gasparko
12.04.05,12:51
Som živnostník (nákup ,predaj, oprava automobilov).
Podla nového zákona o dani z príjmu je od dani oslobodený predaj hnuteľných vecí.
Predpokladám, že ak kúpim a predám auto musím z výnosu odviesť daň, lebo je to v mojom predmete podnikania.
Ak ho kúpi moja manželka predpokladám, že výnos je od dane oslobodený. Sú tieto úvahy správne?
Zita5
12.04.05,11:01
Som živnostník (nákup ,predaj, oprava automobilov).
Podla nového zákona o dani z príjmu je od dani oslobodený predaj hnuteľných vecí.
Predpokladám, že ak kúpim a predám auto musím z výnosu odviesť daň, lebo je to v mojom predmete podnikania.
Ak ho kúpi moja manželka predpokladám, že výnos je od dane oslobodený. Sú tieto úvahy správne?
Pokiaľ podnikáš v predmetnej činnosti ako uvádzaš , tak keď zakúpiš auto za účelom jeho dalšieho predaja - chápem to ako tovar , jeho predaj Ti vstupuje do základu dane resp. je to výnos . Jeho nákup je výdavok ovplyvňujúci ZD - tovar . Táto úvaha je správna .

Ak kúpi Tvoja manželka ako nepodnikateľka auto alebo radová FO , tak to s oslobodením nemá nič spoločné . Alebo tú druhú otázku rozpíš obšírnejšie , neviem čo tým myslíš , že ak kúpi auto moja manželka ...... .
Ľuba
12.04.05,11:03
Predpokladám, že mal na mysli príjem z následného predaja.
gasparko
12.04.05,13:18
myslel som nasledovné:
Podľa zákona o DP § 9 1d je od dane oslobodený príjem
"z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier"

t.j. ak manželka kúpi auto na vlastné použitie a následne ho predá (nemylím tým, že by to robila viac krát ročne) tak by príjem nemal podliehať dani z príjmov, alebo nie?
Môžem aj ja kúpiť auto pre vlastnú (nie firemnú) potrebu a následne ho predať bez toho aby som musel zaplatiť daň z príjmu? (auto v momente kúpy som neplánoval predať)
dara
13.04.05,04:12
Zrejme sa to netýka SZČO. Ja som mala prípad kedy sa predalo firemné auto, ktoré bolo čiastočne v nákladoch (odpis 2 roky) taktiež náklady s ním spojené.
A keď sme ho predala normálne som to zdanila v JU ako ostatný príjem (Podliehajúci dani z príjmov).
Je tak správne ?
Zita5
13.04.05,04:23
myslel som nasledovné:
Podľa zákona o DP § 9 1d je od dane oslobodený príjem
"z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier"

t.j. ak manželka kúpi auto na vlastné použitie a následne ho predá (nemylím tým, že by to robila viac krát ročne) tak by príjem nemal podliehať dani z príjmov, alebo nie?
Môžem aj ja kúpiť auto pre vlastnú (nie firemnú) potrebu a následne ho predať bez toho aby som musel zaplatiť daň z príjmu? (auto v momente kúpy som neplánoval predať)

Pokiaľ Ty ako nepodnikateľ kúpiš auto a predáš bez navýšenia zisku , tak ho nezdaňuješ .
gasparko
13.04.05,06:21
Pokiaľ ako nepodnikateľ kúpim auto a potom ho predám za vyššiu cenu
tak podľa § 9 1d to nezdaňujem tiež, alebo nie?
dara
13.04.05,06:34
Ja si myslím, že ak je to nad 80.832,-- Sk je to polemika, ale zároveň ak je to oslobodené môj názor je, že sa to nezdaňuje.
Logicky si zober, že náklady na kúpu auta Ti štát neprepláca nie ?
Zita5
13.04.05,06:48
Pokiaľ ako nepodnikateľ kúpim auto a potom ho predám za vyššiu cenu
tak podľa § 9 1d to nezdaňujem tiež, alebo nie?

Nie. Ale prečo Ťa to tak strašne zneistuje ?:rolleyes:
gasparko
13.04.05,16:50
Zaujíma ma či nebude mať daňový úrad niečo proti, ak mám v predmete živnosti aj predaj motorových vozidiel a kúpim auto pre svoje súkromné použitie a ešte v tom roku ho predám? Keď som ho kúpil pre svoju osobnú potrebu a následne predal som oslobodený od dane z príjmu.
Zita5
14.04.05,05:02
Já už tomu prestávam rozumieť . Ak chcem kupovať auto pre osobnú potrebu tak ho kúpim pre svoje vlastné účely a nie na svoj ŽL a svoje IČO a DIČ Nebudem ho mať v obchodnom majetku . Kúpim ho preto , aby som ho používala ako súkromná osoba a nie aby som ho predala . Ak ho kúpim za účelom podnikania je to tovar a jeho predaj je zisk .

To je z mojej strany všetko .
helas
10.08.06,09:16
Dobrý deň,
zobrala som účtovníctvo v jednej firme, dovtedy si to robili sami.Je to slovenská s.r.o.
11.5.2006 kúpili nové auto-osobné od slovenského dodávateľa za 429990,-
účtovali 042/321 s DPH
auto zaradili 022/042 429990.
15.5.2006 auto predali českej firme /platca DPH/ za 361 336,. Sk je to suma bez DPH. /je to správne?/
A teraz čo? Vyradenie z majetku , odpisy. 551/082 429990,--
082/022 429990,--
a čo ten rozdiel? Fakt neviem.
Ďakujem za každý názor.