trisestri
04.06.08,09:08
Meni sa vyška platieb sa družstevny byt a ich prepočet ak sa meni počet osob byte z dovodu toho že jeden člen domacnosti bude ako študent mat prechodne bydlisko tym aj pobyt dlhodobo v inom meste /neviem aky vplyv ma počet osob na prepočty platieb v družstevnom byte,ako aj či sa niečo meni v pripade prechodnej zmene bydliska,kedže sa nemeni miesto trvaleho pobytu/ Dalej je možne požiadat o zlavu na platbach za byvanie v pripade ak je občan držitelom preukazu ztp/zdravotne postihnuty/? Bytove družstvo nechce priznat nižši koofecitient pre byty na 1 poschodi čo sa tyka vykurovania,samozrejme že dole je najvetši problem s kurenim,odôvodnuju to tym že zakon to sice umožnuje ,ale neuklada to striktne ako povinost zohladnovat polohu bytu-postupuje bytove drušstvo spravne?
lubica_02
04.06.08,10:58
Ak sa zmení počet osôb v byte nemení sa obyčajne predpis zálohových platieb, lebo náklady rozrátavané na osoby sú minimálne - najčastejšie je to el. energia, výťah, smeti. Na predpise ide len o korunové zmeny. Náklady pre jednotlové byty sa rozúčtujú v zúčt. období na základe prehlásenia skutočne bývajúcich osôb v byte za konkrétny rok.
Ak máte v dome namontované pomerové rozdeľovače na radiátoroch sú koeficienty použité v zmysle vyhlášky alebo podľa odsúhlasenia vlastníkov.
Chobot
05.06.08,08:53
Meni sa vyška platieb sa družstevny byt a ich prepočet ak sa meni počet osob byte z dovodu toho že jeden člen domacnosti bude ako študent mat prechodne bydlisko tym aj pobyt dlhodobo v inom meste /neviem aky vplyv ma počet osob na prepočty platieb v družstevnom byte,ako aj či sa niečo meni v pripade prechodnej zmene bydliska,kedže sa nemeni miesto trvaleho pobytu/

Rozpočítanie nákladov na užívanie bytu je závislé od počtu bývajúcich osôb. Pokiaľ nastala zmena v počte osôb, treba toto nahlásiť správcovi. Zálohový predpis sa môže ale nemusí zmeniť. Záleží od dohody so správcom. Pokiaľ by zmena v zálohovom predpise z dôvodu odhlásenia jednej osoby predstavovala len pár desiatok korún, nemá praktický význam meniť zálohový predpis. Počet osôb užívajúcich byt v priebehu roka sa zohľadní v koncoročnom vyúčtovaní.

Vo vašom prípade ale nepôjde o typické odhlásenie osoby, nakoľko ten študent bude prichádzať domov a užívať byt, hoci len pár dní do mesiaca. NA mieste správcu by som to neakceptoval, jedine keby ste doložili, že bude celý rok v zahraničí.

Odhlásenie osôb sa využíva vtedy, ak osoba trvale prestane využívať byt t.j. odsťahuje sa. Prechodný pobyt osoby - študenta na inom mieste taký prípad nie je. To by ste požadovali odhlásiť človeka aj keby chodil na týždňové montáže? Asi nie.

Dalej je možne požiadat o zlavu na platbach za byvanie v pripade ak je občan držitelom preukazu ztp/zdravotne postihnuty/?

Neviem o tom, že by v zmysle nejakého zákona mali ZŤP osoby nejakú zľavu na nákladoch za bývanie (či už tvorba fondu, alebo poskytovania služieb). Jediná možnosť mi napadá, spýtať sa na príslušnom úrade soc. zabezpečenia, či nejaký iný zákon priznáva nejaký sociálny príspevok pre osoby ZŤP. Viem, že existujú rôzne príplatky, napr. na auto pre nevládneho občana, príspevok na bývanie pre rodiny s nízkym príjmom a pod. Ale od správcu (družstva) nemáte myslím zákonný nárok na zľavu.


