tomber
03.06.08,11:07
Na stránkach porady sa už dosť veľa popísalo o teoretickej možnosti kúpy bytu na firemné účely a následovného uplatnenia odpočtu (vrátenia) DPH od štátu. Moja účtovníčka, ktorá je naozaj profesionál vo svojej oblasti ma pred niekoľkými mesiacmi informovala, že to bez problémov pôjde. Teraz, keď o takejto kúpe reálne uvažujem mi zrazu povedala, že je to "na hrane" zákona a že by to na mojom mieste asi nerobila.

Preto moja otázka: má niekto PRAKTICKÉ skúsenosti z PRAXE, že či to je možné, ak áno, aký je konkrétny a detailný postup, aké sú prednosti a úskalia? Akceptoval vám to daňový úrad, alebo s tým boli nejaké problémy? Je s tým spojené veľa administratívy? Ako silno likvidný (predateľný) je takýto byt? Vyskytli sa v súvislosti s tým nejaké nepredvídané udalosti?

Myslím, že táto téma zaujíma dosť veľa ľudí, preto za každú relevantnú odpoveď veľmi srdečne vopred ďakujem! :)
betka
03.06.08,10:58
Byt sa dá kúpiť na firemné účely. Firma ho môže prenajímať, alebo využívať v súvislosti s podnikaním.

1. Ak bude prenajímať ako byt, prenájom bytu je od DPH oslobodený podľa par. 38 z DPH. Nárok na odposítanie DPH:je porebné používať koef. podľa par. 50.

2. Bytový priestor je možné zmeniť na nebytový priestor, kde sa môžu zriadiť buď kancelárie na Vašu podnikat. činnosť, resp. sa môže tento priestor prenajať na iné činnosti ako na bývanie (kancelárie). Ak budete prenajímať platiteľom DPH a prenájom bude v režime DPH, nárok na odpočítanie DPH máte v plnej výške a to v prípade, ak neprevádzjujete činnosti, kt sú osl. od DPH....
tomber
04.06.08,11:26
vďaka za ochotu poradiť. Vzhľadom k tomu, že som jednoosobová s.r.o., chcel by som ten byt používať tak na firemné účely (kancelária) ako aj na vlastné bývanie. Nebudem ho prenajímať.

- dá sa v takomto prípade nárokovať vrátenie DPH už pri najbližšom odpočte ? alebo by mi to štát vracal len čiastkovo ? Ak áno v akých splátkach ?

- čo v prípade neočakávanej potreby predaja bytu do 5 rokov? Dá sa predať aj súkromným osobám ? Čo potom s DPHčkou, ktorú som už od štátu dostal nazad ? Čo v prípade predaja po piatich rokoch ?

100x vďaka za ochotu! :)
montecristo
04.06.08,13:50
Áno, nárokovať vrátenie DPH je možné, avšak treba dať pozor na splnenie podmienok zákona o DPH pri kúpe nehnuteľnosti. No a samozrejme, štát vráti DPH v zmysle zákona - t.j. odpočítaním vlastnej daňovej povinnosti daňového subjektu v najbližšom zdaňovacom období, resp. vrátením nadmerného odpočtu do 30 dní od podania daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom obodbí, ak daňový subjekt nevykázal daňovú povinnosť.

Je však treba dať pozor na to, že daňový subjekt, bude uvedenú nehnuteľnosť využívať aj na zdaniteľné plnenia oslobodené od DPH - t.j. prenájom fyzickej osobe. Ďalší problém, ktorý tu vidím je, že predmetná nehnuteľnosť bude pravdepodobne užívaná v rozpore s kolaudačným rozhodnutím (aj prenájom na bývanie aj ako kancelária).
V prípade následného predaja bytu do 5 alebo až do 10 rokov, a ak uplynulo viac ako 5 rokov od kolaudácie, resp. začatia využívania, predej bude od DPH oslobodený - v takomto prípade je potrebné upraviť odpočítanú DPH a DPH vrátiť štátu.
linko1
04.06.08,15:08
okrem toho ako tu bolo spomínané, tak je potrebné zmeniť účel stavby z objektu na bývanie - na priestory na podnikanie,
to znamená, že treba zájsť na meský urad a na stavený urad, kde zmenia účel stavby, inak sa to nedá
Forest LK
02.11.10,13:21
Dobrý deň, prosím o radu v nasledovnej situácií:
Spoločnosť „s.r.o. A“ (platca DPH) plánuje kúpiť byt od a.s. (platcu DPH) s možnosťou odpočtu DPH.

Spoločnosť „s.r.o. A“ po kúpe byt komplet zrekonštruuje (budú to pre spoločnosť daňovo uznateľné výdavky) a bude ho dlhodobo prenajímať spoločnosti „s.r.o. B“ (cena nájmu + DPH). Spoločnosť „s.r.o. A“ bude daný byt odpisovať 20rokov, platiť daň z nehnuteľnosti a energie.

Spoločnosť „s.r.o. B“ bude využívať byt na svoje podnikateľské aktivity nasledovne:
 v rámci dobrých obchodných vzťahov bude umožňovať svojim obchodným partnerom ubytovanie v Tatrách zadarmo,
 bude využívať byt na prijímanie obchodných návštev, organizovanie obchodných stretnutí,
 v byte bude zriadená kancelária, ktorú bude využívať jednak konateľ a jednak jeho zamestnanec/brigádnik na svoju prácu, v prípade, že byt je v danom období prázdny.

