať a pošlem. zatiaľ som s katasterportalom nemala žiadny problém a ani mi na ňom nič nechýba.

Ide mi o to, že pokiaľ niekto vlastní nehnuteľnosti v rôznych k.ú. (napr. BA, DS a TT), tak musím každé k.ú. prehľadať osobitne. Nemôžem tak, že zadám meno a Katasterportál mi vyhodí všetky ním vlastnené nehnuteľnosti vo všetkých k.ú. Musím osobitne pozrieť najprv BA, okresXX, mestkú časť AAA potom osobitne TT....

Pokiaľ vieš, v ktorom k.ú. ten dotyčný nehnuteľnosť vlastní, tak je to ľahké. Ale keď nevieš, kde má nejaké vlastníctvo, tak by niekto mohol hľadať aj mesiac v Katastreportáli (veď tých k.ú. je neúrekom..).
bepo
03.06.08,12:32
Sú dve kategórie používateľov- registrovaní a neregistrovaní. Tí neregistrovaní používatelia- bežný občania- musia hľadať podľa jednotlivých katastrálnych úradov, tí registrovaní- napr. realitky, exekútori, polícia- prehľadáva celé Slovensko naraz.
Chobot
03.06.08,12:52
Sú dve kategórie používateľov- registrovaní a neregistrovaní. Tí neregistrovaní používatelia- bežný občania- musia hľadať podľa jednotlivých katastrálnych úradov, tí registrovaní- napr. realitky, exekútori, polícia- prehľadáva celé Slovensko naraz.

Ahááá, tam je pes zakopaný!! :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
iriska
05.06.08,07:52
tak väčšinou ten človek má majetok tam kde sa narodil, žil alebo zomrel, keď viem, že ten ktorý človek nikdy nežil ani nemal príbuzných v Košiciach a celý život žil len v dedinke Horná Dolná, tak asi si nebudem vyhľadávať v k.ú. Košice. Toto je už len chytanie za slovíčka a robenie z komára somára - si myslím. Nerobte z toho, prosím, problém a strašiaka pre ľudí, ktorí si môžu dať veci do poriadku.
Katy a R
05.06.08,09:58
"Pri usporiadaní právnych vzťahov k pozemkom , ktorých vlastník je nežijúcou osobou je potrebné podať na príslušný okresný súd žiadosť o začatie dedičského konania podľa mena poručiteľa.“

Má niekto skúsenosť, viete poradiť, čo všetko tam treba uviesť a čo doložiť k žiadosti?
ďakujem
ilona
05.06.08,11:35
Katy a R,musí to ísť na súd? Po starkej máme nevysporiadané pozemky,tiež som to našla na katasterportály,je vedená ako neznámy vlastník a notárka mi povedala,že stačí ak budeme všetci dedičia a ona to bez problémov prepíše.
Katy a R
05.06.08,13:11
Katy a R,musí to ísť na súd? Po starkej máme nevysporiadané pozemky,tiež som to našla na katasterportály,je vedená ako neznámy vlastník a notárka mi povedala,že stačí ak budeme všetci dedičia a ona to bez problémov prepíše.

Nuž ja som to vyčítala, že treba požiadať o začatie dedičského konania .. skúsenosť nemám, preto sa pýtam.
... neviem, či notátka môže "roľe" len tak "prepísať" :D
vieroslava
05.06.08,13:15
Zoznam neznámych vlastníkov je na internete už cca 2 roky, na stránke:
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=978

Je vyhotovený vo všetkých katastrálnych územiach, kde bol spracovaný ROEP.
bea
05.06.08,13:23
Zoznam neznámych vlastníkov je na internete už cca 2 roky, na stránke:
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=978

