kukino7
02.06.08,21:10
Mám niekoľko desaťročí starú marhuľu. Doteraz rodila v pohode, ale teraz z nej začali padať zelené listy ktoré sa skrútia a po vyschnutí sa objavia hrdzavé škvrny. Marhule majú hnedé (hrdzavé) fľaky. Chcel by som sa spýtať, či je to len choroba a čo s tým, alebo odchádza úplne...
velvet
02.06.08,19:16
Jasne, je to choroba, v záhradkárstve Ti poradia postrek na to...žiaľ tohtoročnú úrodu už asi nezachrániš...stromky sa majú postrekovať viac krát, kým začnú plody rásť, a marhuľa s broskyňou sú asi najviac "ohrozené" stromčeky :(
jess
02.06.08,19:21
Moji rodičia si zaobstarali marhuľku. Akurát tento rok mala prvý krát zarodiť. Úroda sa zdala byť fajn, ale niektoré plody opadali. Čím to môže byť ?
kukino7
03.06.08,12:11
Tá marhula má snád 50 rokov a pokial viem, postrekovaná minimálne 15 rokov nebola. Doteraz rodila krásne, až teraz jej... Osobne dúfam že je to choroba a že to ˝rozchodí˝, lebo by jej bolo fakt škoda. Ale bojím sa že je to niečo horšie.
legolas
04.06.08,18:07
Máš pravdu, je to horšie , neviem presne ako sa tá choroba volá, ale objavila sa pred 2 rokmi, musia sa robiť postreky už od jari, lebo na listy nalietavajú také zvláštne muchy a tie napichávajú listy preto tie potom opadávajú. Ak to nebudeš striekať, tak sa s ňou rozlúč.
alrisha
04.06.08,23:50
moje 2 marhuľe vlani na 1.mája spálil mráz a pekná násada plodov úplne opadala; tento rok neviem čo sa stalo, ale ani jeden plôdik a listy sú také dierkované, akoby ich niečo žralo, ibaže nič nevidno; a či vôbec kvitla túto jar, neviem, nevidela som, nechodím tam niekedy aj týždeň; vie mi niekto k tomu niečo povedať?
tiny77
05.06.08,04:09
priznaky, ktore opisujes /skvrny na plodoch, suche, skrutene opadane listie+v poslednom stadiu biele bodky na kostkach/, mala aj marhula, v nejakom záhradkarskom receptari, co som sledovala v tv. Tam odporucali listy pohrabat, strom vyrubat a vsetko spalit. :( okrem toho, ze tato choroba ohrozuje ostatne stromy, ovocie s touto chorobou je pre zdravie cloveka nebezpecne. V kazdom pripade, v specializovanych predajniach zahradkarov ti urcite poradia, najlepsie ak predlozis na ukazku list, plod.
Antea
05.06.08,07:29
Moji rodičia si zaobstarali marhuľku. Akurát tento rok mala prvý krát zarodiť. Úroda sa zdala byť fajn, ale niektoré plody opadali. Čím to môže byť ?
Podľa môjho názoru je to prirodzený opad. Strom si zväčša sám reguluje množstvo plodov/niekedy mu treba pomôcť/, to sa týka akéhokoľvek ovocia.
jess
05.06.08,07:51
Podľa môjho názoru je to prirodzený opad. Strom si zväčša sám reguluje množstvo plodov/niekedy mu treba pomôcť/, to sa týka akéhokoľvek ovocia.

