eva16
03.06.08,12:26
Čítala som zákon o dani z príjmov a tam som sa dočítala že od 1.9.2007 podľa Zákonníka práce zamestnávateľ povinný poskytnúť stravné lístky, ktorých hodnota bude najmenej 75 % zo stravného 89,- Sk. Tak sa chcem spýtať, či postupovala účtovníčka dobre, ked mi zo stravných lístkov v hodnote 89,- Sk stiahla 40,- Sk na jeden lístok? Myslím, že postupovala po starom, ked tam bolo len 55% z hodnoty lístka.
Ďakujem
Tweety
03.06.08,12:30
Čítala som zákon o dani z príjmov a tam som sa dočítala že od 1.9.2007 podľa Zákonníka práce zamestnávateľ povinný poskytnúť stravné lístky, ktorých hodnota bude najmenej 75 % zo stravného 89,- Sk. Tak sa chcem spýtať, či postupovala účtovníčka dobre, ked mi zo stravných lístkov v hodnote 89,- Sk stiahla 40,- Sk na jeden lístok? Myslím, že postupovala po starom, ked tam bolo len 55% z hodnoty lístka.
Ďakujem
Áno, 55% z 89.- bol náklad spoločnosti a zvyšok doplatil zamestnanec, prísp. zo S.F. absentoval. Bol vám pridelený lístok vo vyššej sume, ako bolo uvedené v § 152 ZP- minimum bolo 67.- SK. po zaokruhl. Pletieš si dve veci, 55% náklad zamestnáv. a 75% výšku stravenky.
veronikasad
03.06.08,13:00
Čítala som zákon o dani z príjmov a tam som sa dočítala že od 1.9.2007 podľa Zákonníka práce zamestnávateľ povinný poskytnúť stravné lístky, ktorých hodnota bude najmenej 75 % zo stravného 89,- Sk. Tak sa chcem spýtať, či postupovala účtovníčka dobre, ked mi zo stravných lístkov v hodnote 89,- Sk stiahla 40,- Sk na jeden lístok? Myslím, že postupovala po starom, ked tam bolo len 55% z hodnoty lístka.
Ďakujem
Od 1,9.07 musí zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi stravné lístky najmenej vo výške 75 % stravného, ktoré do 31.5.08 bolo 89,-SK, teda stravný lístok musí byť najmenej v hodnote 67,-sk.
Čo sa týka úhrady od zamestnanca, pokial zamestnávateľ neprispieva na stravovanie aj zo soc.fondu, tá je spravidla 45 % z poskytnutého stravného lístka - v tvojom prípade 45 % z 89,-sk = 40.- SK. Postup zamestnávateľa je teda správny.

Od 1.6.2008 sa zvyšuje stravné pri prac.cestách na 98,-sk, min. stravný lístok od zamestnávateľa je 74,-sk. Keďže Váš stravný lístok už prekračuje min. sumu, zamestnávateľ Vám môže, ale aj nemusí upraviť výšku stravného na maximum.

-------
Veronika
toria
04.06.08,06:49
Prosím poradte mi !!!
Objednávam stravné lístky na mesiac jún- bola som očr a nik to za mňa neurobil. Mám pokračovať v objednávaní v minimálnej hodnote 67,- alebo už minimálne 74,-. jedná sa o zamestnankyňu v obchode


Ďakujem
Tweety
04.06.08,06:50
Prosím poradte mi !!!
Objednávam stravné lístky na mesiac jún- bola som očr a nik to za mňa neurobil. Mám pokračovať v objednávaní v minimálnej hodnote 67,- alebo už minimálne 74,-. jedná sa o zamestnankyňu v obchode


Ďakujem
Od 1.6. už minim. za 73,50.-.
toria
04.06.08,06:52
a koľko si môžem dať do nákladov??? ostáva 55% z hodnoty lístku??? zo 73,50 alebo z 98,-
Tweety
04.06.08,06:59
a koľko si môžem dať do nákladov??? ostáva 55% z hodnoty lístku??? zo 73,50 alebo z 98,-
áno 55% z hodnoty stravenky je minimum, max. je 55% z 98.-.
misok
05.06.08,10:57
Chcel by som sa opýtať, ak dnes objednám stravné lístky za mesiac máj 2008, objednávam ich ešte v hodnote 89,- Sk?
Tweety
05.06.08,10:59
Chcel by som sa opýtať, ak dnes objednám stravné lístky za mesiac máj 2008, objednávam ich ešte v hodnote 89,- Sk?
V máji si SŽČO mohla dať do výdavkov stravenku v hodnote 89.-, ale prakticky si dozadu stravenky pre SŽČO objednať nemôže, a teda nemôžeš si ich ani zaúčtov. do výdavkov OZD.
misok
05.06.08,11:11
Pre upresnenie, nejedná sa o SZČO, ale o zamestancov v PP. My stravné lístky objednávame podľa počtu odpracovaných dní , nie vždy sa to stihne do konca mesiaca. Preto až teraz chcem objednať za mesiac máj.