Je vyhotovený vo všetkých katastrálnych územiach, kde bol spracovaný ROEP.
Mne to tam nejako nejde. Ale ja som hľadala práve na katasterportal.sk
tu:
http://www.katasterportal.sk/kapor/vyhladavanieNezistVlastnikFormInit.do
vieroslava
05.06.08,13:25
Má niekto skúsenosť, viete poradiť, čo všetko tam treba uviesť a čo doložiť k žiadosti?
ďakujem

Je potrebné si pozrieť, v katastrálnych územiach, kde žili vaši predkovia, či tam bol spracovaný ROEP a či sa náhodou nenachádzajú v zoznamoch neznámych vlastníkov. Keď áno, pri ich mene je uvedený aj list vlastníctva, do ktorého bolo zapísané ich vlastníctvo pod správu SPF.

Na príslušnom súde (podľa posledného trvalého bydliska zomrelého) je potrebné požiadať o odpojednanie dodatočne objaveného majetku. V žiadosti je potrebné napísať, ktorý majetok nebol prejednaný (citovať č. LV, kat. územie a parcelné čísla).
Urýchli konanie, ak k žiadosti už predmetné listy vlastníctva pripojíte. Platia sa tam nejaké poplatky v kolkoch (presnú sumu povedia na súde).
Po prejednaní dedičstva notárom súd zašle právoplatné dedičské rozhodnutie na príslušný kataster a kataster vykoná zmenu v liste vlastníctva, ktorý bol založený na zomrelého vlastníka, v správe SPF.
Doporučujem skontrolovať, či zo súdu bolo dedičské rozhodnutie na kataster poslané, prípadne na kataster osobne podať s krátkou žiadosťou právoplatné dedičské rozhodnutie, alebo jeho overenú fotokópiu.
vieroslava
05.06.08,13:28
Mne to tam nejako nejde. Ale ja som hľadala práve na katasterportal.sk
tu:
http://www.katasterportal.sk/kapor/vyhladavanieNezistVlastnikFormInit.do

Ospravedlňujem sa, možno, keď spustili bezplatnú prevádzku katasterportálu v septembri minulého roka, tak to z ostatných stránok stiahli a to je škoda, pretože tam sme našli našich starých rodičov na jednej stránke v zozname aj so všetkými listami vlastníctva, kde boli zapísaní ako neznámi.
bea
05.06.08,13:36
Áno, ja si to tiež tak pamätám, že to niekde tak bolo....
iriska
06.06.08,07:41
o dodatočnom dedičskom konaní je popísané veľa v iných témach.
Karas Milan
07.06.08,04:16
.. vlastník je nežijúcou osobou
..je potrebné podať na príslušný okresný súd žiadosť
ďakujem


Ahoj Katka a R.

Ak to ešte nie je inde tak napr.:
Žiadam o stanovenie dedičského konania na novoobjavené dedičstvo po nebohom ..YX (narodenom xx.yy.abcd ; zomrelom mm.nn.oprs), naposledy bytom v B.. .
Jedná sa o
KÚ ..
LV ..
parc. číslo ..
(ktoré získal podľa D xxx/yyy zo dňa .. )
pôvodné dedičské konanie D ccc/bbb zo dňa ..
Dáš na podateľňu OS (prever kolky) a za pár minút dostaneš notára , čo to má pridelené. (Toto bolo to jednoduchšie - ďalej uvidíš.)

Ahoj
Ka Mil
ZuzanaP
07.07.08,04:42
Funguje Vám www.katasterportal.sk normálne, môžete si nehnuteľnosti vyhľadávať? Vždy keď kliknem na vyhľadávanie, tak mi vypíše webová stranka nenalezena.
Tweety
07.07.08,05:02
Funguje Vám www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk) normálne, môžete si nehnuteľnosti vyhľadávať? Vždy keď kliknem na vyhľadávanie, tak mi vypíše webová stranka nenalezena.
Funguje, dnes overené.:)
ZuzanaP
07.07.08,05:14
Funguje, dnes overené.:)


