holubek
03.06.08,21:20
Dobry den.

Byvame na zahori, mame rodinny dom so sedlovou strechou a zaciatkom juna nam zacali okolo domu lietat chrusty - desiatky, mozno stovky. Vyslovene ich zjavne laka nas dom. Dom je stavany z bieleho porobetonu strecha je Bramac betonova cervena, drevo na krovoch je borovicove a natierali sme priznany krov (myslim ze obklad je smrek) SADOLINom.
Farba fasady je zlta.
Pisem podrobnosti, lebo nieco z toho co som uviedol ich asi laka priamo k nam. Domy co su postavene naokolo neobliehaju chrusty ale drzia sa u nas.
Narazaju do strechy, fasady rin.

Bojim sa aby sa nedostali niekde do dreva alebo ich larvy nam nenarobili nejaku galibu.

Nie je prijemne ked vam take "vrtulniky" lietaju okolo hlavy a sem-tam sa aj do vlasov zamotaju.

Existuje nejaky lapac chrustov?
Ako sa ich zbavit.
Hrozi nam nieco?

Dakujem za rady
Chobot
04.06.08,07:43
Dobry den.

Byvame na zahori, mame rodinny dom so sedlovou strechou a zaciatkom juna nam zacali okolo domu lietat chrusty - desiatky, mozno stovky. Vyslovene ich zjavne laka nas dom. Dom je stavany z bieleho porobetonu strecha je Bramac betonova cervena, drevo na krovoch je borovicove a natierali sme priznany krov (myslim ze obklad je smrek) SADOLINom.
Farba fasady je zlta.
Pisem podrobnosti, lebo nieco z toho co som uviedol ich asi laka priamo k nam. Domy co su postavene naokolo neobliehaju chrusty ale drzia sa u nas.
Narazaju do strechy, fasady rin.

Bojim sa aby sa nedostali niekde do dreva alebo ich larvy nam nenarobili nejaku galibu.

Nie je prijemne ked vam take "vrtulniky" lietaju okolo hlavy a sem-tam sa aj do vlasov zamotaju.

Existuje nejaky lapac chrustov?
Ako sa ich zbavit.
Hrozi nam nieco?

Dakujem za rady

Jedna dobrá správa pre teba - vegetačné obdobie chrústov je len pár týždňov. V júli už o nich nebudeš vedieť.

Larvy chrústov ti určite dom nezničia - tie totiž žijú v zemi a živia sa rastlinnou potravou. A chrúst nežerie drevo, živí sa výlučne listami stromov. Drevo ho ani neláka. Zdržiavajú sa najmä na čerešniach, orechoch, marhuliach a iných listnatých stromoch. A pre ľudí sú neškodné, neublížia.

Môže byť, že ich niečo láka na vašom dome - zvyčajne lietajú za svetlom. Ale môže byť, že len to tak vnímaš - oni lietajú všade, nielen pri tvojom dome. Poraziť ich nemôžeš. Môžeš ich pochytať 100, ďalších 200 ich priletí. To by si musel vyhubiť všetky chrústy v okolí. To je ako s komármi - vonku sa ich nezbavíš. Nepoznám žiadny účinný odpudzovač chrústov. U nás ak nejaký zablúdi na balkón, tak ho chytí náš kocúr.

