M1A
03.06.08,09:33
Zdravím Vás :-)

Veľmi dobrá moja priateľka je v situácií, že je dva roky po rozvode, presnejšie po vynesení právoplatného rozhodnutia o rozvode manželov. Odvtedy svojho ex nevidela a ani po tom nikdy netúžila. Proste začala žiť tak ako tomu bolo, ešte kým bola slobodná.. Tento pár deti ani majetok spoločný z manželstva nemali, s týmto problémy teda pri rozvode neboli.

Problému sa priateľka obáva až teraz, pretože má pred svadbou s veľmi dobre zabezpečeným mužom a obáva sa, že jej bývalý keď sa akýmkoľvek spôsobom dozvie o výbornej finančnej situácií jej nastávajúceho, bude to chcieť využiť a uplatniť si cez súd vyživovaciu povinnosť od nej, ako jeho ex.
Predpoklady takéto niečo urobiť má, pretože po rozvode čo sú už dva roky - nikde dlhodobo nepracoval, často strieda zamestnania i partnerské vzťahy. Bol už 2x ženatý a vyživovaciu povinnosť na dieťa má len z prvého manželstva. Dôvodom rozvodu tohto páru bolo citové odcudzenie, prestali spolu intímne žiť, bola v tom nevera z jeho strany, odmietal mať s ňou deti, atd..preto sa to manželstvo napokon aj rozpadlo.

Takže ak môžete a viete poradiť, napíšte prosím, či sa dá vyhnúť prípadnej vyživovacej povinnosti na jej ex, keď sa jej situácia po uzavretí manželstva zmení a on by to chcel využiť? Pretože ju už na túto možnú alternatívu upozornilo dosť známych a začala sa tejto situácie obávať.

Poznámka: jej ex je fyzicky aj psychicky zdravý, jeho dieťa vychováva jeho prvá manželka na ktoré aj riadne prispieva.

Ďakujem Vám už vopred za rady aj v jej mene. Dovi :-)
misomiso
03.06.08,07:38
To je snad zly vtip nie? Na zaklade coho by si asi taketo nieco mohol uplatnovat?
M1A
03.06.08,07:43
misomiso - Ja som sa o tento prípad začala tiež zaujímať. Áno, takéto niečo ako vyživovacia povinnosť voči ex po rozvode vážne existuje - ale týka sa to väčšinou: ak žena po rozvode ostane doma a vychováva dieťa, alebo ak bývalá/ý ex je na to zdravotne zle, a pod. prípady.
Ak by si to aj cez súd dal uplatniť, tak súd zisťuje aj dôvody rozpadu toho manželstva a celkovú situáciu tých dvoch po rozvode...lebo zákon o rodine aj po rozvode zaručuje ex dosiahnúť rovnakú životnú úroveň, akú má ten druhý :(
elli
18.06.08,22:27
misomiso - Ja som sa o tento prípad začala tiež zaujímať. Áno, takéto niečo ako vyživovacia povinnosť voči ex po rozvode vážne existuje - ale týka sa to väčšinou: ak žena po rozvode ostane doma a vychováva dieťa, alebo ak bývalá/ý ex je na to zdravotne zle, a pod. prípady.
Ak by si to aj cez súd dal uplatniť, tak súd zisťuje aj dôvody rozpadu toho manželstva a celkovú situáciu tých dvoch po rozvode...lebo zákon o rodine aj po rozvode zaručuje ex dosiahnúť rovnakú životnú úroveň, akú má ten druhý :(

Prudky omyl:
- nie rovnaka zivotna uroven, ale primerana vyziva (dost podstatny rozdiel),
- nie automaticky, ale iba ak nie je schopny sam sa zivit (schopnost, nie ochota)
- najviac na dobu 5 rokov od rozvodu
- nie vyzivne, ale "prispevok na vyzivu rozvedeneho manzela"

