3julka3
02.06.08,12:55
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť ohladne zamestnankyne ktorá nastúpila na MD ,ešte som nemala takýto prípad neviem či jej budem ja vyplácať MD alebo soc.poisťovna.Poradte mi prosím..
Tweety
02.06.08,12:57
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť ohladne zamestnankyne ktorá nastúpila na MD ,ešte som nemala takýto prípad neviem či jej budem ja vyplácať MD alebo soc.poisťovna.Poradte mi prosím..
Materské neprepláca zamestnáv.
brčko
02.06.08,13:18
odnes "žiadosť o materské", ktoré ti má dať mamička spolu s vyplneným "potvrdením zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenie nároku na nemoc.dávky" do sociálnej poistovne. Oni budú vyplácať vašej zamestnankyni materské, ak splní podmienky na priznanie nároku naň.
Do SP a ZP oznámiš zmeny, že nastúpila na MD. Po ukončení MD urobíš dalšie zmeny a ona by mala požiadať o rodič.dovolenku, ak ju bude chcieť čerpať (nikde sa však nepíše, že písomne)
petkor
09.06.08,23:42
Dobrý deň,
zamestnankyňa nastúpila na MD 1.12.2007 a porodila 9.1.2008. Dokedy sa počíta MD, 28 týždňov od nástupu alebo 22 týždňov od pôrodu?
A aké povinnosti voči SP a ZP máme my ako zamestnávateľ a aké povinnosti má zamestnankyňa pri prechode na RD?
A čo v prípade, ak by sme ju chceli zamestnať na Dohodu o PČ od 1.7.2008? (Má prac.zmluvu na účtovníctvo, čo stále trvá. Môžeme s ňou uzatvoriť DoPČ tiež na účtovníctvo od 1.7.2008? Je nejako obmedzená výška zárobku? Pracovať bude doma a zároveň sa aj sama starať o dieťa.)
Chobot
10.06.08,10:20
Dobrý deň,
zamestnankyňa nastúpila na MD 1.12.2007 a porodila 9.1.2008. Dokedy sa počíta MD, 28 týždňov od nástupu alebo 22 týždňov od pôrodu?

§ 166 a § 167 ZP:

(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

§ 167


(1) Žena nastupuje materskú dovolenku spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom.

(2) Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov, pretože pôrod nastal skôr, ako určil lekár, patrí jej materská dovolenka odo dňa nástupu až do uplynutia času ustanoveného v § 166 ods. 1. Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, poskytne sa jej materská dovolenka odo dňa pôrodu len do uplynutia 22 týždňov alebo 31 týždňov, ak ide o ženu, ktorá porodila zároveň dve deti alebo viac detí, alebo ak ide o osamelú ženu.


A aké povinnosti voči SP a ZP máme my ako zamestnávateľ a aké povinnosti má zamestnankyňa pri prechode na RD?

Treba si vyhľadať podobné témy, bolo to viackrát popisované.


A čo v prípade, ak by sme ju chceli zamestnať na Dohodu o PČ od 1.7.2008? (Má prac.zmluvu na účtovníctvo, čo stále trvá. Môžeme s ňou uzatvoriť DoPČ tiež na účtovníctvo od 1.7.2008? Je nejako obmedzená výška zárobku? Pracovať bude doma a zároveň sa aj sama starať o dieťa.)

môžete
petkor
10.06.08,11:05
Ak ju prihlásim na Dohodu o PC do Soc.poistovne, rodičovská dovolenka jej stále trvá a v PP má prerušenie, takže z toho titulu nič nemením? Alebo treba ukončiť prerušenie rodičovskej dovolenky a bude jej platiť dohoda? Ale to by jej zasa nikto neplatil odvody, ak sa nemýlim.
Chobot
10.06.08,11:20
Ak ju prihlásim na Dohodu o PC do Soc.poistovne, rodičovská dovolenka jej stále trvá a v PP má prerušenie, takže z toho titulu nič nemením? Alebo treba ukončiť prerušenie rodičovskej dovolenky a bude jej platiť dohoda? Ale to by jej zasa nikto neplatil odvody, ak sa nemýlim.

Pri dohode nemusíš odhlasovať materskú dovolenku. Môže byť na materskej a pritom pracovať na dohodu.
Tweety
10.06.08,11:27
Pri dohode nemusíš odhlasovať materskú dovolenku. Môže byť na materskej a pritom pracovať na dohodu.
Iba taká poznámočka: ona nie je na MD ale na RD.
Chobot
10.06.08,11:33
Iba taká poznámočka: ona nie je na MD ale na RD.

