lvs
04.06.08,13:49
Dobrý deň,
Pracujem na polovičný úväzok a na druhý pol. úväzok som živnostník.
Môj zamestnávateľ mi platí odvody do Soc. poisťovni. Začala som podnikať len minulý rok. Chcem vedieť, či budem platiť odvody do Soc. poisťovni aj zo živnosti, ak som mala príjem za min. rok 72000 Sk (príjem zo živnosti).
Ďakujem za odpoveď
hanelie
04.06.08,11:53
povinnosť platenia odvodov do SP vzniká ak je brutto príjem /za zdaňovacie obdobie /vyšší ako 12 x MM,
veronikasad
04.06.08,11:55
Dobrý deň,
Pracujem na polovičný úväzok a na druhý pol. úväzok som živnostník.
Môj zamestnávateľ mi platí odvody do Soc. poisťovni. Začala som podnikať len minulý rok. Chcem vedieť, či budem platiť odvody do Soc. poisťovni aj zo živnosti, ak som mala príjem za min. rok 72000 Sk (príjem zo živnosti).
Ďakujem za odpoveď
Pod "príjmom" rozumieš tržby alebo zisk ?
lvs
04.06.08,12:03
Je to zisk.
Zoltán Kovács
04.06.08,12:06
Je to zisk.

V tom prípade sa musíš pozrieť na to, koľko si mal príjem celkom v hrubom. AK si prekročil sumu 97.200 Sk tak si povinný do 30.6.2008 zaregistrovať sa do SP ako povinne poistená osoba a platiť odvody.
lvs
04.06.08,12:16
Takže mám tomu rozumieť tak, že spočítam príjem z TPP + SZCO a ak príjem budem mať vyžší ako 97200 Sk budem platiť odvody aj zo živnosti? Zamestnávateľ mi už odvody platí, ako mám vypočítať, koľko mám platiť zo živnosti?
Pepa
04.06.08,12:32
Takže mám tomu rozumieť tak, že spočítam príjem z TPP + SZCO a ak príjem budem mať vyžší ako 97200 Sk budem platiť odvody aj zo živnosti? Zamestnávateľ mi už odvody platí, ako mám vypočítať, koľko mám platiť zo živnosti?
Nie tak - zaujíma ťa príjem /hrubý/ zo živnosti. Ten ak je vyšší, stavaš sa povinným platcom do SP.
Odvody vypočítaš ČZD zo živnosti deleno dvomi deleno počet mesiacov podnikania. Platíš min. z MM /ak nie si napr. "poisťovák"/.
bobo1
04.06.08,12:33
Nie celkom, len príjem zo živnosti ( nie aj z TPP ) nad sumu 97200,- Sk zakladá povinnosť platby do SP. Výšku platby - odvodu - môžte zistiť aj na stránke sociálnej poisťovne ( www.socpoist.sk ) v časti SZČO ( ľavé dialógové okno ), platenie poistného, kalkulačka - je potrebné zadať aj počet mesiacov podnikania v roku ( nemusí to byť 12 ! ).
cifa
16.07.09,12:05
Nie tak - zaujíma ťa príjem /hrubý/ zo živnosti. Ten ak je vyšší, stavaš sa povinným platcom do SP.
Odvody vypočítaš ČZD zo živnosti deleno dvomi deleno počet mesiacov podnikania. Platíš min. z MM /ak nie si napr. "poisťovák"/.