mimotemyAko decko som rách chodil s kamarátmi chytať chrústov. Teraz na sídlisku ich nemáme skoro žiadnych. Aký pradox - normálne by som sa tebou vymenil.
danka1707
09.07.08,19:49
Ja mám problém s larvami chrústov /pandravy/. Na trávniku sa mi začali tvoriť suché okolice a dlho som nevedela prečo. Dnes som začala do tej trávy rýpať a zistila som, že ju podožrali pandravy. Je ich tam veľmi veľa. Ako sa ich zbaviť ? Ja som celý trávnik odstránila - to sa iba veľmi ľahko poodtŕhalo lebo bol podožraný. Pandravy som vyzbierala, zničila, ale určite sú ešte v zemi. Ako sa ich zbavím celkom ? Chcem tam založiť nový trávnik.
tiny77
10.07.08,04:06
:confused: :confused: :confused: nie su chrusty chranene?? :confused: :confused: :confused:
aj u nas v ke poletovali asi pred dvoma tyzdnami (trvalo to max tyzden), hlavne ich bolo pocut vecer - pri zapade slnka. Normalna invazia chrustov. Nebolo pocut slova, iba trepot kridelok. Veru, ich nekoordinovane najazdy kade-tade nie su prijemne :D V minulosti sa chytali pre kridla - krovky, vyrabalo sa z nich nieco v lekarni (bola som mala, nepamatam co). A larvy vraj ziju v zemi 4 roky kym vyletia. Pamatam si chrusty naposledy pred 20. rokmi a znovu sa objavili tento rok. Asi im robi dobre toto vegetacne obdobie. :rolleyes:
fejsox
27.06.11,07:48
Mne zničili celý trávnik kým som zistil, že sú to tie pandravy... Večer máme pri dome to isté...stovky chrústov. Minulý rok som proti ním robil postrek RELDANom, ktorý je proti voškám a podobnému svinstvu a ten zabral (trávnik sa opať začína postupne zazeleňovať). Teraz idem postrek zopakovať. Tiež zisťujem ako sa zbaviť chrústov,ale zatiaľ som nič nenašiel, takže kým na niečo prídem, večer pred deviatou so synom už čakáme s tenisovými raketami a keď začne nálet, hráme s tou háveďou tenis...:) Trvá to asi pol hodiny a tých 100 až 200 už tie larvy klásť nebude... Mimochodom chutia im aj korene tuje, ktorá mi tiež posledné 3-4 roky žltne...
A chobot:confused: by určite tiež zmenil názor, keby mu narobili toľko škody ako mne....
Excise Duty
19.06.13,02:22
Francouzská chroustová polévka z 19. století

Na rozpuštěném másle usmažte libru (454 g) chroustů (bez křídel a nožiček), poté je zavařte do kuřecího vývaru, přidejte telecí jatýrka a podávejte k topince s pažitkou.

Česká chroustová polévka

1/4 kg chroustů (pro 6 osob) ve studené vodě omytých vhoď do horké vody, přidej všechnu kořínkovou zeleninu, kmínu, trochu soli a nechej v ní zapěniti jemně sekanou zelenou petržel. Vodu z chroustů sceď, zalij jí připravenou zásmažku a nechej chvíli povařiti. Pak zakvedluj do polévky 2 žloutky se 6 lžícemi husté smetany.

Další možností je podávat 10 minut vařené chrousty s citronovou šťávou na čerstvě usmažených palačinkách.

Dobrú chuť!
arizona
19.06.13,06:19
Ja som chrustov nevidela asi 20 rokov, myslela som, ze uz hadam vykapali.

Ale tento rok ich mam na orechu snad milion:mad: Hrozne,ani do zahrady sa neda vecer ist,lebo idu do vlasov....

Zaujemcom o chrustovu polievku darujem, pridte si nastriasat :---
Katy a R
19.06.13,06:45
no nemôžeš ich vidieť každý rok vo veľkom - majú štvorročný vývojový cyklus (možno aj trojročný, keď už máme tieto veľké teplá ;)).
voľakedy sme zbierali krídelká ... tiež sme ich striasali kvantá zo stromov ...
Pozor hlavne na mladé stromčeky .. aj tie larvy sú veľmi hladné a požerú všeličo!
arizona
19.06.13,19:33
Dnes som sedela na terase, zacalo sa smievat a chrusti zacali robit nalety.

Nasa cica mala ohromnu zabavu. Vyskakovala aj do metrovej vysky,chmatla chrusta,trochu ho omracila,hrala sa s nim, vyhadzovala..a nakoniec schrumala. A behom skokom za dalsim...a dokola...
Asi zajtra vecre nedostane jest,nech lovi :-D
kezeso
20.06.13,11:55
každý večer v tejto dobe od 21-21.15 hod, potom zmiznú, ako sa objavili...
Normálny kolobeh, každé 4 roky.