Uz tym nazvom /PRISPEVOK na VYZIVU/ je povedana podstata.
35Jano1
10.11.09,06:40
ahoj každému! ja mám tiež podobny problém. rozvedeli sme sa, bývame spolu u svokrovcov. platím aj na manželku výzivné 33eur no premna je to vela lebo ešte všetky uvery platím ja, mám sa vysťahovať. možu ma vôbec vyhodiť? mám tam trvalý pobit, nemám kam ísť. od vtedy predala zdedeny byt, takže má asi 40000eur, vlastní nejeky bar vraj a má aj prácu. ešte sa mi vyhráža, chce zvyšit vyživné na seba. mne ostáva zvýplaty 13O eur dostávam 600. tak ako je stým výživným? ona má viac lepsie žije, fláka sa pritom ja som viac sdieťaťom.... poradte mi prosím. dakujem. možem si to vyživne vyžiadať speť od kedy pracuje? alebo aj ja možem žiadať od nej, akej miere?
kaco11
10.11.09,07:13
Vlastni bar? Ma prijem? Tak ako to bolo potom pri urcovani vyzivneho na sude? Si tam nebol? Chod na sud a uved tieto skutocnosti. Predaj bytu nie je az tak zaujimavy,ale ak ma prijem a bar nie je stratovy tak nevidim problem pri znizeni. Musis mat vsak dokaz. A pokial byt/dom nie je tvoj tak ano,majitel domu ta moze vyhodit. Nemas ani najomnu zmluvu. Trvaly pobyt je nic. Povoluje a rusi ho majitel domu.
35Jano1
10.11.09,08:14
ona vtedy este nemala nič, lebo nemala ešte vybavené zdedenie bytu. ako mám dať návrh o zrušenie vyživného na manželku? ani neeviem ako taká žiadost vizera... a svokor suhlasil že tam možem bývať, chcel a teraz ma len tak do ničoho može vyhodiť?
hena22
10.11.09,08:41
nájdi si rozsudok, ktorým ťa zaviazali "výživné" manželke platiť a pod týmto istým číslom podaj návrh na zrušenie príspevku na výživu rozvedeného manžela z dôvodu zmeny pomerov. Možno by stálo za to prehodnotiť aj splácanie úverov vzniknutých počas manželstva. Ale hlavne rýchlo rieš aj vysporiadanie BSM, zároveň s majetkom by Vám mohli aj rozdeliť úvery. Čo sa týka bývania u ex svokra, ak ťa tam nebude chcieť máš smolu
35Jano1
10.11.09,09:15
nájdi si rozsudok, ktorým ťa zaviazali "výživné" manželke platiť a pod týmto istým číslom podaj návrh na zrušenie príspevku na výživu rozvedeného manžela z dôvodu zmeny pomerov. Možno by stálo za to prehodnotiť aj splácanie úverov vzniknutých počas manželstva. Ale hlavne rýchlo rieš aj vysporiadanie BSM, zároveň s majetkom by Vám mohli aj rozdeliť úvery. Čo sa týka bývania u ex svokra, ak ťa tam nebude chcieť máš smolu


ktomu hned možem požiadať rozdelenie uverov? horšie je že som pristavbu zrealizoval na svokrovom pozemku ale len tak to možem dokázať, že manželka pri rozvode potvrdila že som to robil s uverov. čo stým možem to nejeko využiť? od koho to možem vymáhať a či to možem vlastne?
hena22
10.11.09,09:19
samostatné podanie ohľadne výživného a samostatné o vyporiadanie BSM.
Pokiaľ si úpravy realizoval za trvania manželstva patria spolu s úvermi do BSM, máte prístavbu písanú na seba na LV?
35Jano1
10.11.09,11:01
no práve že, nemám to na mene, nič. viem že som spravil chybu ale už to nenapravím. veril som im. len to dokazuje že je to s uverov že manželka, ex, to ptvrdila na rozvode. bude to stačiť?
čo znamená BSM?
Kazu
10.11.09,11:11
no práve že, nemám to na mene, nič. viem že som spravil chybu ale už to nenapravím. veril som im. len to dokazuje že je to s uverov že manželka, ex, to ptvrdila na rozvode. bude to stačiť?
čo znamená BSM?

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov - to znamená, že čo ste počas manželstva nadobudli vlastníte obidvaja rovnakým dielom. Každý 1/2.
hena22
10.11.09,11:19
no práve že, nemám to na mene, nič. viem že som spravil chybu ale už to nenapravím. veril som im. len to dokazuje že je to s uverov že manželka, ex, to ptvrdila na rozvode. bude to stačiť?
čo znamená BSM?