ahoj,
v socialnej poisťovni mi povedali že
- Platenie do sociálnej poisťovne sa začne po prvom daňovom priznaní od 1.7. v druhom roku prevádzkovania živnosti
- Základom pre stanovenie výšky poplatku je výška príjmov po zdanení, ktorá sa zahrnie do nasledovného vzorca: príjem/počet mesiacovdeleno 3 deleno 2 = základ, z neho mesačná platba bude celkom 30,4%
- Ale ak príjem je menší ako 24 násobok minimálnej mzdy, platí sa 30,4% z minimálnej mzdy (v 2009 je min. mzda 295,5 €, čiže platiť treba 89,70 € mesačne)

ty uvádzaš v svojej odpovedi že príjem sa deli 2 a počtom mesiacov, v poisťovni povedali že deliť príjem treba 3 a potom 2 a počtom mesiacov, to je výrazný rozdiel :(
poradte čo je správne ,
diki
macula
16.07.09,12:38
ahoj,
v socialnej poisťovni mi povedali že
- Platenie do sociálnej poisťovne sa začne po prvom daňovom priznaní od 1.7. v druhom roku prevádzkovania živnosti
- Základom pre stanovenie výšky poplatku je výška príjmov po zdanení, ktorá sa zahrnie do nasledovného vzorca: príjem/počet mesiacovdeleno 3 deleno 2 = základ, z neho mesačná platba bude celkom 30,4%
- Ale ak príjem je menší ako 24 násobok minimálnej mzdy, platí sa 30,4% z minimálnej mzdy (v 2009 je min. mzda 295,5 €, čiže platiť treba 89,70 € mesačne)

ty uvádzaš v svojej odpovedi že príjem sa deli 2 a počtom mesiacov, v poisťovni povedali že deliť príjem treba 3 a potom 2 a počtom mesiacov, to je výrazný rozdiel :(
poradte čo je správne ,
diki

Ak sa pozrieš do Zákona o sociálnom poistení v § 138 sa píše:
VZ je polovica pomernej časti ZD z príjmov......Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikateľskej činnosti....
veronikasad
16.07.09,12:44
ahoj,
v socialnej poisťovni mi povedali že
- Platenie do sociálnej poisťovne sa začne po prvom daňovom priznaní od 1.7. v druhom roku prevádzkovania živnosti
- Základom pre stanovenie výšky poplatku je výška príjmov po zdanení, ktorá sa zahrnie do nasledovného vzorca: príjem/počet mesiacovdeleno 3 deleno 2 = základ, z neho mesačná platba bude celkom 30,4%
- Ale ak príjem je menší ako 24 násobok minimálnej mzdy, platí sa 30,4% z minimálnej mzdy (v 2009 je min. mzda 295,5 €, čiže platiť treba 89,70 € mesačne)

ty uvádzaš v svojej odpovedi že príjem sa deli 2 a počtom mesiacov, v poisťovni povedali že deliť príjem treba 3 a potom 2 a počtom mesiacov, to je výrazný rozdiel :(
poradte čo je správne ,
diki
Zvýraznená časť príspevku je nesprávna informácia, alebo si výklad pracovníčky SP nesprávne pochopila.
cifa
18.07.09,11:18
Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikateľskej činnosti....

dakujem,
delím dvoma....:)

ešte mám otázočku,
ak začnem živnosť v októbri a príjmy aj s dotáciou od UP budú 5000 €, je to menej ako 24 násobok minimálnej mzdy (24x295,5=7092 €) a sociálke od 1,7,2010 budem platiť len 89,70€ mesačne ?
(v tomto roku som do apríla pracoval ako zamestnanec a som na UP teraz, pre účely soc. poisťovne sa berie len to čo zarobím ako živnosťník ?
aj ked je to len za 3 mesiace ?)

vopred dakujem
cifa
18.07.09,11:20
diki, macula mi napísala že len dvoma deliť...
cifa
Lianka
18.07.09,11:57
ešte mám otázočku,
ak začnem živnosť v októbri a príjmy aj s dotáciou od UP budú 5000 €, je to menej ako 24 násobok minimálnej mzdy (24x295,5=7092 €) a sociálke od 1,7,2010 budem platiť len 89,70€ mesačne ?
(v tomto roku som do apríla pracoval ako zamestnanec a som na UP teraz, pre účely soc. poisťovne sa berie len to čo zarobím ako živnosťník ?
aj ked je to len za 3 mesiace ?)

vopred dakujem

Neviem, odkial mas ten 24 nasobok min. mzdy. Zakon hovori o 12nasobku:

§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby

(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ak tento zákon neustanovuje inak.
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#20

Pozerala som aj novsiu novelu, ci mi nieco neuslo, ale ani tam nie je zmienka o zmene.