Bytove družstvo nechce priznat nižši koofecitient pre byty na 1 poschodi čo sa tyka vykurovania,samozrejme že dole je najvetši problem s kurenim,odôvodnuju to tym že zakon to sice umožnuje ,ale neuklada to striktne ako povinost zohladnovat polohu bytu-postupuje bytove drušstvo spravne?


V prípade rozúčtovania a uplatnenia koeficientov zohľadňujúcich nevýhodnú polohu bytu neide len o jeden byt, ale koeficienty treba buď uplatniť alebo neuplatniť na celý bytový dom. Nedá sa tak, že a nastavia koeficenty len pre jeden byt. O tom, či sa budú koeficienty uplatňovať a v akej výške, pojednáva zákon a vyhlášky. Koeficienty sa uplatnia, pokiaľ sa väčšina vlastníkom nedohodne inak. Pokiaľ ste sa nedohodli inak, treba trvať na tom, aby správca uplatnil koeficienty.

Ako však ale načrtla lubica 02, predpokladom je, že máte pomerové merače tepla.
Chobot
05.06.08,08:56
Na základe nahlásenia témy, som si ju dovolil celú prehodnotiť a rozhodol som sa, že využijem pozíciu moderátora a ukážkovo spravím v tejto téme poriadok. Zaujímavé je, že som vymazal 11 príspevkov, ktoré s otázkou nemali súvis, boli len slovným ping-pongom medzi členmi porady. Naopak, musel som obnoviť príspevok lubici 02,. lebo jediný bol k téme.

Ak niekto chce prispieť, prosím len k téme, žiadne osobné narážky. Aspoň túto jednu tému udržím čistú. Dúfam, že vám to nebude vadiť.
trisestri
05.06.08,10:43
dakujem za fundovane odpovede,pytal som sa lebo je kopec noriem a vyhlašok,dezinformacii,dcera ako študentka sice neodchadza do zahraničia,ale de facto nebude dochadzat ani cez vikendy domov,z celeho roka bude doma iba 2 tyždne,merače mame iba na vchode,jednotlive byty merače tepla nemaju,najvetši problem asi bude docielit dodržiavanie koeficientov v zmysle platných smerníc,neprehladnost vyučtovania bude asi všeobecný problem-tak ešte raz dakujem za fundované rady k teme
veronikasad
05.06.08,10:51
Ja mám byt v osobnom vlastníctve, v správe OSBD. Kým dcéry študovali v Bratislave, v našom bloku to funguje tak, že pri odpočte stavu vodomerov vlastník bytu uviedol skutočný počet osôb v byte v danom roku. Ak uviedol nižší počet /čo je aj prípad študentov študujúcich v inom meste/, musel obísť všetkých susedov vo vchode, že s daným stavom súhlasia. Preddavky na vodu som platila za všetkých prihlásených na trvalý pobyt, ale "straty" pri SV a TUV, náklady na výťah a spoločné osvetlenie sa prepočítali na počet skutočne bývajúcich v danom roku.
Elena Navrátilová
05.06.08,10:53
Ja mám byt v osobnom vlastníctve, v správe OSBD. Kým dcéry študovali v Bratislave, v našom bloku to funguje tak, že pri odpočte stavu vodomerov vlastník bytu uviedol skutočný počet osôb v byte v danom roku. Ak uviedol nižší počet /čo je aj prípad študentov študujúcich v inom meste/, musel obísť všetkých susedov vo vchode, že s daným stavom súhlasia. Preddavky na vodu som platila za všetkých prihlásených na trvalý pobyt, ale "straty" pri SV a TUV, náklady na výťah a spoločné osvetlenie sa prepočítali na počet skutočne bývajúcich v danom roku.


Tzv. "straty" na SV a TUV sa nepočítajú od počtu osôb ale od spotrebovanej nameranej vody.
veronikasad
05.06.08,10:57
Tzv. "straty" na SV a TUV sa nepočítajú od počtu osôb ale od spotrebovanej nameranej vody.
Mne sa zdá, že aj straty sa prepočítavali na osoby, dcéry končili pred 5 rokmi, nechce sa mi to už hľadať...
Pri výťahu a spoločnom osvetlení to bolo určite.
Chobot
05.06.08,11:00
Tzv. "straty" na SV a TUV sa nepočítajú od počtu osôb ale od spotrebovanej nameranej vody.

