balky89
02.06.08,16:36
Ja by som sa chcel informovat ako to je keby som chcel zacat podnikat v doprave, vlastne len zivnost vo vnutrostatnej preprave tovaru, ale jednalo by sa iba o dodavku do 3,5 t a este popri studovaniu na vysokej skole. Je to brane ako volna zivnost alebo ako koncesovana (Cestná motorová doprava
(vnútroštátna nepravidelná autobusová doprava, vnútroštátna nákladná cestná
doprava, vnútroštátna taxislužba) pri ktorej je potrebne osvedčenie o odbornej
spôsobilosti, doklad o finančnej spoľahlivosti?
A este keby to bola koncesovana zivnost, tak staci to ze mam ukoncenu dopravnu priemyslovku alebo treba vykonanie nejakej skusky este? Mne sa zda ze len staci to ze som ukoncil skolu a nejaku prax. A este k tej praxi. Ako im preukazem ze mam vykonanu tu prax?
Poradte niekto ak mate s tym skusenost. :)
Srdecna vdaka:)
Doktor0
18.07.08,10:44
no co sa tyka tej prepravy do 3,5ton..je to volna zivnost to tiudaju..a nahodou keby ze podnikas popri skole tak mas nejaku ulavu na danach a tak..ale to neviem zarucit ze tak je...
vsetky ine prepravi co si napisal tak to potrebujes uz koncesovanu listinu a tu bud ked mas skolu ako premyslovku tak musis mat dva roky prax ked mas vysoku skolu tak jeden rok prax.. aked nemas skolu tak musis byt 5rokov zemestnany ako zasielkatel alebo spediter...doklad o financiach sa nedokladuje...uz skusky sa nerobia staci ked mas danu skolu a prax ako som napisal
A ako im ukazes prax???? no ked budes robit v nejakej firme v cestnej doprave ako spediter tak oni ti potvrdia prax ze si vykonala tu funkciu...a ze si tam robil napriklad jeden alebo dva roky
balky89
24.07.08,08:48
ale tu prax mozem ziskat aj tym ze budem vykonavat zivnost v cestnej doprave do 3,5 t, nie??
balky89
24.07.08,08:53
a este by som sa chcel opytat, ak by niekto vedel pomoct. Ja by som zhanal zakazky na tu dopravu, ale auto by soferoval otec, ktory ma zivnost v stavebnictve, bol by u mna povazovany ako zamestnanec a platil by som zan vsetky odvody, hoci je tiez zivnostnik?? vdaka
zalobaba
24.07.08,10:01
ale tu prax mozem ziskat aj tym ze budem vykonavat zivnost v cestnej doprave do 3,5 t, nie??

Nie - musíš preukázať prax v odbore v riadiacej funkcii, v ktorej si riadil min xxx ľudí počas xxx rokov a odvtedy neuplynula doba dlhšia ako xxx rokov......;)
M77
23.06.10,12:40
Podobná situácia: známy musel si vybaviť živnosť na vnútroštátnu dopravu do 3,5t. Vlastne on bude iba šoférom, auto mu zabezpečí firma, a známy bude fakturovať tej firme za odjazdené kilometre. Musí sa živnostník zaregistrovať za platiteľa DPH? (Asi nie, keďže bude stále jazdiť pre tú firmu v SR.) Aké sú povinné náležitosti faktúry, prípadne povinné prílohy k faktúram pre vnútroštátnu dopravu? Živnostník, čo všetko môže dať do nákladov, keďže auto na ktorom bude jadniť nie je jeho? Môže vypísať na každú jazdu služobnú cestu? V tomto prípade môže dať do nákladov iba stravné? Ďakujem za radu.
canbo
23.06.10,17:59
jedná sa o voľnú živnosť:
20. DOPRAVA

Odporúčané označenie: Obsahové vymedzenie:

20.1 Nákladná cestná doprava vykonávaná vozidlami s celkovou hmotnosťou do 3,5 t vrátane prípojného vozidla




20.2 Nepravidelná osobná cestná doprava vykonávaná cestnými osobnými vozidlami, ktoré majú okrem miesta pre vodiča najviac 8 miest na sedenie
Poznámka:
Súčasťou živnostenského oprávnenia nie je prevádzkovanie vnútroštátnej taxislužby, na jej prevádzkovanie sa vyžaduje povolenie podľa zákona o cestnej doprave.

20.3 Vykonávanie odťahovej služby

Poznámka:
Súčasťou živnostenského oprávnenia nie je vykonávanie odvozu vozidla na ložnej ploche nákladného vozidla.
zuzach
12.07.10,07:54
viete mi poradiť ked chceme aby pre nás pracoval živnostník ako šofér nákladného auta, ale šéf mu chce dať naše firemné auto? to on nám bude fakturovať celé náklady a my jemu za nájom toho auta? alebo sa to dá aj nejako inak vyriešiť? máte s tým skúsenosti?
Zita5
12.07.10,08:01
viete mi poradiť ked chceme aby pre nás pracoval živnostník ako šofér nákladného auta, ale šéf mu chce dať naše firemné auto? to on nám bude fakturovať celé náklady a my jemu za nájom toho auta? alebo sa to dá aj nejako inak vyriešiť? máte s tým skúsenosti?

