Pollakova Zuzana
03.06.08,13:50
Dobry den, potrebovala by som vediet cislo zakona a text, ktory upravuje, ze hodnota stravnych listkov - napr. TR nesmie byt rozdelena na viac casti. Lebo zamestnanci maju zaujem o TR vo vyske 50 a 40 Sk, aby s nimi mohli lepsie platit, len mam pocit ze toto zo zakona nejde. Len potrebujem vediet ten zakon. Dakujem
Gabi03
03.06.08,11:55
§ 152, ods. 4 Zákonníka práce. Iné nie je.

mimotemy Nabudúce skús najprv hľadať. ;)
Pollakova Zuzana
03.06.08,11:57
dakujem velmi pekne. :-)
Chobot
03.06.08,12:01
Dobry den, potrebovala by som vediet cislo zakona a text, ktory upravuje, ze hodnota stravnych listkov - napr. TR nesmie byt rozdelena na viac casti. Lebo zamestnanci maju zaujem o TR vo vyske 50 a 40 Sk, aby s nimi mohli lepsie platit, len mam pocit ze toto zo zakona nejde. Len potrebujem vediet ten zakon. Dakujem

Aj tak si myslím, že pokiaľ to vyhovuje zamestnancom aj zamestnávateľovi, a dohodnú sa na 2 lístkoch (50+40 SKK), tak im to nikto nezakáže. Kde niet žalobcu, niet sudcu.

Ale keby zamestnávateľ nesúhlasil s rozdelením hodnoty lístka, nie je právny nárok na také rozdelenie (keby to žiadali len zamestnanci).
deha
05.06.08,09:36
SZČO si dáva do nákladov celých 74,- SK?
Anja111
05.06.08,09:45
SZČO si dáva do nákladov celých 74,- SK?
Od 1.6.2008 má SZČO nárok, ak spĺňa podmienky, na stravnú poukážku v hodnote 98 Sk...
veronikasad
05.06.08,10:07
Aj tak si myslím, že pokiaľ to vyhovuje zamestnancom aj zamestnávateľovi, a dohodnú sa na 2 lístkoch (50+40 SKK), tak im to nikto nezakáže. Kde niet žalobcu, niet sudcu.

Ale keby zamestnávateľ nesúhlasil s rozdelením hodnoty lístka, nie je právny nárok na také rozdelenie (keby to žiadali len zamestnanci).
Chobot, bol by si prekvapený...
Videla som na Porade stanovisko Ministerstva práce, SVaR, ktoré to neumožňuje. Neviem ho teraz nájsť...

--------
Veronika
deha
05.06.08,11:03
Prosím Vas:
platnosť zákona je odkedy:
1.gastrolístky-zamestnanec od 1.6.2008?
2. stravné v cest.náhradách- od 13. 5. 2008?
Tweety
05.06.08,11:07
Prosím Vas:
platnosť zákona je odkedy:
1.gastrolístky-zamestnanec od 1.6.2008?
2. stravné v cest.náhradách- od 13. 5. 2008?
Obidve zmeny nadobúdajú platnosť od 1.6.2008.
deha
05.06.08,11:13
A prečo je v zákone účinnost od vyjdenia zákona a ten dátum je 13.5.2008? Vedel by mi to niekto zdôvodniť?ďakujem, ale sa práve o to sporíme s kolegom.
Tweety
05.06.08,11:15
A prečo je v zákone účinnost od vyjdenia zákona a ten dátum je 13.5.2008? Vedel by mi to niekto zdôvodniť?ďakujem, ale sa práve o to sporíme s kolegom.

Keď si pozrieš napr. Zákon o CN, tam to nájdeš. Je tam pekne napísané, že zvýšené sadzby platia od nasledujúceho mesiaca po schválení.
janaGT
05.06.08,11:22
Dobry den, potrebovala by som vediet cislo zakona a text, ktory upravuje, ze hodnota stravnych listkov - napr. TR nesmie byt rozdelena na viac casti. Lebo zamestnanci maju zaujem o TR vo vyske 50 a 40 Sk, aby s nimi mohli lepsie platit, len mam pocit ze toto zo zakona nejde. Len potrebujem vediet ten zakon. Dakujem

presne takúto istú otázku som položila v tejto téme, nájdeš tu aj odpoveď, ktorú mi poslali z DÚ
http://www.porada.sk/t43551-p2-90-sk-stravny-listok-co-s-tou-1-sk.html
deha
05.06.08,11:37
V zbierke je práveže napísané od 13. 5. 2008
Chobot
05.06.08,11:48
V zbierke je práveže napísané od 13. 5. 2008

Pozri si tento môj príspevok a linky, na ktoré tam odkazujem, tam je odpoveď:

http://www.porada.sk/743718-post123.html
marek32
05.06.08,14:11
Chobot, bol by si prekvapený...
Videla som na Porade stanovisko Ministerstva práce, SVaR, ktoré to neumožňuje. Neviem ho teraz nájsť...

