petkor
03.06.08,10:09
Dobrý deň,
môže FO (zamestnanec aj umelec) vystaviť faktúru za komentár, ak nemá živnostenský list?
Johanka
03.06.08,08:21
Môže :).
petkor
03.06.08,10:40
Aké údaje majú byť na Faktúre, keďže nemá pridelené IČO ani DIČ? Má tam uvádzať okrem mena a adresy aj ročné číslo?
Ak potom uhradia faktúru, iba si ju dá do príjmu do DP medzi ostatné honoráre do §6?
Johanka
03.06.08,10:45
Prečo nemá DIČ ? Príjmy zdaňuje v §6 Zákona o dani z príjmov, pozri povinnosti podľa § 31 Zákona o správe daní a poplatkov.
petkor
03.06.08,11:00
Je zamestnanec a honoráre poberá zdanené zrážkovou daňou. Toto je vlastne prvý prípad, kedy honorár nebude mať zdanený. Myslela som, že doteraz sa prihlasovať nemusel, vzniká mu povinnosť až teraz. Mal by sa prihlásiť od 30 dní od prijatia platby alebo podpísania zmluvy alebo vystavenia faktúry? Alebo mal byť predsa len už dávno prihlásený? Mám v tom nejako chaos :-(
Mária.K.
03.06.08,11:33
Je zamestnanec a honoráre poberá zdanené zrážkovou daňou. Toto je vlastne prvý prípad, kedy honorár nebude mať zdanený. Myslela som, že doteraz sa prihlasovať nemusel, vzniká mu povinnosť až teraz. Mal by sa prihlásiť od 30 dní od prijatia platby alebo podpísania zmluvy alebo vystavenia faktúry? Alebo mal byť predsa len už dávno prihlásený? Mám v tom nejako chaos :-(


Otázka je nejasná. Za zamestnanca odvádza daň zamestnávateľ, takže v tomto prípade sa asi nejedná o príjem na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa § 5 ZDP. Potom by mohlo ísť o príjem podľa § 6 ods. 2 písm. a) ZDP.
Nie všetky príjmy, ktoré sem patria sa však zdaňujú zrážkovou daňou. Zrážkovou daňou sa zdaňuje len príjem autorov za príspevky do novín a časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon (§ 43 ods. 3 písm. h) ZDP.
Povinnosť registrácie - § 31 zákona o správe daní a poplatkov.
petkor
03.06.08,11:40
Prepáčte, skúsim to upresniť. Je zamestnanec - tam povinosť nevzniká, to je jasné. Potom poberá autorské honoráre, ktoré sú zdanené zrážkovou daňou (je to ten § 43 ods. 3 písm. h) ZDP, ako ste napísali). Teraz ale nahovoril komentár, ktorý nespadá pod tento paragraf a nie je zdanený zrážkovou daňou. Takýto príjem bude mať 1-krát (chcú, aby im vystavil faktúru). Kedy sa teda musí prihlásiť na DÚ?
Johanka
03.06.08,12:20
Odkazy na príslušné ustanovenia nepíšeme zo srandy, treba trochu aj poštudovať ...
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov


(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.

(2) Fyzická osoba, ktorá

a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.

odkaz 6ec je na Zákon o dani z príjmov
petkor
03.06.08,13:18
Prepáčte, to mi vypadlo. Zisťovala som si to, keď bola novela k tomuto zákonu. Len teraz neviem v zákone nájsť, že sa netreba registrovať, ak je tam zrazená zrážková daň.
Mária.K.
05.06.08,19:52
Prepáčte, to mi vypadlo. Zisťovala som si to, keď bola novela k tomuto zákonu. Len teraz neviem v zákone nájsť, že sa netreba registrovať, ak je tam zrazená zrážková daň.
Myslím, že to v zákone o správe daní a poplatkov teraz uvedené nie je.
petkor
10.06.08,07:43
To znamená, že sa musia na DÚ zaregistrovať všetci umelci, aj keď poberajú iba honoráre ošetrené zrážkovou daňou, takže im vôbec nevstupujú do DP?
Mária.K.
10.06.08,10:50
To znamená, že sa musia na DÚ zaregistrovať všetci umelci, aj keď poberajú iba honoráre ošetrené zrážkovou daňou, takže im vôbec nevstupujú do DP?
Ja to vidím tak, že zákon ukladá povinnosť registrovať sa všetkým, bez ohľadu na to, že honorár je zdanený zrážkovou daňou.
Citácia z § 31 ods. 2 písm. a) zákona 511/1992 Zb.:
"2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu".
Odvolávka 6ec) je na zákon o dani z príjmov a honoráre spadajú pod príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 2 písm. a).
V ďalších ustanoveniach § 31 zákona 511/1992 Zb. nie je zmienka o výnimke z povinnej registrácie z dôvodu zdanenia príjmov zrážkovou daňou.

Ustanovenie § 31 ods. 5 účinné do 31.8.2007, ktoré umožňovalo výnimku z registrácie u daňovníkov, poberajúcich príjmy zdanené zrážkovou daňou, zo zákona o správe daní a poplatkov vypadlo.