Daduľa
02.06.08,13:23
Učtovna jednotka ma z bankou uzatvorenú zmluvu o realizacii menovych a spotovych a forwardovych obchodoch.
UJ na zaklade telefonickeho dohovoru sa dohodne s bakou na kurze, za ktory preda svoje EUR na SK. V dany okamih predaja sa prevedú peniaze na SK účet.
UJ dostane výpis z obchodu -KONVERZIU, kde je uvedeny kurz predaja napr:32,000.
No kurz banky v kurzovom lístku je 31,500. Poradte ako zaúčtovať danú operáciu a ktorým kurzom účtovať??
Vzniknutý zisk z predaja budem účtovať na účet 668 alebo 663??
Ďakujem.
Daduľa
03.06.08,08:29
Prosím...., nikto mi neporadi???
betka
06.06.08,07:08
par. 24- Oceňovanie v CM:
Podľa doteraj. znenia par. 24/3 ZU pri kúpe a predaji CM na slov. menu mohla UJ použiť kurz, za kt. tieto hodnoty boli nakúpené alebo predané. Táto zásada platí aj naďalej, ale novelou č, 198/2007 Z.z. sa ustanovuje, že ak sa dohodne predaj alebo kúpa CM za iný kurz, ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň (napr. pri derivátoch), použije sa dohodnutá cena, dohodnutý kurz. V deň vysporiadania obchodu predaja alebo kúpy CM na slov. menu sa použije kurz, kt. banka, pobočka zahr. banky alebo zmenáreň ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurz. lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočko ZB alebo zmenárňou, v deň vysporiadania obchodu sa použie kurz vyhlásený NBS.
Daduľa
09.06.08,09:34
Tu novelizáciu som čítala, len stale neviem aky kurz použiť, či Kurz danej banky v dany den, alebo kurz predaja.
maroskoq
10.06.08,12:24
jednoznacne na 668
kalkulka
29.06.08,09:39
Toto môžu byť aj výnosy z derivátových operácií, ak je uzatvorená zmluva s bankou. Potom by sa to účtovalo na účet 667 a použil by sa kurz komerčnej banky podľa toho, čo vám banka na konverzii napísala, či ide o predaj alebo nákup.
668 sa používa, ak ide o príležitostný predaj peňažných prostriedkov cudzej meny. Musíš sama posúdiť.