skola
12.04.05,13:12
SZČO chce vrátiť živnostenský list. Čo všetko je potrebné k tomu?

Ako treba postupovať krok za krokom
Ďaaakkkuuujem všetkým.
Zita5
12.04.05,11:37
Treba zájsť na živnostenský úrad zrušiť živnosť , na základe rozhodnutia zo ŽÚ , odhlásiť sa zo ZP a SP , poprípade doplatiť dĺžne odvody, odhlásiť sa na DÚ a nakoniec do 31.3.2006 podať DP . Ak je plátca DPH vyrovnať DPH voči štátu za príslušný štvrťrok alebo mesiac, a vrátiť registračnú kartičku plátcu DPH .
Ala
12.04.05,11:39
Požiada o zrušenie zivnosti na zivnostenskom úrade. Na sociálnej a zdravotej poistovni vypíše odhlašku, kde pridá kópiu zrušenia živnosti, na DU odovzdá karitčku s DIČ-om spolu s kópiou zrušenia živ. listu. Zruší účet v banke, ak ho má a na rok podá ešte posledné danové priznania.
Evanka
12.04.05,12:03
Už ti dobre poradila Zita aj Ala. Ja iba doplním – citujem Ž.z.

Živnostenské oprávnenie zaniká podľa § 57 Ž.z. ods.1

g) pri ohlasovacích živnostiach dňom uvedeným v oznámení o ukončení podnikania; to neplatí, ak živnostenský úrad začal konanie o zrušení živnostenského oprávnenia podľa § 58 ods. 1 písm. d)

Ak v oznámení podľa odseku 1 písm. g) nie je uvedený neskorší deň, živnostenské oprávnenie zanikne dňom doručenia oznámenia o ukončení podnikania živnostenskému úradu. Ohlásenie ukončenia podnikania nemožno vziať späť.

Zaujala ma posledná veta. Ako si to vysvetľujete? Bolo tu však povedané, že na druhý deň je možné založiť živnosť znova. Chápeme to ako inú živnosť, aj keby bola s rovnakým predmetom činnosti?
Zita5
12.04.05,12:14
Už ti dobre poradila Zita aj Ala. Ja iba doplním – citujem Ž.z.

Živnostenské oprávnenie zaniká podľa § 57 Ž.z. ods.1

g) pri ohlasovacích živnostiach dňom uvedeným v oznámení o ukončení podnikania; to neplatí, ak živnostenský úrad začal konanie o zrušení živnostenského oprávnenia podľa § 58 ods. 1 písm. d)

Ak v oznámení podľa odseku 1 písm. g) nie je uvedený neskorší deň, živnostenské oprávnenie zanikne dňom doručenia oznámenia o ukončení podnikania živnostenskému úradu. Ohlásenie ukončenia podnikania nemožno vziať späť.

Zaujala ma posledná veta. Ako si to vysvetľujete? Bolo tu však povedané, že na druhý deň je možné založiť živnosť znova. Chápeme to ako inú živnosť, aj keby bola s rovnakým predmetom činnosti?
Poslednú vetu chápem , že nemôžeš stornovať ohlásenie ukončenia podnikania , ale môžeš zasa za 1000 Sk požiadať o nové .
Evanka
12.04.05,12:21
Ak je mozne v zapati zalozit novu zivnost, tak sa to da chapat iba tak. Asi ide o ten kolok (stat dostane 1000,- Sk) a vobec im nevadi, ze sa s tym da spekulovat a moze stratit omnoho viac :D.
skola
15.04.05,09:24
Zita ?
Keď má nedoplatky na SP a ZP /dosť veľké/ aj tak zrušia živnosť, alebo iba po vyrovnaní nedoplatkov?
Ďakujem
Muška
15.04.05,09:36
Živnost. úrad nezaujíma či máš nedoplatky, tie si budeš musieť vyrovnať aj ako občan.
Evanka, a preto nemôžeš zobrať späť - aby živnostníci nešaškovali, dnes áno a zajtra nie. Ak sa opäť rozhodneš môžeš si požiadať o novú, ale samozrejme so všetkými poplatkami.
Zita5
15.04.05,09:49
Zita ?
Keď má nedoplatky na SP a ZP /dosť veľké/ aj tak zrušia živnosť, alebo iba po vyrovnaní nedoplatkov?
Ďakujem
Živnosť mu zrušia , dávno, dávno , to bolo tak , že si musel mať všetko vysporiadané . Ak bude mať v ruke rozhodnutie o zrušení živnosti a pôjde do sociálky a ZP sa odhlásiť , tak tam mu to zrátajú . Nedoplatkom sa v žiadnom prípade nevyhne .
Ivula
18.04.05,09:59
Ak je dotyčný živnostník plátca DPH tak musí vysporiadať DPH voči daňovému úradu z majetku, ktorý nadobudol počas podnikania a tak isto aj zo zásob.
Miruška
20.04.05,11:04
Ahojte. Zaujala ma formulka vyrovnať DPH z nadobudnutého majetku. Chápem vyrovnať DPH zo zásob. Ale čo myslíš pod tým nadobudnutým majetkom?

Ak som kúpila nehnuteľnosť a pôžičku som platila ako SZČO teda mám nehnuteľnosť na podnikanie, a chcela by som zrušiť živnosť tak mám zaplatiť DPH z hodnoty nehnuteľnosti ?
Zita5
20.04.05,11:07
DPH zaplatíš len zo zostatkovej hodnoty IM , ktorý máš v evidencii a uplatnila si si naň odpočet DPH . Tak tú DPH musíš vrátiť .
jess
26.02.06,15:10
Ak je dotyčný živnostník plátca DPH tak musí vysporiadať DPH voči daňovému úradu z majetku, ktorý nadobudol počas podnikania a tak isto aj zo zásob.
Čiže, ak mu zostali zásoby za 10.000,- bez DPH , odvedie z toho štátu 1.900,- DPH ?

A potom o tieto nespotrebované zásoby 10.000,- navýši základ dane. Čiže interným dokladom odvediem 1.900,- DPH a do ďalšieho ID si dám POZD 10.000,- ?