lucika1
04.06.08,14:51
Caute poradaci, viete mi poradit? Vyhrala som pobyt v hodnote 9080 Sk. Som povinna to buduci rok zdanit v DP v celej vyske? alebo len 4080 Sk? Kedze sa v § 9 ods. 2 pism. m hovori len o vyhre do 5000 sk :))
Zoltán Kovács
04.06.08,12:58
Caute poradaci, viete mi poradit? Vyhrala som pobyt v hodnote 9080 Sk. Som povinna to buduci rok zdanit v DP v celej vyske? alebo len 4080 Sk? Kedze sa v § 9 ods. 2 pism. m hovori len o vyhre do 5000 sk :))

Daniť celú sumu. Zákon hovorí o výhre do 5 tisíc, ako oslobodený príjem. A tvoja výhra je vyššia.
duves
08.06.08,17:15
Ako sa zdaňuje výhra LCD TV (mám aktualny problem:D) , pričom jej hodnota je rôzna u roznych predajcoch. A má niekto dobry napad ako sa vyhnut zdaneniu?
Zoltán Kovács
08.06.08,17:21
Ako sa zdaňuje výhra LCD TV (mám aktualny problem:D) , pričom jej hodnota je rôzna u roznych predajcoch. A má niekto dobry napad ako sa vyhnut zdaneniu?

Organizátor súťaže pri nepeňažných výhrach má povinnosť vydať potvrdenie o cene výhry. A na základe toho potvrdenia sa postupuje pri zdanení. Alebo vydá potvrdenie, že výhra je už zdanená.
duves
08.06.08,17:58
No nic, radsej to zdanim. Telkac za 25 litrov sa kazdy den nevyhrava.:D
Dcerka mala stastnu ruku.
linko1
08.06.08,18:10
musím sa pocháliť aj ja som vyhrala LCD ale žiadne potvrdenie o zdanení som nedostala ... čo mám robiť? mám to nechať len tak...?
duves
08.06.08,18:59
A aky zakon to presne rieši? Zaujima ma znenie. Zda sa mi to cele chore. Kamoš vyhral pred par rokmi cestny bicykel v rakusku za asi 60 tisic. To zakon ako rieši? Ma rakusko nejaku nahlasovaciu povinnost, aby nas vyherca zaplatil daň?
ego.mc
09.06.08,03:57
A aky zakon to presne rieši? Zaujima ma znenie. Zda sa mi to cele chore. Kamoš vyhral pred par rokmi cestny bicykel v rakusku za asi 60 tisic. To zakon ako rieši? Ma rakusko nejaku nahlasovaciu povinnost, aby nas vyherca zaplatil daň?

Zákon o dani z príjmov, konkrétne § 8.
duves
09.06.08,05:17
No nieco som nasiel, vola sa to:

Pokyn

na zdaňovanie cien a výhier, ktoré sa považujú za ostatné príjmy podľa § 10 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov
duves
09.06.08,05:26
Zákon o dani z príjmov, konkrétne § 8.
Páči sa mi táto časť: (2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

Výhru mam(e) cez loteriu jednej nemenovanej slov.firmy, čo vyraba chutne zemiakove lupienky. Teoreticky by sa dal znížiť základ dane (žial preukazatelne) na nakup zemiakovych lupienkov tak, aby vysiel zdanitelny zaklad rovný 0,-Sk. Neviem, či je tam priestor na čiste iba argument, že som tých balíčkov nakúpil tisicku, a v jednom z nich bola vyherna prava strana LCD telkáča. A kto si odklada bločky od nákupu lupienkov, že?:D.
linko1
09.06.08,06:29
ak dobre tomu rozumiem, tak ak vyhrá teoreticky bezdomovec tak žiadnu dan neplatí lebo nepresiahol ročný príjem cca tých 70 tisíc? /alebo koľko je to teraz/
duves
09.06.08,17:51
Teoreticky ak by vyhral a musel niečo zdanit, tak by nastupil exekutor a zabavil mu karton co sa nim zakryva. Je to idiotske, zdanovat vyhru. Takisto podla vsetkeho sa neda dosledovat zdanenie vyhry v cudzine (kamošov prípad).
ego.mc
09.06.08,20:53
Teoreticky by sa dal znížiť základ dane (žial preukazatelne) na nakup zemiakovych lupienkov tak, aby vysiel zdanitelny zaklad rovný 0,-Sk. Neviem, či je tam priestor na čiste iba argument, že som tých balíčkov nakúpil tisicku, a v jednom z nich bola vyherna prava strana LCD telkáča. A kto si odklada bločky od nákupu lupienkov, že?:D.