--------
Veronika
Prikladám to stanovisko.
janaGT
05.06.08,14:30
Prikladám to stanovisko.

Vidíš, mne z DÚ odpísali, že je možné použiť kombináciu SL.
Na Slovensku je normálne, že pravá ruka nevie, čo robí ľavá.
A keď už, tak účtovníctvo a dane ti kontroluje DÚ.
veronikasad
05.06.08,14:53
Vidíš, mne z DÚ odpísali, že je možné použiť kombináciu SL.
Na Slovensku je normálne, že pravá ruka nevie, čo robí ľavá.
A keď už, tak účtovníctvo a dane ti kontroluje DÚ.
Pri daňovej kontrole určite nebude problém. Ak však natrafíš na nejakú "múdru hlavu" z Inšpekcie práce, čo si bude vykladať zákon ako MPSVaR ...
Denda
05.06.08,15:05
Pri daňovej kontrole určite nebude problém. Ak však natrafíš na nejakú "múdru hlavu" z Inšpekcie práce, čo si bude vykladať zákon ako MPSVaR ...
A čo mi múdra hlava z IP napadne, alebo vytkne ak mám v smernici stanovené cenu jedla a kalkuláciu stravného zo sumy 90,- Sk. Výdaj stravného mám však spravené v ceninách v celkovej hodnote 50+40? Nákup cenín,v akých hodnotách a množstvách je moja obchodná vec. Práveže čím vyššia hodnota jednej poukážky je pri kúpe jedla s nižšou hodnotou problémom s vydávaním, ktoré ako vieme nie je možné.
veronikasad
05.06.08,15:10
A čo mi múdra hlava z IP napadne, alebo vytkne ak mám v smernici stanovené cenu jedla a kalkuláciu stravného zo sumy 90,- Sk. Výdaj stravného mám však spravené v ceninách v celkovej hodnote 50+40? Nákup cenín,v akých hodnotách a množstvách je moja obchodná vec. Práveže čím vyššia hodnota jednej poukážky je pri kúpe jedla s nižšou hodnotou problémom s vydávaním, ktoré ako vieme nie je možné.
Celkom s tebou súhlasím, ja som tvrdila to isté, kým som nevidela stanovisko MPSVaR.prísp.15/
Denda
05.06.08,15:18
Celkom s tebou súhlasím, ja som tvrdila to isté, kým som nevidela stanovisko MPSVaR.prísp.15/
Ak je toto stanisko smerodatné pre asociáciu emitentov stravovacích poukážok, tak mi vysvetlite ako to, že nie sú stiahnuté z obehu poukážky v hodnote nižšej ako je 67,Sk? Stále sú aj 30,- Sk...
Jedno je napísať dotaz, dostať odpoveď a druhé je odvolať sa:rolleyes:
Chobot
05.06.08,20:44
Ak je toto stanisko smerodatné pre asociáciu emitentov stravovacích poukážok, tak mi vysvetlite ako to, že nie sú stiahnuté z obehu poukážky v hodnote nižšej ako je 67,Sk? Stále sú aj 30,- Sk...
Jedno je napísať dotaz, dostať odpoveď a druhé je odvolať sa:rolleyes:

Lebo stravné lístky sa nepoužívajú len na zabezpečenie stravy v zmysle zákona ako povinnosť zamestnávateľov, ale aj v iných sférach, kde môžu potrebovať aj nižšie hodnoty.

Lena tak mi napadá - minule som bol darovať krv a za to som dostal okrem kávy a keksu aj stravnú poukážku v hodnote 60 SKK. Tam nie je predpísaná minimálna hodnota.
AdušU
20.06.08,10:45
Zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách par. č. 8 - sumy náhrad patria zamestnancovi od prvého dňa kal. mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom boli zverejnené.
Tweety
20.06.08,10:52
Lena tak mi napadá - minule som bol darovať krv a za to som dostal okrem kávy a keksu aj stravnú poukážku v hodnote 60 SKK. Tam nie je predpísaná minimálna hodnota.
No, asi sa to toho netýka, pretože Ti to neposkytol tvoj zamestnávateľ za odpracovanú zmenu dlhšiu ako 4 hod, ale dostal si to ako pozornosť za ušľachtilý čin pre človeka.:):):)
Chobot
20.06.08,11:05
No, asi sa to toho netýka, pretože Ti to neposkytol tvoj zamestnávateľ za odpracovanú zmenu dlhšiu ako 4 hod, ale dostal si to ako pozornosť za ušľachtilý čin pre človeka.:):):)

Ja viem, len otázka bola, že prečo potom stravovacie firmy emitujú aj iné - nižšie hodnoty poukážok. Takže preto.

