scorpius
04.06.08,14:14
Zdravim ,potreboval by som poradit ohladom podpory a socialnych davok.Jedna sa o moju mamu.ktora ma 54 rokov a je dlhodobo nezamestnana.Momentalne je na marodke,ale uz jej ju nechcu uznat,tympadom dostane nejakych 2500Sk na mesiac.Co v takomto pripade?Ako ma z toho vyzit?
Manual
04.06.08,12:18
Zdravim ,potreboval by som poradit ohladom podpory a socialnych davok.Jedna sa o moju mamu.ktora ma 54 rokov a je dlhodobo nezamestnana.Momentalne je na marodke,ale uz jej ju nechcu uznat,tympadom dostane nejakych 2500Sk na mesiac.Co v takomto pripade?Ako ma z toho vyzit?
Mohla by sa DNP a v takom veku má "nárok" na celý rad chorôb a takto by si "prilepšila". Preštuduj témy dobrovolné nemocenské poistenie, určite je tam niečo na ňu ušité.
Chobot
04.06.08,13:19
Zdravim ,potreboval by som poradit ohladom podpory a socialnych davok.Jedna sa o moju mamu.ktora ma 54 rokov a je dlhodobo nezamestnana.Momentalne je na marodke,ale uz jej ju nechcu uznat,tympadom dostane nejakych 2500Sk na mesiac.Co v takomto pripade?Ako ma z toho vyzit?

Má nemocenské poistenie?

Čo jej nechcú uznať? Nemocenské dávky?

Ak je často chorá, nemá náhodou nárok na invalidný dôchodok?
Bea16
17.08.08,03:01
Dobrý deň,
rada by som vedela, či osoba, ktorá má 56 rokov (žena s 2 deťmi), ktorá v súčasnosti poberá príspevok 570,-Sk mesačne nemá nárok aj na nejaké iné dávky.
Má odpracovaných 5až6 rokov (nie po sebe nasledujúcich). Po materskej dovolenke ochorela (má psych. ochorenie - dokladované lekárom).
Nemá nárok na invalidný dôchodok?
Bude dostávať starobný dôchodok?(ak áno v akom veku)
Prípadne či by nemohla dostávať aj iné dávky.
Kam sa obrátiť? Toto je snaha o pomoc jednej rodine.
Ďakujem dopredu za odpoveď
a každú radu
Bea16
17.08.08,05:44
Ďakujem asi je nalepšie napísať žiadosti, doložiť doklady a poposielať.
ďakujem za ochotu.
wagner
17.08.08,18:11
Čo sa týka invalidného dôchodku, tak podľa mňa by mala mať nárok, pokiaľ spĺňa nasledovné:

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku

a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 22 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 22 rokov do 24 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 24 rokov do 26 rokov je najmenej tri roky,
e) nad 26 rokov do 28 rokov je najmenej štyri roky,
f) nad 28 rokov je najmenej päť rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity, a ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov, z posledných desiatich rokov pred vznikom invalidity.

(3) Poistencovi, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania a fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia uvedená v odseku 1 považuje za splnenú.
veronikasad
17.08.08,20:06
Ďakujem asi je nalepšie napísať žiadosti, doložiť doklady a poposielať.
ďakujem za ochotu.
Bea, netreba písať žiadosti, treba ísť na úrady osobne. Tam jej povedia aké doklady musí predložiť. Na invalidný dôchodok jej pravdepodobne nevznikne nárok, lebo nesplňa podmienku platenia poistenia v posledných 10 rokoch - 5 rokov.
Má nárok na dávku v hmotnej núdzi /dúfam, že tých 570 sk je preklep/ + príspevok na zdravotnú starostlivosť + príspevok na bývanie /ak splňa stanovené podmienky, najmä platí nájomné/.

Podľa veku a počtu vychovaných detí sa jej dôchodkový vek predlžuje o 36 mes., t.j. na 58 rokov. Ak však podla súčasného znenia zákona o soc.poistení nebude mať dobu poistenia aspoň 15 rokov, ani nárok na starobný dôchodok jej nevznikne /do doby poistenia sa započítava aj starostlivosť o dieťa/.