Panacea
04.06.08,10:00
Dobry den,
vie mi niekto poradit....resp. povedat s istotou, ako treba postupovat v takomto pripade:
Sme slovenska firma, zamestnanli sme cecha, ktory ma miesto vykonu prace v Ceskej republike ako obchodny zastupca. On pracuje stale v terene, nemame tam ziadnu pobocku ani nic take zriadene.....
Vyplatu mu robime tu na Slovensku, aj odvody odvadzame tu, s tym, ze Socialna poistovna ich bude preposielat do Ciech,,,,takisto ma aj tu zdravotne poistenie....Vyplata mu bude vyplacana v ceskych korunach...
Otazka je, akym kurzom budem prepocitavat tu vyplatu? Kurzom, platnym v den vyplat podla NBS, alebo?

A este dalsia otazka..Co so stravnymi listkami? Slovenske su mu nanic,,,,takze jedine prichadza uzavriet zmluvu s nejakou ceskou stravovacou spolocnostou, od nej nakupit listky a jemu dat prislusne mnozstvo...A znovu, kurz na prepocet tychto stravnych bude ten, ktory je platny vo vyplatny den? Alebo?....

Dakujem Vam za informacie....
S pozdravom

Zuzana
calgary
16.12.09,11:55
Dobrý deň, škoda že na túto tému nikto nereagoval. Je možné, že je preberaná niekde inde, no bohužiaľ sa mi nepodarilo nájsť to čo potrebujem vedieť.
Moja otázka je veľmi podobná predchádzajúcej, t.j. chceme zamestnať českého občana na dohodu (ani netuším aké dohody mimo prac.pomeru existujú v ČR :( ), pričom nemáme v čechách žiadnu pobočku... Ako postupovať? T.j. registrovať sa na DÚ, SP? Posielať MV do SP?... Prosím ak sa s týmto stretávate, poraďte.

Ďakujem
bv_alexandra
16.12.09,12:31
čo sa týka dohodára nie som si moc istá ale poviem svoju skúsenost s českým zamestnancom ktorý má výkon práce na slovensku v slovenskej firme:
1. Zamestnanec sa musí prihlásiť do Zdravotnej poistovne formulár:
napr VŠZP: http://www.vszp.sk/files/tlaciva/new/Prihlaska_odhlaska_13072009_vyplnitelne6.pdf
2. Poistovna mu vyda tzv rodné čislo - ktoré odovzdá zamestnávatelovi.
3. Prihlásiť zamestnanca do ZP
4. Prihlásiť zamestnanca do SP, tu napr pre občana ČR sociálna poistovna negeneruje špeciálne rodné čislo, takže si ZC nemusí vybavovať nič.
5. Podla mnou prijatých informácii, je možné uplatnovať NČZD
6. Výkazy sa posielajú klasicky spolu s ostatnými ZCami
7. Je potrebné vybaviť ešte nejaký formulár na úrade práce, a toto zatial ešte nemám zistené čo konktrétne, tak snád ma niekto doplní.
Vybavuje to zamestnávateľ.
.............
Toto sú info ktoré mám ja zatial dostupné, snad ma niekto ešte doplní ak je treba. :);)
Dav
16.12.09,12:36
Dobrý deň, škoda že na túto tému nikto nereagoval. Je možné, že je preberaná niekde inde, no bohužiaľ sa mi nepodarilo nájsť to čo potrebujem vedieť.
Moja otázka je veľmi podobná predchádzajúcej, t.j. chceme zamestnať českého občana na dohodu (ani netuším aké dohody mimo prac.pomeru existujú v ČR :( ), pričom nemáme v čechách žiadnu pobočku... Ako postupovať? T.j. registrovať sa na DÚ, SP? Posielať MV do SP?... Prosím ak sa s týmto stretávate, poraďte.