Ci to v dalsom roku bude 89,70 EUR mesacne, zavisi od pripadnej zmeny minimalnej mzdy od 1.1.2010.

Ano, berie sa prijem len zo zivnosti dosiahnuty v predchadzajucom roku.
cifa
18.07.09,13:01
diki,
údaj mám zo sociálky kde pani brala 12 násobok min.mzdy ale výsledok vynásobila dvoma a až tržby nad 7092 (čiže 24 násobok min. mzdy) podla nej by tvorili čiastkový základ na platby ?
Lianka
19.07.09,11:33
Pani si moze hovorit, co chce - to jej nasobenie som nepochopila - musis vychadzat aj tak zo zakona. Povinnosti zo zakona sa vztahuju na teba, su tvojimi povinnostami. Jedna pani povedala nepostaci...

Je rozdiel, ci sa pytas na vymeriavaci zaklad alebo na to, kedy je SZCO povinne poistenou osobou. To su dve rozlicne zalezitosti.

Zakon tu: http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html + novela od 1.4.2009.
Pozri aj tu: www.socpoist.sk
MartaP
08.10.09,13:17
Koľko eur môžem zarobiť v tomto roku - 2009, aby som v roku 2010 platila odvody do Sociálnej poisťovni z minimálnej mzdy? Ďakujem.
ajobs
08.10.09,13:27
Koľko eur môžem zarobiť v tomto roku - 2009, aby som v roku 2010 platila odvody do Sociálnej poisťovni z minimálnej mzdy? Ďakujem.


Môžeš zarobiť akúkoľvek sumu,ak budeš mať stratu, ale aspoň nedosiahneš zisk, potom budeš platiť do SP z MM.;)
Ala100
13.10.09,08:12
Aky je minimalny prijem aby som neplatila odvody k 1.7.2010?
UBIKA25
13.10.09,08:21
Sučet minimálnej mzdy, prisluchajúcej roku 2009
t.j. 3.546,- €, hrubéééééé
MartaP
03.11.11,15:50
Platí aj pre rok 2012, že výška minimálneho vymeriav.základu pre odvod do Soc.poisťovne sa vypočíta ako 44,2% z priemernej mzdy spred dvoch rokov? Aká bola priemerná mzda za rok 2010? Ďakujem.
krater
06.03.13,21:48
Prosim o radu. Moja znama bola na SP kde len nahodou zistila ze pri prechode z materskej na rodicovsku ani ona ani zamestnavatel nedal info SP ze prechadza na rodicovsku dovolenku. Takze teraz jej pani uradnicka povedala ze v systeme je skoro 2,5roka nezaevidovana. V case rodicovskej odvody plati stat preto som jej odporucila aby isla na urad prace soc. a rodiny pre potvrdenie ze celu tu dobu pobera rodicovsky prispevok takze odvody su hradene statom nech si to nahodia do systemu. Znama prisla do SP s potvrdenim z uradu prace ale tam jej uradnicky a nie jedna tvrdia ze sa to neda do systemu nahodit a v tom obdobi je nepoistena na papier ani poriadne nepozreli. Je to ako zacarovany kruh riesila to dva mesiace a bez vysledku.... to naozaj nie je schopna uradnicka doklepnut do systemu ze poistenec cize matka bola od do na rodicovskej???
Andyke
06.03.13,22:31
Mladá mamička mala podať prihlášku pred nástupom na rodičovskú dovolenku do Soc.poisťovne (vyplniť RLFO), aby za ňu štát platil na dôchodkové poistenie. (v zmysle zákona)
Spätne sa nedá prihlásiť.
Ak chceš prečítaj info aj tu napr. : http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/ii-peniaze-pre-rodicov/povinnosti-socialna-poistovna/
krater
07.03.13,07:40
;)