Existuje vo voľnej živnosti aj takýto predmet činnosti

20.5 Poskytovanie služby vedenia cudzieho motorového vozidla




http://www.porada.sk/t142639-zoznam-volnych-zivnosti-aktualizovane-jun-2010-a.html

Treba sa na živnostenskom úrade spýtať , že či by sa to vzťahovalo aj na živnostníka , ktorý by jazdil na nákladnom aute .Ak by to bolo vhodné pre jeho činnosť , tak si túto činnosť zriadiť .

Ak nie , tak riadny zamestnanecký pracovný pomer.

Pôsobnosť Zákonníka práce
§ 1
Na začiatok

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.
SBodo
27.12.11,23:12
Chcem sa spýtať, podnikám v doprave nad 3,5t a mám zodpovedného zástupcu teraz chcem ďalšie auto nad 3,5t. Musí mi znovu môj zodpovedný zástupca niečo podpisovať (resp. musím ja znovu preukazovať že mám zodpovedného zast.) alebo to preukazujem len pri zakladaní živnosti ????
Economic
28.12.11,06:56
Chcem sa spýtať, podnikám v doprave nad 3,5t a mám zodpovedného zástupcu teraz chcem ďalšie auto nad 3,5t. Musí mi znovu môj zodpovedný zástupca niečo podpisovať (resp. musím ja znovu preukazovať že mám zodpovedného zast.) alebo to preukazujem len pri zakladaní živnosti ????

Máš na vydanom oprávnení na dopravu nad 3,5 t vydané obmedzenie na presný počet vozidiel ? Ak áno, napríklad na jedno, potrebuješ rozšírenie povolenia.
Economic
28.12.11,20:10
Toto nie je reklamný portál.
lujza.j
28.12.11,20:11
už to tu je 3x
zalobaba
28.12.11,20:15
Chcem sa spýtať, podnikám v doprave nad 3,5t a mám zodpovedného zástupcu teraz chcem ďalšie auto nad 3,5t. Musí mi znovu môj zodpovedný zástupca niečo podpisovať (resp. musím ja znovu preukazovať že mám zodpovedného zast.) alebo to preukazujem len pri zakladaní živnosti ????

Pôvodné Povolenie je potrebné rozšíriť na požadovaný počet vozidiel, preukazovať musíš nielen existenciu vozidla, zodpovedného zástupcu ale aj finančnej spoľahlivosti. Pre viac info by bolo potrebné vedieť, či podnikáš iba vo vnútroštátnej ND alebo aj medzinárodnej ND a či ti pôvodnú koncesnú listinu/povolenie vydával ešte ŽÚ alebo už po novele KÚCDaPK.
Economic
28.12.11,20:33
Však zadávateľ otázky nereagoval ani na jednu z našich odpovedí, zrejme to tak nesúri, ako sa tvári. A podobné témy sú pootvárané na minimálne troch miestach.... Niekto sa zrejme nudí...
SBodo
29.12.11,12:10
Robím Medzinarodnu (EU). Na koncesnej listine mám napísané len že "finanč. spoľahlivosť preukazana na 1 vozidlo". Okolo zodpovedného zástupcu mam napisane len že zodpovedný zástupca na vykonávanie vnut. dopravy. -- pti zodp.zast. nemám nikde spomenuté počet aut.
Na "Modrom" povolení na medzinárodnú, tiež nemám nikde spomenutý počet vozidiel.
Koncesiu vydal ŽÚ a povolenie "modré" KÚdopravy
Economic
29.12.11,12:15
Robím Medzinarodnu (EU). Na koncesnej listine mám napísané len že "finanč. spoľahlivosť preukazana na 1 vozidlo". Okolo zodpovedného zástupcu mam napisane len že zodpovedný zástupca na vykonávanie vnut. dopravy. -- pti zodp.zast. nemám nikde spomenuté počet aut.
Na "Modrom" povolení na medzinárodnú, tiež nemám nikde spomenutý počet vozidiel.
Koncesiu vydal ŽÚ a povolenie "modré" KÚdopravy

Jednoznačne treba rozšíriť Povolenie na vykonávanie prepravy na to ďalšie vozidlo. Presnú info a postup aj okolo finančnej spôsobilosti aj preukázania vozidla + všetko potrebné Ti dá príslušný Krajský úrad, odbor cestnej dopravy.
SBodo
31.12.11,01:08
OK Ďakujem