anka s
04.06.08,07:59
Dobrý deň,
potrebujem poradiť v nasledovnom prípade. Maďarská spoločnosť- platiteľ DPH v maďarsku by chcel využiť skladovacie služby slovenskej spoločnosti registrovaného platiteľa DPH na Slovensku. Tovar by si po čase premiestňovala do Maďarska. Podľa môjho názoru by tým nebola zdaniteľnou osobou, nakoľko definícia zdaniteľnej osoby v § 3 zákona o DPH je- ak takato osoby vykonava nejaku cinnost na uzemi SR. Ale Maďarská spoločnosť tu nevykonava žiadnu činnosť, len využíva služby inej právnickej osoby. Maďarská spoločnosť by tým nadobúdala tovar na Slovensku. Podľa §11 ods. 2 je nadobudnutie tovaru v tuzemsku predmetom dane. Keď sa pozriem na podmienky registrácie nachádzam jedine v § 7 ods.1 povinnosť registrácie právnickej osoby, ktorá nie je zdaniteľnou osobou až pred nadobudnutím tovaru, ktorým by presiahla 420 000 v kalendárnom roku. Nie som si istá či sa na maďarskú spoločnosť vzťahuje práve tento § o registrácii - iný vhodný som však nenašla. čo ak by tým nadobúdateľom bola nie právnická ale fyzická osoba platiteľ DPH v maďarsku a nadobúdala by tu takto tovar? mala by potom povinnost registrácie? následné premiestnenie tovaru sa na účely DPH považuje sa za dodanie tovaru za protihodnotu, takze premiestnenie tovaru bude oslobodené dodanie do ineho členského štátu a následne zdanené podľa maďarských zákonov v Maďarsku. Len nie som si istá či uvažujem správne s tou registráciou podľa §7 a či nevzniká povinnosť registrácie ma´darskej spoločnosti ešte pre úplne prvým nadobudnutím tovaru v tuzemsku.
Vďaka za pomoc.
Viba
04.06.08,10:42
Ide o nadobudnutie tovaru z Poľska

Každý týždeň nám Poliaci dodávajú tovar. Faktúra je v poľských zlotých.
Vypláca sa v poľských zlotých. - dajme tomu február
Dátum vystavenia faktúry je stále v piatok - čiže pred dodaním tovaru
Tovar sa dodáva nasledne v pondelok, alebo utorok a hneď na mieste sa v hotovosti vypláca.

Otázka: Za deň zdaniteľného plnenia za celý mesiac február je považovaný 15. marec?
Viba
05.06.08,07:53
prosím, prosím, odpoveď

Ďakujem
Vladimír Ozimý
05.06.08,08:52
Ide o nadobudnutie tovaru z Poľska

Každý týždeň nám Poliaci dodávajú tovar. Faktúra je v poľských zlotých.
Vypláca sa v poľských zlotých. - dajme tomu február
Dátum vystavenia faktúry je stále v piatok - čiže pred dodaním tovaru
Tovar sa dodáva nasledne v pondelok, alebo utorok a hneď na mieste sa v hotovosti vypláca.

Otázka: Za deň zdaniteľného plnenia za celý mesiac február je považovaný 15. marec?

odpoveď sa nedá jednoznačne posúdiť. Hodne sa riadime dodacími podmienkami pri dodaní tovaru v rámci EU. Ale ak vychádzam z toho že Fa je vystavená pred dodaním tovaru, potom vždy je dátum dodania 15 deň nasledujúceho mesiaca. Zjednodušene povedané, že ak vám za február vystavovali Fa dopredu ako bolo dodané, potom daňová povinnosť vznikne 15.3. za všetky dodávky vo februári. Na správne posúdenie však treba poznať problém komplexnejšie.
anka s
05.06.08,10:29
nazor nasich danovych poradcov je odlisny. AJ pani Jablonkova z ministerstva financii sa vyjadrila na skoleni v tom zmlysle, ze pokial bol tovar dodany (moment kedy ma odberatel pravo nakladat s tovarom ako vlastnik) neskor ako bola vystavena faktura, a jednoznacne sa viaze faktura k danej dodavke mali by sme uplatnit DPH podla dna vystavenia faktury, nie 15.ty den nasledujuceho mesiaca. Logicky je vlastne splnena podmienka ze faktura je vystavena pred 15.tym dnom nasledujuceho mesiaca. My mame vela faktur za dodavky ked na dodvatel do tovr s podmeinkou DDu, teda my preberame tovar az v den prevzatia na sklad a faktura je vystavena v den, kedy dodavatel vyskladnil tovar... resp. pripady, ked dodavatel nema vlastny skla, ale vyuziva sluzby logistickeho centra a da prikaz na vyskladnenie tovaru napr. 10. s dodacou podmeinkou EXW takze den dodania je den nakladky na kamion , ale dodavatel nam posiela originaly dokladov s kamionom, takze musi vystavit fakturu minimalne 1 dne pred nakladkou, aby ju stihol dorucit k nakladke. Vsetky podla pokynov zdanujeme DPH v den vystavenia faktury.
anka s
05.06.08,10:31
bude vediet niekto pomoct mne s nadobudnutim tovaru zahranicnou osobou v tuzemsku?
Vladimír Ozimý
05.06.08,11:27
Pozor podmienkou aby bol vznik daňovej povinnosti dátum vystavenia faktúry nie je len podmienka aby bola vystavená pred 15 dňom ale musí byť splnená aj druhá podmienka a to že je vystavená najskôr v deň nadobudnutia tovaru. Skôr vystavená faktúra ma nezaujima a ani po 15 dni vystavená ma neazaujíma. T.j. netreba ani zabúdať na ustanovenie § 20 ods. 2 kde je zadefinovanie že nadobudnutie v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje sa uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný podľa § 19 osd. 1 zákona o DPH. T.j. máte právo nakladať s tovarom ako vlastník. A na to sú potrebné práve dodacie podmienky kedy prechádzajú na koho rizika atď.
Viba
05.06.08,12:00
A nemá náhodou niekto skúsenosť s tým, ako reaguje Daňový úrad, ak dávam ako dátum vzniku daňovej povinnosti - dátum vystavenia faktúry?
Aké vysoké sú pokuty a.t.ď
Vladimír Ozimý
05.06.08,12:02
A nemá náhodou niekto skúsenosť s tým, ako reaguje Daňový úrad, ak dávam ako dátum vzniku daňovej povinnosti - dátum vystavenia faktúry?
Aké vysoké sú pokuty a.t.ď

nevidím v tom problém pokiaľ dochádza k samozdaneniu a daň sa má v zdaňovacom období zahrnúť aj na vstup aj na výstup. Nemení sa daňová povinnosť a správca dane vám nemá dôvod uložiť pokutu.