mferak
03.06.08,19:36
Prajem dobrý deň,

som zaregistrovaný ako "slobodné povolanie" na Dú, a tým pádom robím všetky moje práce na základe uzatvorených Zmlúv o diele.

Mám však zapeklitú situáciu. Oslovili ma americkí klienti, ktorí by mi chceli ponúknuť niekoľko projektov. Tým pádom by som pracoval na zmluvu pre firmu v USA (ak to vôbec je možné a právne platné).

V podstate som úplný nováčik v tejto oblasti, nedávno som doštudoval v USA... Moja otázka je, akým spôsobom sa zdaňujú príjmy z USA (prípadne iných krajín) s tým, že ja sa fyzicky nachádzam na Slovensku, a klient (Neslovák) v zahraničí?


Ďakujem vopred za akúkoľvek radu!

Michal Ferák
Marína
03.06.08,20:34
Michal, vitaj na Porade.
Rozhodujúce je miesto zdroja príjmov. Ak projekty vypracuješ na území Slovenskej republiky(aj keď podklady budú z USA a aj možné konzultácie priamo v USA), z toho vyplýva zdroj príjmov na území SR (nie v USA, nevzniká tam stála prevádzkareň), preto tento príjem je zdaniteľný v SR. To je môj názor.
mferak
11.08.08,11:09
Marína, ďakujem za informáciu. Ešte by ma zaujímalo, či niekto nevie, ako je to v prípade slobodného povolania so zmluvami - teda, ako freelancer pracujem na základe zmlúv o dielo, ale neviem, ako to je v prípade zahraničia - či treba mať nejakú oficiálnu zmluvu pre mojich klientov v USA, aj napriek tomu, že to oni nevyžadujú?

Ďakujem za akékoľvek info.