petacuckova
04.06.08,07:06
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Zamestnanec mal v dňoch 15.5 - 16.5 absenciu, od 19.5 do 26.5 mal neplatené voľno a tým istým dňom bol skončený PP ( okamžité skončenie PP). Dnes mi doniesol PN od 28.5.
Mal by mať teda nárok na nemocenské z ochrannej doby, či nie, keď bolo prerušené poistenie ?
A ak má nárok, do potvrdenia mám dať ako rozhodujúce obdobie rok 2007, alebo rok 2008 od januára do 26.5. 2008?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Ela222
04.06.08,08:29
Ja to riešim tak, že pošlem na sociálku PN aj s listom, že zamestnanec ukončil pracovný pomer. A oni už riešia, či má nárok na nemocenské v ochrannej lehote alebo nie.
brčko
04.06.08,09:23
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Zamestnanec mal v dňoch 15.5 - 16.5 absenciu, od 19.5 do 26.5 mal neplatené voľno a tým istým dňom bol skončený PP ( okamžité skončenie PP). Dnes mi doniesol PN od 28.5.
Mal by mať teda nárok na nemocenské z ochrannej doby, či nie, keď bolo prerušené poistenie ?
A ak má nárok, do potvrdenia mám dať ako rozhodujúce obdobie rok 2007, alebo rok 2008 od januára do 26.5. 2008?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Tiež si myslím, že rozhodntie, či má nárok, musí urobiť SP.
Podla § 32 ods.3 zákona o soc.poistení:
"Ochranná lehota nevzniká pri zániku nemocenského poistenia z dôvodu jeho prerušenia podla § 26."
V § 26 je uvedené prerušenie z dôvodu neospravedlneniej absencie (ods.1 písm.c) a tiež čerpanie prac.volna bez náhrady mzdy (ods.1 písm.a).
Jeho nemocenské poistenie počas prerušenia NP nakoniec zaniklo z dôvodu ukončenia PP. No či plynie OL v prípade, že aj posledný den PP bolo preušené nem.poistenie? :confused: Tiež by ma to zaujímalo.

Ak mu trval PP už 1.1.07, tak jeho rozhodujúcim odbdobím je rok 2007. Ak PP vznikol v r. 2007, tak je RO obdobie od začiatku PP do 31.12.07.