Ďakujem za odpoveď.
Denda
05.06.08,11:16
Pre upresnenie, nejedná sa o SZČO, ale o zamestancov v PP. My stravné lístky objednávame podľa počtu odpracovaných dní , nie vždy sa to stihne do konca mesiaca. Preto až teraz chcem objednať za mesiac máj.

Ďakujem za odpoveď.
Dochádzka za minulý mesiac je pre Vás smerodatná len pre samotný správny výdaj stravných lístkov z hľadiska dane z príjmov. Vy im lístky poskytuje a vydávate v mesiaci jún, kde hodnota je stanovená podľa zákona platného od 1.6.2008.
Zoltán Kovács
05.06.08,11:17
Stravné lístky by sa mali vydávať dopredu, a nie dozadu. Na túto problematiku tu bola dlhá diskusia. Ktorého výsledkom bol asi toto: Za stravné lístky, ktoré dostane zamestnanec v júni, v máji sa nenaje. Tým pádom zamestnávateľ nesplňa svoju povinnosť zabezpečiť stravovanie zamestnancom.
victoria
06.06.08,08:07
Prosim vas co mam robit v pripade ze nas dodavatel stravy pre zamestnancov poskytuje stravne kde cena listka je 70 sk a podla noveho musime zamestnnacom zabezpecit vo vyske minimalne 74 sk ?
alikam
06.06.08,08:24
75 % sa týka zamestnancov vtedy, ak im zamestnávateľ poskytuje stravné poukážky, napr. Vaša stravovacia...
milagros208
06.06.08,10:52
Stravné lístky by sa mali vydávať dopredu, a nie dozadu. Na túto problematiku tu bola dlhá diskusia. Ktorého výsledkom bol asi toto: Za stravné lístky, ktoré dostane zamestnanec v júni, v máji sa nenaje. Tým pádom zamestnávateľ nesplňa svoju povinnosť zabezpečiť stravovanie zamestnancom.
Samozrejme, že máte pravdu. Tak by to malo byť. Ale bohužiaľ v mnohých prípadoch a teda aj v tom našom to tak nie je. My stravné lístky dostávame mesiac pozadu, a to 28. júna za máj. Ako teda môžem rozpočítať stravné lístky, podľa zákona platného do konca mája alebo platného od 1.6.2008?
Doteraz sme platili 55 % z ceny stravného lístka. Teraz by sme chceli, aby zamestnávateľ prispieval 55 % z maxima, teda z 98,--. Môžem však toto účtovanie použiť už v júni /stravné lístky za mesiac máj/ alebo až v júli /za mesiac jún/. Ďakujem pekne.;)
ZuzanaP
06.06.08,11:30
Samozrejme, že máte pravdu. Tak by to malo byť. Ale bohužiaľ v mnohých prípadoch a teda aj v tom našom to tak nie je. My stravné lístky dostávame mesiac pozadu, a to 28. júna za máj. Ako teda môžem rozpočítať stravné lístky, podľa zákona platného do konca mája alebo platného od 1.6.2008?
Doteraz sme platili 55 % z ceny stravného lístka. Teraz by sme chceli, aby zamestnávateľ prispieval 55 % z maxima, teda z 98,--. Môžem však toto účtovanie použiť už v júni /stravné lístky za mesiac máj/ alebo až v júli /za mesiac jún/. Ďakujem pekne.;)


Za máj by ste mali dostať minimálne Sk 67,-- a príspevok 55 % rátať z 89,--. Vyššie príspevky (55%) môžete rátať až za lístky, ktoré dostanete za jún, si myslím.
milagros208
06.06.08,11:33
Za máj by ste mali dostať minimálne Sk 67,-- a príspevok 55 % rátať z 89,--. Vyššie príspevky (55%) môžete rátať až za lístky, ktoré dostanete za jún, si myslím.
Aj ja si myslím. Ďakujem.