V tom prípade patrí do BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov) iba úver, mal by sa rozdeliť rovným dielom alebo podľa dohody. Vám by sa malo započítať, čo ste po rozvode už zaplatili z vlastného. Svokrovi ste zhodnotili nehnuteľnosť, takže on by Vás teoreticky mohol vyplatiť, ale to je už z iného súdka. alebo by si mohla ex manželka prevziať celý úver na seba a užívať tú prístavbu tiež sama.
Na prístavbu ste pravdepodobne mali aj stavebné povolenie, to bolo na koho vydané? ak na svokra a vy ste investovali = bezdôvodné obohatenie, to je ale na občiansko právny spor (pokiaľ sa tiež s ním nedohodnete) s komplikovaným dokazovaním. No nezávidím Vám, na takéto rady je tu stále málo informácií, najlepší by bol právnik ale to tiež niečo stojí.
35Jano1
10.11.09,12:20
nemám LV nič. tu prístavbu dokazuje tvrdenie, priznanie ex na. rozvode. čo znamená BSM?
35Jano1
10.11.09,13:02
no je to na svokra to povolenie... chcu ma už vyhodiť, hlavne že som bez penazí. možem dať tu prístavbu ohodnotiť aj bez svokrovho suhlasu?
no robil som to spožičiek, ale ja to mám vrátiť aj s urokmi. a hodnota pristavby je ovela viac aj ked to nieje dokončené.
teraz som dostal správu že ich prepustili zpráce, no ale má financií dost ztoho dedičstva....
hena22
10.11.09,13:17
Moja rada: kým ťa vyhodia, daj si dokopy všetky účty čo sa toho týkajú, potom sa k nim už nedostaneš. No a pokiaľ to boli účelové pôžičky z banky, mali by byť dokladované na čo sa použili, to by mohol byť tiež dôkaz.
To, že to ex priznala pri rozvode je fajn, ale až taký význam by som tomu neprikladala, môže to poprieť a potom čo...
Najlepšie riešenie je dohodnúť sa mimosúdne, skús to najskôr takto.
35Jano1
11.11.09,06:32
učty platím cez trvalý príkaz. tie faktury sa daju zohnať.... takže stym ja nemôžem vyskakovať... možem tu prístavbu ohodnotiť aj bez suhlasu svokra? ja sa snimi chcem dohodnuť ale su tvrdohlavy...
kaco11
11.11.09,06:45
Pristavba nie je tvoja. Nic tam nie je tvoje. Ohodnocovat nemozes nic. Ty musis dokazat ze na to boli pouzite tvoje prostriedky. Vsetky papiere od uverov,vsetky faktury si z domu pober kym tam byvas. Idealne by bolo ak by to bolo na tvoje meno. Aj keby si ju ohodnotil na co ti to bude? Ak sa pojde na sud tak tam sud nariadi ohodnotenie.
35Jano1
16.11.09,05:39
ešte chcem vedieť, kto to všetko uhrádza? podatel? dakujem...
Olgica
28.06.12,03:59
Ahojte. mám kamarátku, kt.sa práve rozviedla. Jej ex má trvalé bydlisko v dedine v kt.býva i ona, nakoľko spolu bývali v obecnom nájomnom byte, z kt.bol vysťahovaný - koniec náj.zmluvy. Nakoľko jej ex má stále trvalý pobyt v tejto obci ale v nej už nebýva, má rodinu, kt.býva vo vedľajšej obci ale nechcú si ho nasťahovať do domu lebo je na drogách (i keď si myslíme že tam u nich prespáva, však kde inde...), dobrovoľne nepracuje, poberá podporu a neplatí jej výživné sa on klasifikuje ako bezdomovec a tvrdí jej a aj jeho rodina že ešte ona bude platiť jemu - že bude mať vyživovaciu povinnosť. Ona má príjem 200€ - materskú aj s prídavkom na dieťa. Zaujíma ma či by naozaj ona musela dačo jemu platiť, keď má taký nízky príjem a živý dieťa sama, že či je bezdomovec bezdomovcom, keď by vlastne mal ísť kam bývať, len jeho rodina si ho nechce vziať pod strechu a dobrovoľne nepracuje a keď sa ona riadne po MD zamestná a bude mať príjem cca 450,- či jej vznikne povinnosť platiť takémuto človeku a ako dlho. Ďakujem
draik
28.06.12,06:09
Nemusí sa obávať. Preventívne mu môže pripomenúť, že neplatenie výživného na dieťa dlhšie ako tri mesiace v priebehu dvoch rokov je trestným činom.
misoft
28.06.12,14:34
Nech ona "zaútočí" na neho - podaním tr.oznámenia na neho pre neplnenie vyživovacej povinnosť na maloletého. On si potom rozmyslí, či bude pýtať od nej nejaké lóve, keď ho zabásnu.