A ešte raz som sa stretol s inou hodnotou poukážky - nedávno sme boli na jednom školení, kde bol v rámci školenia obed. Urobili to takou formou, že nám dali 60 SKK gastro lístok, za ktorý sme si mohli v bufete vybrať jedlo podľa vlastného výberu.
Tweety
20.06.08,11:08
Ja viem, len otázka bola, že prečo potom stravovacie firmy emitujú aj iné - nižšie hodnoty poukážok. Takže preto.

A ešte raz som sa stretol s inou hodnotou poukážky - nedávno sme boli na jednom školení, kde bol v rámci školenia obed. Urobili to takou formou, že nám dali 60 SKK gastro lístok, za ktorý sme si mohli v bufete vybrať jedlo podľa vlastného výberu.
Tak to ste asi veľa nenavyberali.:o
Chobot
20.06.08,11:11
Tak to ste asi veľa nenavyberali.:o

Stačilo to.:D
Tinika
02.07.08,13:14
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať na niečo, čo mi stále nie je jasné.
Takže od 1.6. išlo stravné na 98,-
1. Teda zamestnanec teraz musí dostať aspoň75% z hodnoty 98,-?
2. A do N si zamestnávateľ môže dať 55% z 98,- čo je 53,9 SK a od zamestnanca zoberie za SL 45% čo je 44,1 Sk?

Ďakujem za odpoveď
Gabi03
02.07.08,13:19
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať na niečo, čo mi stále nie je jasné.
Takže od 1.6. išlo stravné na 98,-
1. Teda zamestnanec teraz musí dostať aspoň75% z hodnoty 98,-?
2. A do N si zamestnávateľ môže dať 55% z 98,- čo je 53,9 SK a od zamestnanca zoberie za SL 45% čo je 44,1 Sk?

Ďakujem za odpoveď

1. Áno.
2. Áno, v tom prípade, ak nominálna hodnota SL je 98,- Sk. Okrem toho by mal ZĽ prispievať aj zo sociálneho fondu, čím sa od ZCa vyberie menej.
Tinika
02.07.08,13:21
1. Áno.
2. Áno, v tom prípade, ak nominálna hodnota SL je 98,- Sk. Okrem toho by mal ZĽ prispievať aj zo sociálneho fondu, čím sa od ZCa vyberie menej.

A ako sa tvorí SF? Oni teraz majú len dohodárov, a budú mať jedného zamestnanca.
Aký najmenší SL môže dať zamestnávateľ zamestnancovi? Ďakujem
Gabi03
02.07.08,13:27
A ako sa tvorí SF? Oni teraz majú len dohodárov, a budú mať jedného zamestnanca.
Aký najmenší SL môže dať zamestnávateľ zamestnancovi? Ďakujem

SF sa tvorí len z pracovných zmlúv, minimálne vo výške 0,6 % z HM.
Najmenšia nominálna hodnota gastrolístka by mala byť 75% z 98,-, čo je momentálne 74,- Sk.
Tinika
04.07.08,11:42
Dobrý deň, teda zamestnávateľ môže dať zamestnancovi aj str. lístok v hodnote 74,-? a do N si dá 41,- a od zamestnanca zoberie 33-príspevok zo SF? Môže so SF prispieť na SL iba raz ročne vyššou sumou? Ďakujem
Tweety
04.07.08,11:52
Dobrý deň, teda zamestnávateľ môže dať zamestnancovi aj str. lístok v hodnote 74,-? a do N si dá 41,- a od zamestnanca zoberie 33-príspevok zo SF? Môže so SF prispieť na SL iba raz ročne vyššou sumou? Ďakujem
74.- je minimálna hodnota stravenky, ktorú musíte poskytnúť. Do daň. uznaných nákladov je možné dať minim. 55% z tej hodnoty a maxim. 55% z 98.-.Od. 1.1.08 nie je povinnosťou prispievať na stravenky zo SF, ale ak sa rozhodnete prispieť, tak potom na každý stravný lístok, nie len na konci roka.
Tinika
04.07.08,11:55
Dobrý deň, teda zamestnávateľ môže dať zamestnancovi aj str. lístok v hodnote 74,-? a do N si dá 41,- a od zamestnanca zoberie 33-príspevok zo SF? Môže so SF prispieť na SL iba raz ročne vyššou sumou? Ďakujem
Maxinka
09.07.08,12:17
Prosím vás-môže zamestnávateľ kúpiť SP aj napr.od fyz.osoby?
Tweety
09.07.08,12:18
Prosím vás-môže zamestnávateľ kúpiť SP aj napr.od fyz.osoby?
Ako od FO, FO podnikateľa, ktorý predaj sprostredkúva?
Maxinka
09.07.08,12:20
Ako od FO, FO podnikateľa, ktorý predaj sprostredkúva?
NIE - napr. od nejakej osoby, ktorá neminula asi svoje SP a má ich dosť.
Tweety
09.07.08,12:22
NIE - napr. od nejakej osoby, ktorá neminula asi svoje SP a má ich dosť.
Nie, toto najozaj nemôže.