MAGDALIENKA
02.06.08,14:11
Spoločnosť ide navyšovať základné imanie. Spoločníkom je zahraničná firma.
V spoločenskej zmuve je uvedená suma, o ktorú sa navýši ZI. Suma je uvedená v Eur a je tam aj kurz voči SKK. Zaúčtovala som pohľadávku 353/419 daným kurzom podľa zmluvy. Následne prišla na účet platba v eurách. Zaúčtujem 221/353 kurzom NBS z príslušného dňa. Na 353 mi vznikne rozdiel, ktorý podľa Postupov účtovanie § 24 -Účtovanie kurzových rozdielov - nie je kurzovým rozdielom - písmeno b) splácaní peňažných vkladov od spoločníka do obchodných spoločností a družstiev; rozdiel sa účtuje ako pohľadávka alebo ako záväzok voči vkladateľovi.
Znamená to, že že tento rozdiel musí spoločník doplatiť? To znamená, že musí poslať presnú sumu v slovenských korunách na korunový účet?
Alebo použijem ten istý kurz aký je v spoločenskej zmluve a žiadny rozdiel mi nevznikne?
MAGDALIENKA
03.06.08,17:58
Prosím, mohol by sa niekto vyjadriť? Rozdiel predstavuje cca 2 mil. Sk a zajtra musím uzatvoriť mesiac máj.
liba2
03.06.08,18:37
Spoločnosť ide navyšovať základné imanie. Spoločníkom je zahraničná firma.
V spoločenskej zmuve je uvedená suma, o ktorú sa navýši ZI. Suma je uvedená v Eur a je tam aj kurz voči SKK. Zaúčtovala som pohľadávku 353/419 daným kurzom podľa zmluvy. Následne prišla na účet platba v eurách. Zaúčtujem 221/353 kurzom NBS z príslušného dňa. Na 353 mi vznikne rozdiel, ktorý podľa Postupov účtovanie § 24 -Účtovanie kurzových rozdielov- nie je kurzovým rozdielom - písmeno b) splácaní peňažných vkladov od spoločníka do obchodných spoločností a družstiev; rozdiel sa účtuje ako pohľadávka alebo ako záväzok voči vkladateľovi.
Znamená to, že že tento rozdiel musí spoločník doplatiť? To znamená, že musí poslať presnú sumu v slovenských korunách na korunový účet?
Alebo použijem ten istý kurz aký je v spoločenskej zmluve a žiadny rozdiel mi nevznikne?
Zvýraznené - áno. Ani sa nebude prepočítavať v budúcnosti k 31.12.
MAGDALIENKA
04.06.08,06:07
Tento tvoj postup som našla v Cenigovej z roku 2005, ale odporuje mu práve ten §24 PÚ. Samozrejme, ak použijem ten istý kurz, žiaden rozdiel mi nevznikne a nám po probléme. Ale na základe čoho môžem použiť práve tento kurz pri prepočte úhrady na eurový účet a nie NBS zo dňa úhrady?