matalenka
03.06.08,19:55
Dobrý deň,

mám k Vám veľkú prosbu. Už toľko sedím nad účtovnou závierkou, som dopletená už na všetky strany a nie som si v tomto momente istá vôbec ničím, preto Vás chcem poprosiť o odsúhlasenie niektorých účtovných prípadov:

1) Dotácia z Úradu práce platená na účet s.r.o., za zamestnanie znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, chodí na účet pravidelne každý mesiac : 221/648

2) Krátkodobá pôžička na dobu kratšiu ako 1 rok prijatá od iného subjektu ako banka: 221/249

3) Prijatý dar na podnikateľskú činnosť od inej osoby (nie je to konateľ):
221/648

4) Vklad do pokladne (alebo našla som to aj ako prijatý dar) konateľom spoločnosti: 211/413

Alebo ako ináč môžem dať dotáciu pokladne, keď ide o s.r.o.? Viem, že sme kedysi používali 211/249 ale to je iba pre podnikateľov, ktorý vedú podvojné účtovníctvo. Ako to môžem zaúčtovať pri s.r.o.???

Mám totiť takú s.r.o., že sa s pokladne stále len vybará a nikto je nedotuje, ak máte nejaké rady, ako ešte ináč môžem dostať peniaze do pokladne, poraďte mi prosím.

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.

Lenka
Zoltán Kovács
03.06.08,18:02
Dobrý deň,

mám k Vám veľkú prosbu. Už toľko sedím nad účtovnou závierkou, som dopletená už na všetky strany a nie som si v tomto momente istá vôbec ničím, preto Vás chcem poprosiť o odsúhlasenie niektorých účtovných prípadov:

1) Dotácia z Úradu práce platená na účet s.r.o., za zamestnanie znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, chodí na účet pravidelne každý mesiac : 221/648 Urobil by som najprv predpis na základe zmluvy o dotácii, interný doklad 378/648 a následne úhrada na účet 221/378

2) Krátkodobá pôžička na dobu kratšiu ako 1 rok prijatá od iného subjektu ako banka: 221/249 Tak isto najprv predpis 378/249 a prijatie peňazí 221/378. Splátka 249/221.

3) Prijatý dar na podnikateľskú činnosť od inej osoby (nie je to konateľ):
221/648 Predpis darovacej zmluvy 378/648 príjem 221/378

4) Vklad do pokladne (alebo našla som to aj ako prijatý dar) konateľom spoločnosti: 211/413 Ak ide o peniaze, ktoré sa budú aj vracať, tak by som použil účet 365.

Alebo ako ináč môžem dať dotáciu pokladne, keď ide o s.r.o.? Viem, že sme kedysi používali 211/249 ale to je iba pre podnikateľov, ktorý vedú podvojné účtovníctvo. Ako to môžem zaúčtovať pri s.r.o.???

Mám totiť takú s.r.o., že sa s pokladne stále len vybará a nikto je nedotuje, ak máte nejaké rady, ako ešte ináč môžem dostať peniaze do pokladne, poraďte mi prosím.

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.

Lenka

Na účet 221 sa nemajú účtovať pohyby účtovnej triedy 5xx a 6xx priamo, okrem 562 a 662. Pozri postupy účtovania v PÚ.

Ale očakávam aj reakcie iných poraďákov, ak som pochybil opravte ma.
matalenka
04.06.08,07:52
Dakujem velmi pekne.

Ale ak v zmluve o dotácii nemám presne stanovenú výšku dotácie, pretože tá sa odráža od vyplatenej mzdy zamestnanca, ako môžem potom urobiť predpis? Alebo to mám robiť mesačne, podľa toho koľko dotácie mi pošlu na účet, z tejto sumy urobím predpis a následne úhradu z účtu???

A ešte prosím, akým spôsobom môžem dotovať pokladňu? Myslím akými účtovnými operáciami (okrem tých čo som už uviedla vyššie), tak, aby mi to neskôr daňový úrad nemohol napadnúť alebo vyhodiť. Môžem používať účet 491 pri s.r.o.????

Dakujem moc za rady, velmi mi pomahaju..

L.
matalenka
05.06.08,08:16
Poraďte mi niekto prosím...
Mariana42
05.06.08,08:30
Skôr by som použila účet 413- ostané kapitálové fondy . v knihe p. Cenigovej sa uvádza:
Ostatné kapitálové vklady spoločníkov a členov do spoločnosti a do družstva , ktoré nezvyšuj základné imanie, napr. vklad na posilnenie finančnej stability spoloč. a družst.
353/413/AU /aj peňažné aj nepeňažné sa takto účtujú/
Inkaso pohľadávky /peňažnej/: 221/353
Zoltán Kovács
05.06.08,08:40
Dakujem velmi pekne.

Ale ak v zmluve o dotácii nemám presne stanovenú výšku dotácie, pretože tá sa odráža od vyplatenej mzdy zamestnanca, ako môžem potom urobiť predpis? Alebo to mám robiť mesačne, podľa toho koľko dotácie mi pošlu na účet, z tejto sumy urobím predpis a následne úhradu z účtu???

Dakujem moc za rady, velmi mi pomahaju..

L.

Presne takto to robím ja. Predpis mesačne, nakoľko dotácia je viazaná na výšku mzdových nákladov.
bea
05.06.08,09:04
Môžem používať účet 491 pri s.r.o.????


Tento účet pri s.r.o. veru nemôžeš použiť. Ale všetky tie, ktoré už uvádzali predchádzajúci poradcovia.:)