[/I]

Ja stále tvrdím, že si treba odkladať všetky bločky z nákupov. Človek nikdy nevie, kedy sa budú hodiť.:D:D
Babe
16.06.08,10:16
Pokiaľ chceme poskytnúť do súťaže LCD TV v hodnote 25 tis., akým spôsobom ho môžeme zdaniť tak, aby ho už výherca zdaňovať nemusel? Ďakujem.
Denda
16.06.08,10:21
Pokiaľ chceme poskytnúť do súťaže LCD TV v hodnote 25 tis., akým spôsobom ho môžeme zdaniť tak, aby ho už výherca zdaňovať nemusel? Ďakujem.
Nedá sa zdaňovať za iného. Výherca je vždy povinný si podať daňové priznanie.
Babe
16.06.08,10:26
Pokiaľ by to bola súťaž vrámci firmy, môžeme mu to dať do nepeňažného príjmu za daný mesiac a zdaniť v mesačnej mzde? (aby si nemusel robiť DP)

Ako je to v prípade výhry víkendového pobytu pre zamestnanca a 1 rodinného príslušníka? Musí to zdaniť ako celkový príjem, alebo stačí, ak daň odvedie len za rodinného príslušníka (zamestnanec by bol oficiálne na služobnej ceste?)
poisonkatka
16.06.08,10:36
ja som vyhrala tento rok hodinky v hodnote 6500sk u readers digest..napisali mi aj nejaky papierik, kde bola cena tych hodiniek ale uz ho nemam..mam im napisat o nove potvrdenie ceny tych hodiniek, aby som to mohla zdanit..? a ak to nezdanim, ako mi na to DU pride?
Denda
16.06.08,11:06
Pokiaľ by to bola súťaž vrámci firmy, môžeme mu to dať do nepeňažného príjmu za daný mesiac a zdaniť v mesačnej mzde? (aby si nemusel robiť DP)

Ako je to v prípade výhry víkendového pobytu pre zamestnanca a 1 rodinného príslušníka? Musí to zdaniť ako celkový príjem, alebo stačí, ak daň odvedie len za rodinného príslušníka (zamestnanec by bol oficiálne na služobnej ceste?)
Od 1.1.2007 a 1.1.2008 máme novelami doplnené v §5 ods.3 písm. c ohľadne cien a výhier prijatých zamestnancom v prípade, že sa zúčastnil súťaže vyhlásenej zamestnávateľom. Za príjem zo závislej činnosti u zamestnanca sa považuje aj takáto cena alebo výhra a týka sa to aj v prípade výhry prijatej manželom(kou) alebo deťmi. Aj u zamestnancov sa však skúma výška ceny alebo výhry a to jednotlivo podľa §9 ods.2 písm.m - t.j. hodnota 5000,-Sk.
Vo Vašom prípade sa jedná o výhru vo výške 25000,- Sk, takže zdaniť v mesačnej mzde.
Tinika
02.10.08,17:50
Dobrý večer, som SZCO a včera som vyhrala 3 dnové školenie s ubytovaním, ktoré sa bude konať v r. 2009. Chcem sa spýtať, ako je to so zdanením, ak momentálne neviem ani hodnotu tohto kurzu, malo by to byt nieco vyse 10 000,-. Zdaniť (ak zdaniť?) by som to mala až v r. 2009? Dnes mám z toho guľáš. Ďakujem za odpovede.
Vladimír Ozimý
03.10.08,06:56
Dobrý večer, som SZCO a včera som vyhrala 3 dnové školenie s ubytovaním, ktoré sa bude konať v r. 2009. Chcem sa spýtať, ako je to so zdanením, ak momentálne neviem ani hodnotu tohto kurzu, malo by to byt nieco vyse 10 000,-. Zdaniť (ak zdaniť?) by som to mala až v r. 2009? Dnes mám z toho guľáš. Ďakujem za odpovede.

