viera_j
03.06.08,10:23
Dobrý deň,
manželova firma každý rok dávala svojim zamestnancom opcie na nákup zamestnaneckých akcií. Opciu nám samozrejme zdanili (aj keď toto je jedna z vecí, ktorej veľmi nerozumiem, prečo mi zdaňujú, keď je môj príjem v nedohľadne). Teraz máme v zamestnaneckých akciách celkom slušnú kopu peňazí. Problém nastáva teraz, keď firma odchádza zo slovenska. (skončili sa im daňové prázdniny:))
Môže mať manžel zamestnanecké akcie, keď nie je zamestnancom? Predpokladám, že nie. Takže ich musí všetky predať? To nás zase zdania, že budeme zelení. . .
Nemáte niekto skúsenosť, čo treba urobiť s týmito akciami?
ďakujem
Viera
Chobot
03.06.08,09:13
Dobrý deň,
manželova firma každý rok dávala svojim zamestnancom opcie na nákup zamestnaneckých akcií. Opciu nám samozrejme zdanili (aj keď toto je jedna z vecí, ktorej veľmi nerozumiem, prečo mi zdaňujú, keď je môj príjem v nedohľadne). Teraz máme v zamestnaneckých akciách celkom slušnú kopu peňazí. Problém nastáva teraz, keď firma odchádza zo slovenska. (skončili sa im daňové prázdniny:))
Môže mať manžel zamestnanecké akcie, keď nie je zamestnancom? Predpokladám, že nie. Takže ich musí všetky predať? To nás zase zdania, že budeme zelení. . .
Nemáte niekto skúsenosť, čo treba urobiť s týmito akciami?
ďakujem
Viera

A to sú akcie ktorej firmy? Tej, čo odchádza, alebo jej matky? Ak sú to tejto, tak čo sa deje s touto firmou? Zrušuje sa bez likvidácie? Lebo ak s likvidáciou, tak akcionári budú uspokojení pri likvidácii - dostanú vyplatený svoj akcionársky podiel.

Bez týchto informácií ti neviem presnejšie poradiť.
viera_j
03.06.08,09:14
Je to americká firma, ktorá tu mala výrobnú prevádzku. Tú presúva do Belgicka.
Chobot
03.06.08,09:20
Je to americká firma, ktorá tu mala výrobnú prevádzku. Tú presúva do Belgicka.

A tie akcie sú akcie tej americkej firmy?
viera_j
03.06.08,09:30
Ano
Chobot
03.06.08,09:47
Ano

Tak tá americká firma sa neruší, naďalej zostáva existovať, preto nevidím dôvod, prečo by ste mali predávať akcie. Pokiaľ chcete, predať ich môže kedykoľvek neskôr cez obchodníka s CP.
viera_j
03.06.08,10:39
Aha, takze môže mať zamestnanecké akcie aj firmy, ktorej nie je zamestnancom, ano? Myslela som si, že nie.
Ďakujem
Chobot
03.06.08,10:48
Aha, takze môže mať zamestnanecké akcie aj firmy, ktorej nie je zamestnancom, ano? Myslela som si, že nie.
Ďakujem

V praxi sa pod pojmom "zamestnanecké akcie" rozumejú klasické akcie firmy, ktoré zamestnanec nadobudne za výhodnejšiu cenu - nejakú zrážku, ktorá sa mu dodaní a zároveň sa zaviaže, že tieto akcie nemôže predať po určitú dobu. Ale ide o normálne obchodovateľné akcie firmy.

Existujú aj iné prípady, kedy firma emituje skutočne zamestnanecké akcie, ktoré môžu nadobúdať len zamestnanci a s ktorými nie sú spojené hlasovacie práva. Dividendy z týchto akcií súžia viac-menej niečo ako ročné odmeny. Tieto akcie ale nie sú obchodovateľné na BCP a môže ich odkúpiť len samotná firma. Má to takto napr. Tatra banka.

Takže predpokladám, že u teba pôjde o prvý prípad, ale z tvojho popisu sa to nedá jednoznačne povedať.
viera_j
03.06.08,11:30
Sú obchodovateľné. . .
Doteraz sme ich predavali cez zamestnavatela.
Ďakujem
VIera
Mária27
03.06.08,14:04
Myslím, že pojem "zamestnanecké akcie" bol zo zákona vypustený a teraz ide o riadne akcie.
tibor
06.03.09,06:49
prosím Vás - má niekto s týmto skúsenosti?

Firma zvazuje program opcnych schem, kde by zamestanci mali moznost ziskat akcie spolocnosti ak v priebehu 3 rokov zvysia jej ziskovost o 100%. Ak to dosiahnu frima zvysi ZI z nerozdeleneho zisku a akcie preda za 1€. Je spolocnost v priebehu tychto rokov povinna uctovat nejake naklady alebo zmeny v suvahe? (vlastnom imani, naklady buducich obdobi)
Chobot
06.03.09,09:23
prosím Vás - má niekto s týmto skúsenosti?

Firma zvazuje program opcnych schem, kde by zamestanci mali moznost ziskat akcie spolocnosti ak v priebehu 3 rokov zvysia jej ziskovost o 100%. Ak to dosiahnu frima zvysi ZI z nerozdeleneho zisku a akcie preda za 1€. Je spolocnost v priebehu tychto rokov povinna uctovat nejake naklady alebo zmeny v suvahe? (vlastnom imani, naklady buducich obdobi)

Podľa mňa, pokiaľ neemitovala tie akcie, tak nie. Ale neviem, či to nebude náhodou nejaký podsúvahový záväzok.
tibor
06.03.09,10:45
presne tak rozmýšľam i ja. len informatívne do podsúvahy.