Ďakujem
1. Zamestnať na Slovensku, postup bv_alexandra je správny, vyslať na pracovnú cestu do ČR. Problém : Formulár 101 od Sociálnej poisťovne
2. Zamestnať v ČR podľa jeho trvalého bydliska a postupovať podľa platných zákonov v ČR. problém : znalosť zákonov, súvisiacich so ZČ v ČR.
Dav
16.12.09,12:39
čo sa týka dohodára nie som si moc istá ale poviem svoju skúsenost s českým zamestnancom ktorý má výkon práce na slovensku v slovenskej firme:
1. Zamestnanec sa musí prihlásiť do Zdravotnej poistovne formulár:
napr VŠZP: http://www.vszp.sk/files/tlaciva/new/Prihlaska_odhlaska_13072009_vyplnitelne6.pdf
2. Poistovna mu vyda tzv rodné čislo - ktoré odovzdá zamestnávatelovi.
3. Prihlásiť zamestnanca do ZP
4. Prihlásiť zamestnanca do SP, tu napr pre občana ČR sociálna poistovna negeneruje špeciálne rodné čislo, takže si ZC nemusí vybavovať nič.
5. Podla mnou prijatých informácii, je možné uplatnovať NČZD
6. Výkazy sa posielajú klasicky spolu s ostatnými ZCami
7. Je potrebné vybaviť ešte nejaký formulár na úrade práce, a toto zatial ešte nemám zistené čo konktrétne, tak snád ma niekto doplní.
Vybavuje to zamestnávateľ.
.............
Toto sú info ktoré mám ja zatial dostupné, snad ma niekto ešte doplní ak je treba. :);)
Z úradu práce pri zamestnávaní občana EÚ netreba žiadne povolenie,
predkladá sa informačná karta http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-00000B66
calgary
16.12.09,12:48
Ďakujem Vám za rýchle odpovede, ospravedlňujem sa, neuviedla som jednoznačne: ide o zamestnanie ceského občana slovenskou firmou v ČESKEJ REPUBLIKE (to len pre istotu, aby som bola presná :--- ). Neviem však, či nebude problémom, že nemáme v ČR žiadnu pobočku..
bv_alexandra
16.12.09,12:49
Z úradu práce pri zamestnávaní občana EÚ netreba žiadne povolenie,
predkladá sa informačná karta http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-00000B66
presne toto som myslela len som to nevedela nazvať;)
calgary
16.12.09,12:53
1. Zamestnať na Slovensku, postup bv_alexandra je správny, vyslať na pracovnú cestu do ČR. Problém : Formulár 101 od Sociálnej poisťovne
2. Zamestnať v ČR podľa jeho trvalého bydliska a postupovať podľa platných zákonov v ČR. problém : znalosť zákonov, súvisiacich so ZČ v ČR.

Vystihli ste to presne. Keďže nemám skúsenosti ani s jednou s uvedených možností.. čo by bolo pre nás jednoduchšie? Naozaj by sme postupom podľa prvého bodu neporušili žiadnu povinnosť?
Je evidentné, že ste sa už s niečim takýmto stretli, takže ocením akékoľvek upresnenie možností.

Ďakujem..;)
Dav
16.12.09,13:42
Vystihli ste to presne. Keďže nemám skúsenosti ani s jednou s uvedených možností.. čo by bolo pre nás jednoduchšie? Naozaj by sme postupom podľa prvého bodu neporušili žiadnu povinnosť?
Je evidentné, že ste sa už s niečim takýmto stretli, takže ocením akékoľvek upresnenie možností.

Ďakujem..;)
Najprv sa skúste dohodnúť so SP, či vydá formulár E 101. Sú tam isté obmedzenia, preto je najlepšie konzultovať to priamo s pobočkou SP.
calgary
16.12.09,14:18
Najprv sa skúste dohodnúť so SP, či vydá formulár E 101. Sú tam isté obmedzenia, preto je najlepšie konzultovať to priamo s pobočkou SP.