výhra súvisiaca s výkonom vašej podnikateľskej činnosti je príjem podľa § 6 ktorý sa riadne zdaní v roku výhry nie čerpania.
Tinika
03.10.08,07:47
výhra súvisiaca s výkonom vašej podnikateľskej činnosti je príjem podľa § 6 ktorý sa riadne zdaní v roku výhry nie čerpania.

Ďakujem za odpoveď a ak neviem výšku tejto výhry?
poisonkatka
03.10.08,07:57
ja som vyhrala tento rok hodinky v hodnote 6500sk u readers digest..napisali mi aj nejaky papierik, kde bola cena tych hodiniek ale uz ho nemam..mam im napisat o nove potvrdenie ceny tych hodiniek, aby som to mohla zdanit..? a ak to nezdanim, ako mi na to DU pride?

vie mi na toto niekto odpovedat?
Vladimír Ozimý
03.10.08,08:08
Ďakujem za odpoveď a ak neviem výšku tejto výhry?

výhra podlieha zrážkovej dani. Ak ide o nepeňažné plnenie zrážkopvá daň sa nevykoná a ten čo dal výhru je povinný dať doklad kde uvedie hodnotu výhry na účely zdanenia. takže si ho treba pýtať
Vladimír Ozimý
03.10.08,08:10
vie mi na toto niekto odpovedat?

ano ten papierik bol dôležitý pre účely zdanenia...pretože výhra nad 5000 Sk sa zdaňuje. Takže si ho treba vyžiadať aby ste vedeli preukázať že zaplatená daň je vypočítaná správne

Ak to nezdaníte príde na to správca dane len náhodou :)
poisonkatka
03.10.08,08:24
ano ten papierik bol dôležitý pre účely zdanenia...pretože výhra nad 5000 Sk sa zdaňuje. Takže si ho treba vyžiadať aby ste vedeli preukázať že zaplatená daň je vypočítaná správne

Ak to nezdaníte príde na to správca dane len náhodou :)

akou nahodou? vyhrala som to v readers digest...informuju oni o tom danove urady? a kolko by som dostala pokutu, keby to nezaplatim?
ALDA
03.10.08,08:55
mimotemyTakže oplatí sa mi vyhrať tých 200 mil.? Asi podám už konečne ten tiket.
Vladimír Ozimý
03.10.08,09:28
mimotemyTakže oplatí sa mi vyhrať tých 200 mil.? Asi podám už konečne ten tiket.

