Panna
04.06.08,06:38
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu pri nasledovnom probléme:

Naša spoločnosť dostane faktúru od Slovak Telekomu a.s. Faktúra sa zaúčtuje - náklady + DPH. Teraz v máji som sa dozvedela, že linku používa zamestnanec na súkromné účely, zo mzdy mu šla každý mesiac zrážka.
Upravím náklady - teda ponížim 518, ale čo s DPH, musím podať ku každému mesiacu dodatočné daňové priznanie?
romanf
04.06.08,05:18
Podľa mňa je potrebné poodvádzať aj spätne DPH-čku v obdobiach, ktorých sa týkajú, keďže tam došlo k neoprávnenému uplatneniu práva na odpočet z faktúry od T-comu a DÚ by to mohol vytýkať. My to tak robíme priebežne, to isté aj za PHM na súkromné účely.
Panna
04.06.08,05:35
Áno i ja si to myslím, len tie dodatočné daňové priznania, ja len či sa to nedalo nejako obísť.
lujza41
03.09.08,07:50
Mam podobnu otazku ohladom DPH a zrazky zo mzdy. Zamestnancovi ukradli zverenu vec a dohodli sme sa na zrazke zo mzdy vo vyske 50% z ceny zariadenia. Islo o drobny hmotny majetok zauctovany do spotreby plus uplatnena DPH. Chcem sa opytat, ci je spravne, ze 50%-nu zrazku vypocitam z ceny s DPH a tym padom aj 50% DPH vratime DU. Alebo to vypocitam z ceny bez DPH a celu DPH si "necham". Spravny sa mi zda skor prvy sposob, ale nie som si ista.
prosim o radu
Vladimír Ozimý
03.09.08,08:06
Mam podobnu otazku ohladom DPH a zrazky zo mzdy. Zamestnancovi ukradli zverenu vec a dohodli sme sa na zrazke zo mzdy vo vyske 50% z ceny zariadenia. Islo o drobny hmotny majetok zauctovany do spotreby plus uplatnena DPH. Chcem sa opytat, ci je spravne, ze 50%-nu zrazku vypocitam z ceny s DPH a tym padom aj 50% DPH vratime DU. Alebo to vypocitam z ceny bez DPH a celu DPH si "necham". Spravny sa mi zda skor prvy sposob, ale nie som si ista.
prosim o radu

DPH odvediete zo zostatkovej ceny ak ide o ukradnutý tovar z pohľadu DPH. Náhrada od zamestnanca je náhrada škody a tá nie je predmetom DPH
SAIVI
03.09.08,08:14
Áno i ja si to myslím, len tie dodatočné daňové priznania, ja len či sa to nedalo nejako obísť.

...urob nové priznanie kde ponížiš DPH ze telefón a ak máš nejaké faktúry, ktoré prišli neskôr a mohli ist ešte do predchádzajúceho mesiaca, tak ich tam doúčtuj, a ked ti výjde že DÚ by mal vrátiť tebe nejaký rozdiel, tak nemáš zo zákona povinnosť podávať nové DPH a vyhneš sa tak pokute, len si ten rozdiel na 343 preučtuješ na nedaňový výdavok.
lujza41
03.09.08,08:18
dakujem za rychlu odpoved, ale som co sa tyka DPH zaciatocnicka tak asi nie celkom rozumiem.
Takze ked cena bola 5.874Sk + DPH 1.116sk, nahrada skody bude vo vyske 50% bude z ceny bez DPH alebo aj z DPH?
GPS mu bolo odcudzene neznamou osobou, mame na to aj policajny zapis. Do spotreby ako drobny hmotny majetok to bolo zauctovane v mesiaci jul a odcudzene to bolo hned v juli a zrazka bude zo mzdy za mesiac august. Z akej ceny teda odvediem DPH?
Vladimír Ozimý
03.09.08,08:50
dakujem za rychlu odpoved, ale som co sa tyka DPH zaciatocnicka tak asi nie celkom rozumiem.
Takze ked cena bola 5.874Sk + DPH 1.116sk, nahrada skody bude vo vyske 50% bude z ceny bez DPH alebo aj z DPH?
GPS mu bolo odcudzene neznamou osobou, mame na to aj policajny zapis. Do spotreby ako drobny hmotny majetok to bolo zauctovane v mesiaci jul a odcudzene to bolo hned v juli a zrazka bude zo mzdy za mesiac august. Z akej ceny teda odvediem DPH?

GPS však bolo v spotrebe v júli t.j. hodnota na odvedenie je 0,- takže DPH na výstupe by som neodvádzal a pre zamestnanca by som vychádzal z ceny bez DPH ako náhrada škody...ale zadefinujte si to ako škodu...
lujza41
03.09.08,09:18
Dakujem velmi pekne za radu, urobim to podla vasej instrukcie, do dohody o zrazke zo mzdy uvediem ze ide o nahradu skody za stratu zverenej veci vo vyske 50% a uvediem tam 50% zo sumy bez DPH.
A DHM bol zauctovany a zaradeny 1.7. nasledne 3.7. odcudzeny, tak zostatkovu cenu budem brat ako nulovu, cize DPH na vystupe nula.
Este raz vdaka a pekny den