Máte pravdu, prezrela som žiadosť o vydanie tohto formulára, je to značne komplikované. No v porovnaní s variantom, kedy by sme mali zamestnanca zamestnať podľa legislatívy CR, je to asi stále jednoduchšie.
Ďakujem za radu.
:)
Dav
16.12.09,16:06
Máte pravdu, prezrela som žiadosť o vydanie tohto formulára, je to značne komplikované. No v porovnaní s variantom, kedy by sme mali zamestnanca zamestnať podľa legislatívy CR, je to asi stále jednoduchšie.
Ďakujem za radu.
:)
SP má na vydanie formulára E101 pomerne prísne kritéria. Zamestnanec musí pracovať istý čas na Slovensku ( 3 mesiace), alebo musí firma zdôvodniť potrebu zamestnať pracovníka na Slovensku a vyslať ho na dlhodobú pracovnú cestu do ČR. Inšpektorát práce kontroluje, či je pracovník na "mieste výkonu práce" v SR - podľa pracovnej zmluvy. Medzi podmienky vydania formulára po uzavretí prac.pomeru patrí napr. podmienka "významného exportéra do ČR" . Je možné, že pre ČR platia jemnejšie pravidlá, ja som potrebovala riešiť občana MR.
Výhoda ČR je zrozumiteľnosť jazyka,a tým aj lepšia možnosť naučiť sa predpisy v ČR. Pre MR je predsa len jazyková bariéra vyššia.
Dav
16.12.09,20:16
Prikladám ešte jeden link o podnikaní v EU, treba vybrať krajinu. ČR, sú tam aj podmienky pre zamestnávateľa. http://www.euroinfo.gov.sk/index/go.php?id=1177

Pre Česko platí (skopírované z uvedeného linku)
B. Prístup k zamestnaniu, hlavne v oblasti remesiel, pre občanov členských štátov EÚ – pracovné povolenia

Občania zo zemí EU nemusia mať pracovné povolenie.

Dočasný dovoz/vývoz profesijného zariadenia, nástrojov a strojov:

Obmedzenia nie sú – Dánsko je členom ATA, tovary sú však na území EU prepravované voľne.
Dodatočné náležitosti:
Told & Skat - miestna pobočka – pozri internet
Internetové stránky: http://www.toldskat.dk /

C. Registrácia na daňovom úrade

Každá zahraničná spoločnosť, vrátane pobočiek, je povinná zaregistrovať sa ako platca dane.

Kontaktné miesta:

Ministerstvo financí ČR
Letenská 15
CZ 118 10 Praha I.
Tel: +420/2/57041111
+420/2/57042788
podatelna@mfcr.cz
www.mfcr.cz

(daňové úrady ….)
www.mfcr.cz/scripts/fo.ext/fomain.asp

D. Povinnosti v oblasti sociálneho zabezpečenia:

Povinné sociálne poistenie pre osoby samostatne zárobkovo činné

I. Zákon č.. 589/1992 Sb. o Príspevkoch do sociálneho fondu a do Štátneho programu zamestnanosti v znení neskorších predpisov, posledne zákonom č. 104/1996 Sb. (Úplné znenie).
Poistenie pozostáva z troch položiek:

* choroba (povinné),
* dôchodok (povinné),
* príspevok do štátneho programu zamestnanosti (dobrovoľné).

II. Zákon č.. 592/1992 Sb. o Príspevkoch do fondu všeobecného zdravotného poistenia v znení neskorších predpisov, posledne zákonom č. 217/1996 Sb. (Úplné znenie).

Kontaktné miesta:

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Na pořicním právu 1,
CZ 128 01 Praha 2
Tel: +420-2-21921111,
Fax: +420-2-292735, +420-2-21922664
+420-2-21923175
ssz@mpsv.cz
http://ssz.mpsv.cz/
calgary
17.12.09,10:53
Veľká vďaka, moc ste mi pomohli. Pravdupovediac, netušila som, že tento proces je aj v rámci EU natoľko komplikovaný. :mad:

Ďakujem. :)