Loto je iný druh výhry tá je v plnej výške oslobodená od dane z príjmov takže sa oplatí :D
Šípková
25.11.08,12:38
Ahojte všetci. Sme značková predajňa MT. Zamestnanci vyhrali poukazky v hodnote 7000,-Sk od mobilneho operatora. Sme povinní ako zamestnavatel im tuto vyhru zdanit (kedze vyhra nie je od nas ako zamestnavatela), alebo si musia sami podať DP? Dakujem.
tiga22
25.11.08,13:00
ahojte... nedá sa z nepeňažnej výhry uhradiť DÚ 19% daň už v tomto roku v SK formou nejakého preddavku a v budúcom dorovnať pri daňovom priznaní, príp. ročnom zúčtovaní dane??
Denda
25.11.08,14:05
Ahojte všetci. Sme značková predajňa MT. Zamestnanci vyhrali poukazky v hodnote 7000,-Sk od mobilneho operatora. Sme povinní ako zamestnavatel im tuto vyhru zdanit (kedze vyhra nie je od nas ako zamestnavatela), alebo si musia sami podať DP? Dakujem.
Musia si podať DP.
Denda
25.11.08,14:07
ahojte... nedá sa z nepeňažnej výhry uhradiť DÚ 19% daň už v tomto roku v SK formou nejakého preddavku a v budúcom dorovnať pri daňovom priznaní, príp. ročnom zúčtovaní dane??
O ročné zúčtovanie nemôžete požiadať, musíte si spraviť DP a preddavok sa nedá poslať.
tiga22
26.11.08,12:09
ďakujem za odpoveď
Ing. Pavol Zúber
11.02.09,08:19
Chcem sa spýtať k príspevku od Šípková, či tieto výherné poukazy od mobil.operátora sa zdaňújú až nad 5000,-Sk?
lucika1
11.02.09,08:34
No opat som tu ohladom tej vyhry pobytu za 9080 SK.

Takze musim podat DP FO typ B, ale kde to tam mam uviest?
Oddiel VIII. r. 9 a stl. 1? A co stl. 2? Nemozem si uplatnit aj nejake vydavky percentom z tejto vyhry? :)

Dakujem
lucika1
11.02.09,12:54
Neskusi poradit niekto skuseny?
Ing. Pavol Zúber
12.02.09,08:39
Tie výherné poukazy od mobil. operátora mi nevie nikto poradiť, lebo zamestnanci žiadajú o ročné zúčtovanie a pokiaľ by to nešlo do príjmov až nad 5000,- nemuseli by si robiť daňové priznanie.
azla
12.02.09,09:13
Chcem sa spýtať k príspevku od Šípková, či tieto výherné poukazy od mobil.operátora sa zdaňújú až nad 5000,-Sk?

Výherné poukázy sú príjem podľa §8, odst. j).
Iba ak by výhra nepresiahla hodnotu 5 000,- Sk, bola by od dane oslobodená.

Je potrebné podať DP.
Bubi200
22.02.09,09:26
Prosím o radu:
kamarát robí v predajni MT, v súťaži ktorú vyhlásil operátor získal v marci ako výhru poukážky na nákup tovaru Universal pass v hodnote 3000 Sk, v máji v hodnote 6000 Sk a v auguste v hodnote 4000 Sk. Ako má postupovať pri zdanení? Posudzuje sa každá výhra zvlášť a daň zaplatí iba zo sumy 6000 Sk, nakoľko iba táto výhra je vo vyššej sume ako 5000 Sk, alebo sa všetky výhry spočítajú a daň zaplatí zo sumy 13000 Sk? Ďakujem.
Chobot
22.02.09,21:48
Prosím o radu:
kamarát robí v predajni MT, v súťaži ktorú vyhlásil operátor získal v marci ako výhru poukážky na nákup tovaru Universal pass v hodnote 3000 Sk, v máji v hodnote 6000 Sk a v auguste v hodnote 4000 Sk. Ako má postupovať pri zdanení? Posudzuje sa každá výhra zvlášť a daň zaplatí iba zo sumy 6000 Sk, nakoľko iba táto výhra je vo vyššej sume ako 5000 Sk, alebo sa všetky výhry spočítajú a daň zaplatí zo sumy 13000 Sk? Ďakujem.

Posudzuje sa každá výhra osobitne, takže suma sa nekumuluje. Môže niekto vyhrať 4 výhry po 4000 SK a nemusí platiť daň, naopak niekto, kto vyhraje jednorazovo 7000 tak daň bude platiť.
azla
23.02.09,06:53
:eek:
Najprv som mala pocit, že moja odpoveď na túto otázka vypadla (:D).
Ona nevypadla, ale zadávateľka zadáva tú istú otázku v dvoch témach.


http://www.porada.sk/959716-post18.html