Pokiaľ nemali pomerové merače vody, tak je možné, že spoločná spotreba vody sa rozpočítavala podľa osôb.
Elena Navrátilová
05.06.08,11:01
Mne sa zdá, že aj straty sa prepočítavali na osoby, dcéry končili pred 5 rokmi, nechce sa mi to už hľadať...
Pri výťahu a spoločnom osvetlení to bolo určite.

Pri spotrebe 10 m3 a koeficiente 1,1 zaplatíš za 11 m3. Takto sa počítalo vždy ak boli v byte vodomery. Ak sa spotrebované množstvo počítalo na osoby, neboli koeficienty. Napr. spotreba za dom 2000 m3 sa vydelila počtom prihlásených ľudí v dome. Ak bolo prihlásených 200 ľudí, na každého vyšla spotreba 10 m3.
Karas Milan
05.06.08,11:02
Preddavky na vodu som platila za všetkých prihlásených na trvalý pobyt..


Ahoj Veronika.

Preddavky na vodu sa zväčša (najmä ak sú vodomery) stanovujú podľa predošlej spotreby.

Ahoj
Ka Mil
mimotemy
Aj tak som si lepšie pokecal , kým to Chobot neupratal.
anonym222
05.06.08,15:28
Bytove družstvo nechce priznat nižši koofecitient pre byty na 1 poschodi čo sa tyka vykurovania,samozrejme že dole je najvetši problem s kurenim,odôvodnuju to tym že zakon to sice umožnuje ,ale neuklada to striktne ako povinost zohladnovat polohu bytu-postupuje bytove drušstvo spravne?
Nechápem vôbec, aký koeficient chcete priznať, keď nižšie píšete, že v bytoch žiadne merač tepla nemáte. Koeficienty majú zohľadňovať vyššiu požiadavku na kúrenie v niektorých polohou znevýhodnených bytoch pri vyučtovaní nákladov podľa pomerových meračoch. Pokiaľ žiadne merače nemáte, musíte kúriť naplno a asi spotrebujete aj viac tepla ako ostatní. Platíte však asi podľa vykurovanej plochy bytu všetci rovnako.
Osobne nepochopím, že ešte dnes niekto nemá namontované merače tepla.
U nás sa spotreba tepla v dome znížila po namontovaní meračov na cca 30%.
Myslím, že na ostatné otázky už zodpovedali iní.
trisestri
05.06.08,16:34
Nechápem vôbec, aký koeficient chcete priznať, keď nižšie píšete, že v bytoch žiadne merač tepla nemáte. Koeficienty majú zohľadňovať vyššiu požiadavku na kúrenie v niektorých polohou znevýhodnených bytoch pri vyučtovaní nákladov podľa pomerových meračoch. Pokiaľ žiadne merače nemáte, musíte kúriť naplno a asi spotrebujete aj viac tepla ako ostatní. Platíte však asi podľa vykurovanej plochy bytu všetci rovnako.
Osobne nepochopím, že ešte dnes niekto nemá namontované merače tepla.
U nás sa spotreba tepla v dome znížila po namontovaní meračov na cca 30%.
Myslím, že na ostatné otázky už zodpovedali iní.