Otázka č.1: Môže v takejto situácií vystupovať „byt – teda bytový priestor“, ak sa bude využívať aj ako kancelársky priestor (čo predpokladám, že je nebytový priestor)? Ak ale bude slúžiť ako ubytovanie pre obchodných partnerov, je bytový priestor oprávnený. Ako situáciu vyriešiť, je povinná spoločnosť „s.r.o. A“ zmeniť tento byt na nebytový priestor a zapísať zmenu do listu vlastníctva?

Otázka č.2: Musí byť takýto byt u spoločnosti „s.r.o.B“ vedený ako prevádzka (nebude tam sídlo spoločnosti, ale kancelárske priestory) a označený obchodným menom - čo všetko s tým ešte súvisí?

Ďakujem
samod
02.11.10,13:34
Dobrý deň, prosím o radu v nasledovnej situácií:
Spoločnosť „s.r.o. A“ (platca DPH) plánuje kúpiť byt od a.s. (platcu DPH) s možnosťou odpočtu DPH.

Spoločnosť „s.r.o. A“ po kúpe byt komplet zrekonštruuje (budú to pre spoločnosť daňovo uznateľné výdavky) a bude ho dlhodobo prenajímať spoločnosti „s.r.o. B“ (cena nájmu + DPH). Spoločnosť „s.r.o. A“ bude daný byt odpisovať 20rokov, platiť daň z nehnuteľnosti a energie.

Spoločnosť „s.r.o. B“ bude využívať byt na svoje podnikateľské aktivity nasledovne:
 v rámci dobrých obchodných vzťahov bude umožňovať svojim obchodným partnerom ubytovanie v Tatrách zadarmo,
 bude využívať byt na prijímanie obchodných návštev, organizovanie obchodných stretnutí,
 v byte bude zriadená kancelária, ktorú bude využívať jednak konateľ a jednak jeho zamestnanec/brigádnik na svoju prácu, v prípade, že byt je v danom období prázdny.

Otázka č.1: Môže v takejto situácií vystupovať „byt – teda bytový priestor“, ak sa bude využívať aj ako kancelársky priestor (čo predpokladám, že je nebytový priestor)? Ak ale bude slúžiť ako ubytovanie pre obchodných partnerov, je bytový priestor oprávnený. Ako situáciu vyriešiť, je povinná spoločnosť „s.r.o. A“ zmeniť tento byt na nebytový priestor a zapísať zmenu do listu vlastníctva?

Otázka č.2: Musí byť takýto byt u spoločnosti „s.r.o.B“ vedený ako prevádzka (nebude tam sídlo spoločnosti, ale kancelárske priestory) a označený obchodným menom - čo všetko s tým ešte súvisí?

Ďakujem
v zmysle ZDPH sa budú dobré obchodné vzťahy považovať za poskytnutiue služby na iný účel ako podnikanie - dodanie služby za protihodnotu v zmysle § 9 ods. 3 ZDPH a budete musieť odviesť DPH. Vzhľadom na to, že nebude preukazateľný súvis so zdaniteľnými obchodmi nárok na odpočet DPH podľa mňa nebude možný.
Čo sa týka obchodných návštev, organizovanie obchodných stretnutí to by teoreticky pripadalo do úvahy ako súvis zo zdaniteľnými obchodmi, ale vyžadovalo by sa podrobné preukázanie využitia bytu.
V každom prípade ak by sme použitie bytu na iné účely ako na podnikanie ocenili mesačným odpisom nehnuteľnosti tak za jeden mesiac by bol základ DPH 1/240 ceny bytu( 20 rokov*12 mesiacov ).
Forest LK
02.11.10,14:01
v zmysle ZDPH sa budú dobré obchodné vzťahy považovať za poskytnutiue služby na iný účel ako podnikanie - dodanie služby za protihodnotu v zmysle § 9 ods. 3 ZDPH a budete musieť odviesť DPH. Vzhľadom na to, že nebude preukazateľný súvis so zdaniteľnými obchodmi nárok na odpočet DPH podľa mňa nebude možný.
Čo sa týka obchodných návštev, organizovanie obchodných stretnutí to by teoreticky pripadalo do úvahy ako súvis zo zdaniteľnými obchodmi, ale vyžadovalo by sa podrobné preukázanie využitia bytu.
V každom prípade ak by sme použitie bytu na iné účely ako na podnikanie ocenili mesačným odpisom nehnuteľnosti tak za jeden mesiac by bol základ DPH 1/240 ceny bytu( 20 rokov*12 mesiacov ).

Ďakujem za odpoveď,
no a ak by bol ten byt využívaný len ako kancelársky priestor a bol by tým pádom vyňatý z bytového fondu a zmenený na nebytový priestor, tak v tomto prípade by to bolo možné?
Dal by sa v budúcnosti previezť späť na bytový priestor?
samod
04.11.10,11:39
Ďakujem za odpoveď,
no a ak by bol ten byt využívaný len ako kancelársky priestor a bol by tým pádom vyňatý z bytového fondu a zmenený na nebytový priestor, tak v tomto prípade by to bolo možné?
Dal by sa v budúcnosti previezť späť na bytový priestor?
Ja sa domnievam, že ak bude vedený ako kancelársky priestor tak potom by problém nemal vzniknúť. Zmena účelu by mala byť administratívne možná i opakovane. Uvedená problematika je riešená v § 85 zákona č. 50/1976 S.b. Stavebný zákon. Rovnako je otázkou či neprístupiť k pomernému odpočítaniu DPH a potom sa nebude musieť zdokladovať súkromné použitie § 49/5 ZDPH. Ak to napríklad bude 80% odpočet je otázkou či daňový úrad bude sledovať na stoličke pred vchodom či to bude 19% , alebo 32%.