luckapastvova
04.06.08,15:00
Ahojte!

Máme auto, ktoré sme kúpili za 1000000, odpisujeme ho 2 rok. Chceme ho predať koncom roka.

Ako to bude vyzerať z hľadiska dane z príjmu?

1.000.000 - odpisy 2 roky = ZOSTATKOVÁ CENA (Tá by sa mala na konci roka zdaniť?)

Ak ho predám napr. za 200.000,-- v tomto roku, aj tento príjem zdaním?
Nemala by som zdaňovať len rozdiel medzi sumou predaja a zostatkovej ceny?

Dík
Zoltán Kovács
04.06.08,13:07
Ahojte!

Máme auto, ktoré sme kúpili za 1000000, odpisujeme ho 2 rok. Chceme ho predať koncom roka.

Ako to bude vyzerať z hľadiska dane z príjmu?

1.000.000 - odpisy 2 roky = ZOSTATKOVÁ CENA (Tá by sa mala na konci roka zdaniť?)

Ak ho predám napr. za 200.000,-- v tomto roku, aj tento príjem zdaním?
Nemala by som zdaňovať len rozdiel medzi sumou predaja a zostatkovej ceny?

Dík

Prečo chceš zostatkovú cenu zdaňovať? Pri predaji predmetom dane je cena za ktorú predávaš. A zostatková cena na konci roka v rámci záveirkových operácii ide do nákladov.
montina
04.06.08,13:09
suma za ktorú ho predáš ide do príjmov ovplyvňujúcich základ dane a zostatková cena pôjde na konci roka do výdavkov ovplyvňujúcih základ dane do réžie.
azla
04.06.08,14:53
Ahojte!

Máme auto, ktoré sme kúpili za 1000000, odpisujeme ho 2 rok. Chceme ho predať koncom roka.

Ako to bude vyzerať z hľadiska dane z príjmu?

1.000.000 - odpisy 2 roky = ZOSTATKOVÁ CENA (Tá by sa mala na konci roka zdaniť?)

Ak ho predám napr. za 200.000,-- v tomto roku, aj tento príjem zdaním?
Nemala by som zdaňovať len rozdiel medzi sumou predaja a zostatkovej ceny?

Dík
Či už sa sa auto odpisuje rovnomerne, alebo zrýchlene - v r.2007 bol odpis 250 000,-.
Keďže sa auto predá koncom r.2008, daňový odpis si v r.2008 už neuplatníte, avšak do nákladov ovplyvňujúcich základ dane si dáte zostatkovú cenu.
Z príkladu by vychádzalo, že
PC = 200 000,-
ZC daňová = 750.000,-
--------------------------------
strata z predaja= 550 000,-

Rada kúpim také auto.:)
luckapastvova
05.06.08,04:45
Aj keď je havarované? Ďakujem za odpovede. Až doma mi došlo, čo za hovadinu som tu napísala:D. Jasnačka, že zostatková cena sa nezdaňuje, ale dáva do výdavkov.
Ďakujem za odpovede a ospravedlňujem sa za svoju blbosť. Niekedy ma až prekvapí, aké koniny ma napadnú, keď nerozmýšľam.

Pekný deň
Pru
09.06.08,06:15
Mohol by mi niekto poradiť? SZČO chce predať auto, ktoré mal kúpené na živnosť, auto je už odpísané dva roky. Chcel by vedieť, či je lepšie ho prepísať na seba ako súkromná osoba a potom predať, alebo ako postupovať? ´dakujem
Zoltán Kovács
09.06.08,06:37
Mohol by mi niekto poradiť? SZČO chce predať auto, ktoré mal kúpené na živnosť, auto je už odpísané dva roky. Chcel by vedieť, či je lepšie ho prepísať na seba ako súkromná osoba a potom predať, alebo ako postupovať? ´dakujem

Príjem z predaja mot.vozidla, ktorý bol zaradený do obchodného majetku je oslobodený od dane až po 5 rokoch od dátumu vyradenia. Takže je to jedno či ho predá ako szčo, alebo najprv vyradí a prepíše na občana. Ja osobne ten prepis na občana by som vynechal. Zbytočné starosti a papierovačky. Predaj bude zdanený tak či tak.
Pru
09.06.08,07:30
teraz ďalší krok by bol, že ho musí dať ohodnotiť? potom napísať kúpnopredajnú zmluvu a vyradiť z majetku firmy, kde by mal byť vystavený protokol o vyradení?
Zoltán Kovács
09.06.08,11:54
teraz ďalší krok by bol, že ho musí dať ohodnotiť? potom napísať kúpnopredajnú zmluvu a vyradiť z majetku firmy, kde by mal byť vystavený protokol o vyradení?

Načo ohodnotiť. Predajná cena je predsa dohodou. Ku dňu predaja vyhotovíš protokol o vyradení. A toť všjo.