Tak potom to je jednoduchšie - veď počas RD môže aj normálne pracovať na PP, nie?
Tweety
10.06.08,11:35
Tak potom to je jednoduchšie - veď počas RD môže aj normálne pracovať na PP, nie?
Áno, môže, samozrejme, ale potom ide o ukončenie prerušenia.
petkor
10.06.08,11:40
Ďakujem pekne za odpovede. Len ste ma trošku poplietli, tak to skúsim zhrnúť, aby som si bola istá, že to dobre chápem.
K 13.6.2008 jej ukončím MD na RLFO. Na druhom RLFO jej dám k 14.6.2008 prerušenie z dôvodu RD.
K 1.7. s ňou uzatvorím Dohodu o PČ a prihlásim ju na RLFO ako novú zamestnankyňu. Z jej RD nič nerobím. Je to tak správne?
brčko
10.06.08,14:42
áno, s jej RD nerobíš nič, lebo v jej pôvodnom prac.pomere stále rodič. dovolenku čerpá.
petkor
10.06.08,14:51
Ďakujem pekne za odpovede a želám príjemný deň.
tinka111
25.07.08,10:21
prosim Vas ked nahlasujem zaciatok materskej dovolenky na socialku vypisem len kolonku zaciatok MD? nikde inde nic viac?
dakujem!
tinka111
25.07.08,10:25
a este prosim Vas je to prerusenie alebo zmena?
Tweety
25.07.08,10:32
a este prosim Vas je to prerusenie alebo zmena?
Nástup na MD je zmena- dátum nástupu.
tinka111
25.07.08,10:36
a pri zdravotnej je to kod 1.O? robim to prvy krat a nechcem to dopliest. dakujem moc.
tinka111
25.07.08,14:14
potvrdi mi prosim alebo vyvrati este niekto tu zdravotku? materska - kod 1.O?
Tweety
25.07.08,20:02
Kód 1O1
tinka111
31.07.08,08:31
Ahojte,
ked som zaniesla zmenu a ziadost o materske na socialku, ziadali odo mna este aj potvrdenie na ucely uplatnenia naroku na nemocensku davku. To im mam zaniest to co davam aj ku pnke - cize sumer VZ za minuly rok zamestnanca?
Vopred dakujem za pomoc!
brčko
31.07.08,10:19
áno, je to to isté potvrdenie. Nemocenské (PN-ka) aj materské sú obe nemocenské dávky.
Ak má dlhodobý PP, tak sa uvádzajú VZ pre NP za predch.kalend.rok, ako píšeš.
hotová
06.08.08,10:10
Aké sú podmienky ,pre uplatnenie MD ?
brčko
06.08.08,10:19
Aké sú podmienky ,pre uplatnenie MD ?

Ak si zamestnanec, tak máš nárok na MD podla zákonníka práce § 166 ods.1 + § 167, príp. 168-169 vid: http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html

ak nemyslíš na nárok na materské ...
hotová
06.08.08,10:27
Zamestnankiňa mala pracovnú zmluvu na dobu určitú do 17.07.2008.Od febrára do 27.07.2008 bola PN.Má nárok na vyplácanie MD,ak už nie je zamestnanec?
brčko
06.08.08,11:16
Zamestnankiňa mala pracovnú zmluvu na dobu určitú do 17.07.2008.Od febrára do 27.07.2008 bola PN.Má nárok na vyplácanie MD,ak už nie je zamestnanec?

záleží od konkrétneho dátumu nástupu na MD a splnenia podmienky najmenej 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Chobot
06.08.08,12:33
Zamestnankiňa mala pracovnú zmluvu na dobu určitú do 17.07.2008.Od febrára do 27.07.2008 bola PN.Má nárok na vyplácanie MD,ak už nie je zamestnanec?

Čo je to "vyplácanie MD" ????:eek:

Materská dovolenka? Tak tá sa nevypláca ale čerpá! Vypláca sa príspevok v materstve, alebo inak povedané materské. A či má nárok na materské, tak z tvojho zadania sa to nedá určiť, pretože nevieme, odkedy bola zamestnaná, či2 roky pred nástupom na materskú bola nemocensky poistená aspoň 270 dní. Ak áno, tak bude mať nárok na materské.
brčko
06.08.08,12:57
súhlasím s Chobotom.

Materské vypláca v súčasnosti "vždy" sociálna poistovna. Už sa to nerobí cez zamestnávatela, ako to bolo pri tzv. velkých závodoch.

Čerpanie materskej dovolenky v zamestnaní neznamená automaticky nárok na materské zo SP. Ale tak isto nárok na čerpanie MD u zamestnávatela nie je závislý od nároku na materské. Aj ked v nároku na ich dlžku sa zhoduje zákonník práce (upravuje nárok na MD) a zákon o sociálnom poistení (upravuje nárok na matrskú).

Rozdiel u zamestnankyne je snád v tom, že ak žena nemá nárok na materské, pravdepodobne nie je poistená počas čerpania MD (tam je podmienka poberania materského).

Ak však jej prac.pomer už skončil, tak už zamestnankyna nie je. Ak splní podmienku najmenej 270dní NP v posl.dvoch rokoch pred pôrodom a na MD nastúpi do 6mesiacov od ukončenia PP, tak jej vznikne nárok na materské v ochrannej lehote. Od zamestnávatela bude potrebovať v tom prípade "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku" a najlepšie sama si odnesie žiadosť o materské s potvrdením do SP podla sídla posledného zamestnávatela.
jankasm
06.08.08,13:26
Zamestnankiňa mala pracovnú zmluvu na dobu určitú do 17.07.2008.Od febrára do 27.07.2008 bola PN.Má nárok na vyplácanie MD,ak už nie je zamestnanec?

Takže PP u Vás skončil 17.7.2008. Píšeš, že PN bola do 27.07.2008, predpokladám, že rizikové tehotenstvo a teda od 28.07.2008 nastupuje na MD. Po skončení PP, ak je tehotná, je v ochrannej lehote 6 mesiacov, počas ktorej ak nastúpi na MD má nárok na materské za splnenia druhej podmienky, a to, ako už bolo písané, nemocenské poistenie 270 dní v posledných dvoch rokoch. Takže je dôležité, ako dlho trval PP u Vás, prípadne, aké mala PP v posledných dvoch rokoch. ;)
Ak jej vznikne nárok na materské, tak na SP zašlete potvrdenie o príjme za predchádzajúci kalendárny rok /alebo ak jej PP trval len v tomto roku, tak za obdobie od jeho začiatku do konca 06/2008/, z ktorého jej SP vypočíta výšku materskej.