Práveže tých plodov nie je až tak veľa, aby prirodzene opadali ...
Antea
06.06.08,04:50
Práveže tých plodov nie je až tak veľa, aby prirodzene opadali ...
Asi to treba posudzovať individuálne, ale aj keď je menej plodov opadávajú a nemusí sa jednať o žiadnu chorobu, možno má strom málo výživy alebo vody.Vizuálne posúď či je strom zdravý, keď nenájdeš zjavnú príčinu musíš to ponechať na strom.
veva..
14.07.09,18:46
Chcem sa spýtať, či sa dá zachrániť marhuľa, ktorá je v mieste očkovania rozštiepená. Zatiaľ som ju len veľmi silno obviazala štepárskou páskou. Je to mladý stromček sadený na jar.:mee:
karino
14.07.09,19:00
ahojte marhule ako aj vsetky kostkoviny a najme visne napadla choroba monilia laxa ,alebo monilia frukticola su to nebezpecne choroby ktore maju za nasledok vyhynutie celeho stromu .je tu moznost urychlenej chemickej ochrany napr.ROVRAL FLO, Merpan,Horizon,Delan a ine ktore vam poradia v zahradkarskom obchode.Spravidla sa strieka tesne pred kvetom a tesne po kvete kedy je strom najviac otvoreny infekciam .Dore je streknut aj 14 dni pred zberom aby plody nemali hnede hnilobne flaky to je vlasne prejav moniile, ale nechcem o tom pisat zdlhavo.
casto sa myli tato choroba so zamrzanim ale o tom ked budete mat zaujem...
karino
14.07.09,19:03
teraz je sanca ze sa to zrastie , ale dbaj na zvyseny prijem vlahy a hlavne to nenatieraj steparskym voskom...
veva..
14.07.09,19:31
teraz je sanca ze sa to zrastie , ale dbaj na zvyseny prijem vlahy a hlavne to nenatieraj steparskym voskom...
Dúfam, že to pomôže, lebo to nevypadá moc dobre.
veva..
14.07.09,19:33
mimotemy Už viem aký rozdiel je medzi voskom a balzámom.
karino
09.08.09,18:23
teraaz je vhodna doba osetrit odrodene marhule myslim rezom ale hlavne postrekom napr.Merpanom....aby sme mali aj na buduci rok urodu...
BXLmiami
11.08.09,05:39
Platí to aj pre marhule zasadené vlani a toho roku?Treba ich striekať?
legolas
11.08.09,05:52
Chcem sa spýtať, či sa dá zachrániť marhuľa, ktorá je v mieste očkovania rozštiepená. Zatiaľ som ju len veľmi silno obviazala štepárskou páskou. Je to mladý stromček sadený na jar.:mee:

nerozumiem tomu, ako sa mohla marhuľa v mieste očkovania rozštiepiť? Stromčeky sa očkujú do 1 cm tesne pri zemi, iné je keď sa štepia, tam by sa to mohlo stať. Nemôžeš poslať foto?:rolleyes:
veva..
11.08.09,14:54
nerozumiem tomu, ako sa mohla marhuľa v mieste očkovania rozštiepiť? Stromčeky sa očkujú do 1 cm tesne pri zemi, iné je keď sa štepia, tam by sa to mohlo stať. Nemôžeš poslať foto?:rolleyes:
No a náš pes to dokázal. Úplne ležala na zemi.
wabi
11.08.09,20:21
nerozumiem tomu, ako sa mohla marhuľa v mieste očkovania rozštiepiť? Stromčeky sa očkujú do 1 cm tesne pri zemi, iné je keď sa štepia, tam by sa to mohlo stať. Nemôžeš poslať foto?:rolleyes:

Ja len technická poznámka. Očkovať sa dajú stromy a to sa týka aj marhúľ v akejkoľvek výške od zeme a naozaj sa ani nestáva že by sa očkovai tak nízko je to dosť nepohodlné, takže sa snažím očkovať vyššie a to aj z toho dôvodu že v prípade neujatia, môžem zaočkovať nižšie, čo by pri očku 1 cm možné asi moc nebolo. Druhá vec je, že stromček sa presadí a miesto očkovania sa môže dostať kamkoľvek, vyššie alebo nižšie, než bol pôvodne. Zastávam názor, dať miesto očkovania na úroveň pôdy a radšej nižšie než vyšie a to práve preto, aby stromček pri poškodení obrastal nad týmto miestom. Samozrejme pokiaľ sa obávame z nejakého dôvodu aby očkovanec náhodou nevyhnal korene z ušľachtilého dreva a tým by mohol eliminovať pôsobenie podpníka, tak treba dať pozor aby miesto štepenia nebolo napriek jamke okolo stromčeka hlbšie pod zemou. To sa týka len podpníkov ktoré spomalujú rast a iba tých ktoré naozaj chceme aby rast spomalovali, ono to má totiž aj nevýhody o ktorých píšem ale na inom mieste.
Konktétne pri marhuliach sa momentálne razí téza, že je lepšie ak kmeň tvorí podpník malo by to pomôcť odolnosti proti apoplexii (mrtvici marhúľ).
Ivana 1511
10.09.09,10:29
Dobrý deň, prosím o radu kedy strihať marhulu.Je to asi 4 ročný strom. Bolo by ho treba ostrihať ale neviem v ktorom mesiaci. Ďakujem za odpoveď.
unidat
06.06.10,11:09
Zdravím Vás. Pred týždňom so striekal stromy (vošky), aj jednu marhuľu.
Mala vošky, ale listy celé. Včera som na nej videl prederavené listy s hnedými okrajmi (foto). Je to nejaká iná choroba, alebo to môže byť spôsobené aj vysokou spodnou vodou po týchto lejakoch ?
Silvernola
06.06.10,16:33
Zdravím Vás. Pred týždňom so striekal stromy (vošky), aj jednu marhuľu.
Mala vošky, ale listy celé. Včera som na nej videl prederavené listy s hnedými okrajmi (foto). Je to nejaká iná choroba, alebo to môže byť spôsobené aj vysokou spodnou vodou po týchto lejakoch ?
Ak to máš len na marhuli, čakaj, že sa to objaví aj na iných stromoch, najmä kôstkovinách. Je to dierkovitosť, hubové ochorenie. V tomto počasí sa niet či čudovať.
http://www.floraservis.sk/klasterosporioza-dierkovitost-listov-a-skvrnitost-listov.php
tokaj
06.07.10,09:47
Momentalne su mladé výhonky marhul napadnuté voškou a tie dierky na listoch nie su os much ale od vošky.
wabi
08.07.10,04:06
Marhule je najlepšie strihať po zbere úrody, pretože si tým nezmenšíte úrodu a zároveň letorasty stihnú ešte do jesene obrašiť a drevo do zimy vyzrieť, je to súčasne zmladzovací rez, ale aj rez na úrodu v budúcom roku, na rozdiel od jarného rezu, ktorý je len zmlaďovacím. Tento letný rez robím už roky a osvedčil sa mi aj na mladších aj na starých, či prestárnutých dtromoch.
Zásada je skracovať konáre po najbližší výhon od začiatku konárika. Ten potom preberie silu a pomôže dobre zaceliť ranu do zimy a preto nie potrebné používať na rany do reze žiadne nátery a balzamy.
Listy postihnuté hubovými chorobami ktoré opadnú je dobre spáliť, aby sa choroby ďalej nešírili, hoci povedzme si otvorene, pokiaľ je tak vlhké jaro ako bolo toto, spóry sa šíria a tomu nezabránime a museli by sme postrekovať naozaj často. Otázka znie či je to nevyhnutné toľko postrekov. Veď stromy to zvládnu, pokiaľ to nie je práve monylioza kvôli ktorej môžu marhule dokonca aj vyhynúť. Dobrá správa je, že ak žijú do posiaľ, tak to do jesene už šťastne doklepú iba ak by dostali ľudovo povedané porážku marhulí, ktorá sa môže vyskytnú kedykoľvek počas roka. Proti nej však liek ešte nájdený nebol podobne ako proti ľudskej porážke. Tá tiež spôsobuje krátkovekosť marhúľ. Preto saďte vždy viac stromov aby vám niečo zostalo ak máte miesto a máte marhule radi.
Držím palce a želám veľa úspechov.
legolas
08.07.10,05:07
Dobrý deň, prosím o radu kedy strihať marhulu.Je to asi 4 ročný strom. Bolo by ho treba ostrihať ale neviem v ktorom mesiaci. Ďakujem za odpoveď.

...marhule sa strihajú v polovici augusta z dôvodu, že v tomto čase sa na poranenom mieste nevytvára glejotok, alebo ak áno tak len v menšom množstve. Ak budeš skracovať výhonky tak je potrebné rany potrieť zriedeným roztokom octu a vody v pomere 1:1 a potom zatrieť stromovým balzamom.....:)
unidat
05.05.11,14:30
Zdravím poraďákov,
dnes som našiel na cca 3-ročnej marhuli (už odkvitnutej) niekoľko skrútených, zmotaných lístkov. Po "rozbalení" dnu bolo niečo ako pavučina a v nej cca 12mm dlhé svetlozelené húsenice s čiernou hlavou.
Čo to je a čím to mám postriekať?
legolas
06.05.11,05:17
Zdravím poraďákov,
dnes som našiel na cca 3-ročnej marhuli (už odkvitnutej) niekoľko skrútených, zmotaných lístkov. Po "rozbalení" dnu bolo niečo ako pavučina a v nej cca 12mm dlhé svetlozelené húsenice s čiernou hlavou.
Čo to je a čím to mám postriekať?

..sú to húsenice, použi niektorý z týchto prípravkov..:rolleyes:
Húsenice DECIS, KARATE, NOMOLT 15SC, SUMITHION, ULTRACID, VAZTAK, ZOLONE, po zistení hniezd, účinné je aj mechanické odstránenie a spálenie hniezd, lepové pásy, mikrobiálny prípravok BIOBIT FC, BIOBIT WP