Už aj mne ;)
biely2
30.12.09,01:53
Co som poslal Kaprovi alebo sa to vola Katastrofalny portal ? :-)

1.Chybaju mi zakladne postupy , navody ako vybavit rozne ukony na katastry.
Napr. popis ako si mam zmenit adresu trvaleho bydliska. mate tam len
"Najcastejsie otazky" ze sa to da ale to je zalostne malo.
Popis ma obsahovat , co potrebujem ake doklady mam predlozit, kde ich
mam predlozit, ci sa to da vybavit pisomne alebo tam musim ist?
Z "Najcastejsie otazky" mi teda nie je jasne ci koli zmene adresy trv.
bydliska musim ist na kataster alebo ci sa do da vybavit pisomne.
Chyba proste rubrika zakladne postupy, alebo navody , nazov nie je dolezity.

2. Chyba geodedicka katastralna mapa parciel.
Toto nie je portal ale len web nastenka. To riesenie co je akoze
katastralna mapa patri do roku 1990. Dnes je rok 2009!
Portal ma mapu zobrazovat a nie odkazovat na nejaky softwer co si mam
nainstalovat.
Nutite ludi aby si kupili OS Windows a tam si nieco nainstalovali a
potom mozu pozriet na mapu? Co na to protimonopolny urad?
Ked mam iny OS ako Windows, ako mam prezerat mapu ?
Zoberte si priklad zo zahrancia, tam je to riesene nezavisle na OS.
Portal zobrazuje mapu priamo.
Slovaci v zahranici maju ako nazerat do mapy ?

3. Vyhladavanie nefunguje uzivatelsky privetivo, skor pracuje proti obcanovi.
Ked si chcem vyhladat podla svojho mena, alebo datumu narodenia LV, tak sa mi to nepodari ani za mesiac.
Ako si mam LV vyhladat po rodicoch ?
Ako mam vediet kde vsade v ktorom meste, katastry mam majetok?
A potom este vyhladavanie v C a E , to je fakt problem aby portal system hladal v oboch naraz?
Proste cele je to urobene proti ludom a nie pre ludi.
V uvode mate napisane ze predovsetkym pre obcanov je tento portal !
arizona
30.12.09,05:04
Co som poslal Kaprovi alebo sa to vola Katastrofalny portal ? :-)

1.Chybaju mi zakladne postupy , navody ako vybavit rozne ukony na katastry.
Napr. popis ako si mam zmenit adresu trvaleho bydliska. mate tam len
"Najcastejsie otazky" ze sa to da ale to je zalostne malo.
Popis ma obsahovat , co potrebujem ake doklady mam predlozit, kde ich
mam predlozit, ci sa to da vybavit pisomne alebo tam musim ist?
Z "Najcastejsie otazky" mi teda nie je jasne ci koli zmene adresy trv.
bydliska musim ist na kataster alebo ci sa do da vybavit pisomne.
Chyba proste rubrika zakladne postupy, alebo navody , nazov nie je dolezity.

2. Chyba geodedicka katastralna mapa parciel.
Toto nie je portal ale len web nastenka. To riesenie co je akoze
katastralna mapa patri do roku 1990. Dnes je rok 2009!
Portal ma mapu zobrazovat a nie odkazovat na nejaky softwer co si mam
nainstalovat.
Nutite ludi aby si kupili OS Windows a tam si nieco nainstalovali a
potom mozu pozriet na mapu? Co na to protimonopolny urad?
Ked mam iny OS ako Windows, ako mam prezerat mapu ?
Zoberte si priklad zo zahrancia, tam je to riesene nezavisle na OS.
Portal zobrazuje mapu priamo.
Slovaci v zahranici maju ako nazerat do mapy ?

