Mirka D
12.04.05,11:36
Máme zamestnankyňu, s ktorou chceme rozviazať pracovný pomer v rámci skúšobnej doby. Konateľ jej to oznámil 3 dni pred ukončením skúšobnej doby.
Po rozhovore so zamestnankyňou jej ale chce výjsť v ústrety a sľúbil jej, že môže ešte nejaké veci dokončiť (1alebo 2mesiace) a počas tohto obdobia si môže kľudne hľadať novú prácu. Zároveň chce, aby bola aj poistená, to znamená, že by to zrejme nemala byť dohoda o vykonaní práce (?!). Môžem s ňou uzavrieť pracovný pomer na dobu určitu??? Alebo môžem uzavrieť dohodu a všetky poistné hradiť?
Ďakujem.
anka1
12.04.05,09:38
Máme zamestnankyňu, s ktorou chceme rozviazať pracovný pomer v rámci skúšobnej doby. Konateľ jej to oznámil 3 dni pred ukončením skúšobnej doby.
Po rozhovore so zamestnankyňou jej ale chce výjsť v ústrety a sľúbil jej, že môže ešte nejaké veci dokončiť (1alebo 2mesiace) a počas tohto obdobia si môže kľudne hľadať novú prácu. Zároveň chce, aby bola aj poistená, to znamená, že by to zrejme nemala byť dohoda o vykonaní práce (?!). Môžem s ňou uzavrieť pracovný pomer na dobu určitu??? Alebo môžem uzavrieť dohodu a všetky poistné hradiť?
Ďakujem.
Ja by som navrhovala skončenie pracovného pomeru dohodou. Bude tam presný dátum ku ktorému chce ukončiť pracovný pomer. Môže to byť skončenie aj o dva mesiace.
Ľuba
12.04.05,11:57
Ja by som asi urobila zmluvu na dobu určitú, resp. dodatok k pôvodnej zmluve. V takom prípade jednoducho po dvoch mesiacoch skončí a potom sa poodhlasuje.
anto
12.04.05,12:46
Asi to nepôjde dohodou na dobu určitú dodatkom, lebo je tam jedna podmienka, že pri zmluve na dobu určitú nie je možné dať skúšobnú dobu. Asi by bolo treba sa dohodnúť s pracovníčkou o tom, že pôvodná zmluva sa zruší a vystaví sa nová zmluva, ktorá ošetrí aj ukončenie pracovného pomeru, t.j. uzatvorí sa na dobu určitú.
Bionda
12.04.05,12:56
Ale ja nechápem, prečo sa napriek tomu, že akurát skončila skúšobnú dobu(alebo teraz končí) nedohodnete s ňou na rozviazaní pp dohodou ku termínu, s ktorým súhlasia obe strany? (ako uviedla anka1 - s tým plne súhlasím)
Je to predsa dohoda dvoch strán.
Skôr mi to pripadá tak, že tá zamestnankyňa, keď skonči skúšobná doba, tak sa s ňou nerozlúčite tak ľahko.
Takže moja rada je , že dať jej podpísať teraz rozviazanie §60 ku dňu ako sa dohodnete.
Abdul
13.04.05,14:34
Asi to nepôjde dohodou na dobu určitú dodatkom, lebo je tam jedna podmienka, že pri zmluve na dobu určitú nie je možné dať skúšobnú dobu. Asi by bolo treba sa dohodnúť s pracovníčkou o tom, že pôvodná zmluva sa zruší a vystaví sa nová zmluva, ktorá ošetrí aj ukončenie pracovného pomeru, t.j. uzatvorí sa na dobu určitú.Skúšobnú dobu je možné dohodnúť aj pri uzatvorení pracovného pomeru na dobu určitú. Musí sa však dohodnúť písomne, t.j. v pracovnej zmluve, jej dĺžka je maximálne 3 mesiace.
V uvedenom prípade, by som urobila dodatok k pracovnej zmluve, ktorým by som zmenila dobu trvania pracovného pomeru - na dobu určitú napr. do 31.05.2005.
Pracovníčka by v zmysle ust. § 71 ZP skončila pracovný pomer 31.05.2005 uplynutím dohodnutej doby.
Ervin
14.04.05,05:51
plne súhlasím s tým čo navrhol Abdul.
Mirka D
20.12.05,08:16
Potrebovali by sme vyplatiť zamestnancom inej firmy peniaze (200.000). Ide o niečo ako sprostredkovanie obchodu. Nie sú SZČO. Poradíte mi, čo by sa dalo robiť? Na dohodu o vyk. práce je to asi dosť ošemetné?
ajobs
20.12.05,08:23
Potrebovali by sme vyplatiť zamestnancom inej firmy peniaze (200.000). Ide o niečo ako sprostredkovanie obchodu. Nie sú SZČO. Poradíte mi, čo by sa dalo robiť? Na dohodu o vyk. práce je to asi dosť ošemetné?

Dá sa to aj na dohodu, ale treba precíznejšie vyšpecifikovať pracovnú úlohu, za ktorú sa tieto peniaze vyplatia (max. 300 hodín do roka). Výška odmeny nie je obmedzená.
Alebo sa to dá cez príkaznú zmluvu.
Mirka D
20.12.05,08:30
A mohla by som do popisu práce na dohodu uviesť sprostredkovanie obchodu?
Mirka D
20.12.05,10:29
Rozmýšlam, či by som naozaj mohla dať sprostredkovanie obchodu do predmetu práce na dohodu.
Ak je sprostredkovaných obchodov viac - asi to nie je jednorazová činnosť.
Alebo že by som si vymyslela že to bol jeden väčší obchod?
ajobs
20.12.05,10:42
Rozmýšlam, či by som naozaj mohla dať sprostredkovanie obchodu do predmetu práce na dohodu.
Ak je sprostredkovaných obchodov viac - asi to nie je jednorazová činnosť.
Alebo že by som si vymyslela že to bol jeden väčší obchod?

Najlepšie je jeden väčší obchod, jednorazový, preto uzatváraš dohodu o vykonaní prác.:)