ide o to že niektory naši susedia pred 6 rokmy nesuhlasili z montažou meračov,doteraz vedenie bytoveho družstva podmienuje montaž meračov suhlasom všetkych bytovych družstevnikov v bloku,no niektory sa nedaju presvedčit ani jasnýmy faktamy a usporamy vo vedlajšom vchode,ich tvrdohlavost je nepochopitelna a na škodu
anonym222
05.06.08,19:21
ide o to že niektory naši susedia pred 6 rokmy nesuhlasili z montažou meračov,doteraz vedenie bytoveho družstva podmienuje montaž meračov suhlasom všetkych bytovych družstevnikov v bloku,no niektory sa nedaju presvedčit ani jasnýmy faktamy a usporamy vo vedlajšom vchode,ich tvrdohlavost je nepochopitelna a na škodu
Poznám také typy ľudí aj ja a nezávidím Vám. Treba robiť osvetu.
Ináč si myslím, že by stačila nadpolovičná, prípade 2/3-vá väčšina hlasov.
Aspoň v prípade vlastníkov je to tak. Neviem prečo by to tak nemalo byť u nájomníkov. Treba pozrieť stanovy. Koľko vás je vlastníkov? Ak je vás viac ako 2/3 môžete to kľudne odhlasovať na vlastníckej schôdzi.
laborcatko
10.05.10,07:56
nevytváram novú tému, keďže sa tu riešilo podobné
Sme SVB, jeden nájomca požiadal o úpravu a vystavenie nového predpisu mesačných zálohových platieb za byt, vzhľadom k tomu, že pracuje v zahraničí na dvojtýždňovom turnuse, na základe čoho predložil i potvrdenie z úradu o prechodnom pobyte v zahraničí.
Je to možné? Ak, tak je na to zákon? Alebo stačí súhlas všetkých nájomníkov? Ak áno, aké percento sa odpočítava? Pričom pol roka už v zahraničí pracuje, doposiaľ o to nežiadal, takže mu to nepatrí so spätnou platnosťou, to mi je jasné...
Pýtam sa preto, lebo to tak funguje v Bytovom družstve pri študentoch SŠ a VŠ.. po predložení potvrdenia škôl, alebo ak pracuje v zahraničí tri mesiace a tri mesiace je doma..
Ďakujem
sito
10.05.10,08:18
Sú dve veci, Predpis zálohových úhrad a Ročné vyúčtovanie.

Predpis zálohových úhrad by mal byť vypočítaný s nákladov za služby v predošlom roku, deleno 12 mesiacov, výsledok mesačný Predpis zálohových úhrad.

Ročné vyúčtovanie, pri zozbieraní podkladov na konci roku pre vyúčtovanie uhradených záloh sa nahlasuje počet osobomesiacov a tam mu je možné zohľadniť jeho neprítomnosť v dome počas pobytu v zahraničí.

Ak býva v byte celý rok má 12 osobomesiacov. Ak je nepravidelne pol roka preč, je možné mu počítať každý mesiac 0,5 osobomesiaca, súčet za rok 6 osobomesiacov. Prípadne každý druhý mesiac nulu.

To sa týka len služieb, ktorých náklady sa v dome rozdeľujú osobomesiacov, výťah, osvetlenie, atď. Na služby, ktoré sa rozdeľujú podľa pomerových meraní to nemá vplyv.
svojar
10.05.10,09:50
K tomu predpisu - min.rok/12 , sa dá ešte pre rezervu prirátať tak do 10%.
verkaz
10.05.10,13:55
U nás sme prvý krát tohoto roku rozpočítali rozdiel spotreby vody na byty. Odsúhlasili si to vlastníci bytov. Čo sa týka dochádzajúcich študentov, dalo by sa o tom polemizovať. Veď väčšina príde domov každý piatok piatok a odchádza v pondelok. Najlepšie urobíte, keď si to dáte schváliť zhromačením VB.
ZŤP nemá žiadnu zlavu na platbách za plnenia, FO a správe. Stotožňujem sa s príspevkom č. 3, nech sa osoba, ktorej sa to týka obráti na sociálny odbor MsÚ alebo ObÚ.
sito
11.05.10,04:49
U nás sme prvý krát tohoto roku rozpočítali rozdiel spotreby vody na byty. Odsúhlasili si to vlastníci bytov. Čo sa týka dochádzajúcich študentov, dalo by sa o tom polemizovať. Veď väčšina príde domov každý piatok piatok a odchádza v pondelok. Najlepšie urobíte, keď si to dáte schváliť zhromačením VB.
ZŤP nemá žiadnu zlavu na platbách za plnenia, FO a správe. Stotožňujem sa s príspevkom č. 3, nech sa osoba, ktorej sa to týka obráti na sociálny odbor MsÚ alebo ObÚ.