3. Vyhladavanie nefunguje uzivatelsky privetivo, skor pracuje proti obcanovi.
Ked si chcem vyhladat podla svojho mena, alebo datumu narodenia LV, tak sa mi to nepodari ani za mesiac.
Ako si mam LV vyhladat po rodicoch ?
Ako mam vediet kde vsade v ktorom meste, katastry mam majetok?
A potom este vyhladavanie v C a E , to je fakt problem aby portal system hladal v oboch naraz?
Proste cele je to urobene proti ludom a nie pre ludi.
V uvode mate napisane ze predovsetkym pre obcanov je tento portal !
Nemal by si svoje pripomienky napísať priamo na stránku katasterportálu? Máš tam na to kolonky...

Poraďáci s Tvojimi návrhmi nič nezmôžu...;):) Jedine tak dať link an tú stránku.
mpca
04.04.10,14:44
Prosím Vás pekne neviete náhodou čo môže znamenať "PLOMBA VYZNAČENÁ NA ZÁKLADE V - 610/2010" vo výpise z LV? Je to napísane priamo v zozname parciel červeným písmom...
Ďakujem..
buchač
04.04.10,16:27
Prosím Vás pekne neviete náhodou čo môže znamenať "PLOMBA VYZNAČENÁ NA ZÁKLADE V - 610/2010" vo výpise z LV? Je to napísane priamo v zozname parciel červeným písmom...
Ďakujem..


Čo je to plomba?
Plomba sa vyznačuje na liste vlastníctva alebo v pozemkovej knihe a signalizuje, že právo zapísané v katastri je dotknuté ďalšou právnou zmenou. Plomba má preventívny účinok. Správa katastra vyznačí plombu najneskôr v nasledujúci pracovný deň od doručenia podania ako je zmluva, verejná listina alebo iná listina na zápis vkladom alebo záznamom, alebo ak sa začalo katastrálne konanie o oprave chyby v katastrálnom operáte alebo konanie o proteste prokuratúra.

https://www.katasterportal.sk/kapor/faq.do

Príklad :
Dnes dáš vklad do katastra o nejakej nenuteľnosti - kúpa , predaj , darovanie
NA základe vkladu sa objaví táto plomba , to znamená , že sa nesmie s touto nehnuteľnosťou narábať až dovtedy , pokiaľ ju neodobrí právnik katastra ...
Po jeho schválení plomba bude odstránená a vklad nadobudne právnu moc ...
...alebo aj nie ...;)
mpca
04.04.10,17:28
buchač ďakujem najmä za ten príklad,, v tom FAQe som to našiel ale nepomohlo mi to :D teraz už chápem :)

Ak to správne chápem tak napr: niektorý LV môže čisto teoretický byť zaplombovaný aj 10 krát za rok aj je v ňom zapísaných 180 vlastníkov, a v tých 10 prípadoch prebehlo napr. dedičské konanie ..

ok chápem,, (vlastne som si sám sebe odpovedal :D )
stormcatcher
21.07.10,09:56
ako vyhladam, ked to takto nefunguje?
Jozef I
21.07.10,13:37
vyhladaj len stavbu a nie byt, zadaj údaje a súpisné číslo stavby, tj. domu v ktorom je byt. Vyhodí všetkých vlastníkov bytov v uvedenom dome.
Mária27
21.07.10,17:25
ako vyhladam, ked to takto nefunguje?
Máš tam dané skutočne súpisné číslo, nie náhodou orientačné? Skús vynechať vchod. Ak máš ostatné správne vyplnené, malo by to ísť. Nevieš číslo listu vlastníctva? To by si si mohol nechať vytvoriť zostavu domu.
stormcatcher
21.07.10,17:46
dakujem. uz to ide podla navodu.
balci1
23.07.10,04:15
tak sa mi zda, ze je mozne vyfiltrovat vsetky nehnutelnosti vlastnika v ramci celeho uzemia SR, ale je nevyhnutne mat zaregistrovane konto (tzv. uplna registracia) na zaklade pisomnej zmluvy (maju take konta exekutori, notari a verejna sprava).
:)