V bytovom dome je to o charakteristike kolektívu, tá sa skladá z charakterov jednotlivých vlastníkov bytov a ich spolubývajúcich. Hovorí sa každé hrable, hrabu k sebe. Však sme ľudia, nie hrable, dohodneme sa. Máš ho vidieť.

U nás poverená osoba, zástupca vlastníkov za vchod pozbiera údaje o osobomesiacoch. Príklad 3; 3; 2; 3; 1; 3; 2; 3; 2; 3; 2; 3, spolu 28 osobomesiacov.

Zálohy napočítané na tri osoby, spolu 36 osobomesiacov. Ročná záloha 360 €. Ročné náklady na jeden osobomesiac sú 10 €. V prípade, že všetky tri osoby sú na konci roku nahlásené, preplatok rovná sa nula. Ale, ak je nahlásený stav 28 osobomesiacov v byte je preplatok 80 €.

Dá sa aj podrobnejšie, mesiac má 30 dní, krát 3, rovná sa 90 dní. Jedna osoba 30 dní, druhá 14 dní, tretia 6 dní, spolu 50 dní. Počet 90 dní, deleno 50 dní, rovná sa 1,7 osobomesiaca. Každý mesiac, ich súčet zaokruhlený je počet osobomesiacov za rok. Tak si to mohli vlastníci v priebehu roka sledovať a nahlásiť. Tak podrobne si to robila len jedná pani. A rešpektovalo sa jej to. Dohoda.

Ale mal som aj taký prípad, že v byte bývala jedna osoba. Tá bola 2 mesiace v nemocnici a mesiac na liečení v priebehu roka. Nahlásil som jej 9 osobonesiacov. Správca strečkoval, to nemôže byť, to nám ani počítač nespracuje, jeden osobomesiac musí byť každý mesiac.

Keď to nejde, tak to tak nahoďte do počítača, nahodili a zázrak, išlo to v počítači mu naskočilo 9 osobomesiacov.

Trocha nelogické, kde sú tri osoby, tam to ide a kde jedná, tam nie.

A zasa, dohoda. To je to podstatné v bytovom dome, rozumná dohoda. A všetko sa dá!
peton
12.05.10,05:44
Dalej je možne požiadat o zlavu na platbach za byvanie v pripade ak je občan držitelom preukazu ztp/zdravotne postihnuty/?

Ešte sa vrátim k prvému príspevku. Z pohľadu SVB či správcu, ako tu už bolo povedané určite nie a pevne verím, že niekto nezblbne a nezačne takto uvažovať. V tom okamihu by sa Slovensko stalo krajinou s najviac zdravotne postihnutými na m2.
Mária27
12.05.10,14:06
Štát môže dať úľavy ZŤP, nemôže ich však prikázať osobám (fyzickým či právnickým) bez kompenzácie. Napr. dopravcovia dohadujú so štátom na povinné zľavy rôzne dotácie.
sito
12.05.10,20:51
Myslím, že sa poskytuje príspevok na bývanie, ale na ten ná nárok každý, nie len ZTP. No musí doložiť k žiadosti doklady, že na to bývanie skutočne nemá.

Ale pri rozdeľovaní nákladov v dome na jednotlivé byty sa ZTP nezohľadňuje zo zákona.
svojar
13.05.10,09:44
Správne je ŤZP, ŤZP-S /so sprievodcom/, to len tak bokom.
Mária27
13.05.10,19:10
Správne je ŤZP, ŤZP-S /so sprievodcom/, to len tak bokom.
Dlhé roky sa používalo ZŤP a tak to zostalo zaužívané.
Príklad:
Podmienkou na vydanie preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím (ďalej len preukaz ZŤP) je posúdenie miery funkčnej poruchy zdravia, ktorá musí byť najmenej 50 %, pričom sa prihliada na lekárske a nelekárske posudkové kritériá.
Základná právna úprava upravujúca problematiku vydávania preukazu ZŤP je obsiahnutá v zákone č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v platnom znení (ďalej len zákon).
sito
13.05.10,20:01
Lepšie je byť zdravý a mať na úhradu, úhrady. :)