gurumukh
04.06.08,15:58
Ahojte vsetci.
V prvom rade by som podakoval vsetkym, ktori vedia pomoct a prispievaju sem. Aj ja som tu nasiel vela uzitocnych informacii.:D

Zatial som nenasiel informacie o zruseni sro, preto sem pisem.
Sme 2ja spolocnici aj konatelia, 50% a 50%. Firma je v minuse asi 1/2 mil. a spolocnik vsetko nechava na mna ze snad niekoho este najdem. Ozve sa niekedy raz za 2-5 dni na 2 minutky ze co a ako a hned to zlozi ze sa mi o chvilku ozve, ale zase dlhu dobu nic.

:confused:
1. ako mozeme tuto spolocnost zrusit a vymazat z OR? Hrozi exekucia a dlh by vlastne len vzrastol asi na 3/4 mil.

2. Ak spolocnik so zrusenim nesuhlasi, mozem spolocnost zrusit sam, alebo z nej vyjst a vzdat sa svojho podielu? Ako?

3. Pravnik mi hovoril ze vysla novela zakona a exekutori vraj teraz mozu ist po konateloch a pri dlhoch sro mozu predavat majetok konatelov. Je to pravda?

Ak by sa nasla nejaka dobra Dusicka co s tym vie poradit pomohlo by to.
Znamy pravnik do toho nejak nechce.:eek:

Tu je uryvok zo Spolocenskej zmluvy:


Zrušenie účasti spoločníka v spoločnosti a zrušenie spoločnosti
1. Okrem dôvodov uvedených v zákone môže účasť spoločníka v spoločnosti zaniknúť dohodou všetkých spoločníkov o zrušení jeho účasti v spoločnosti. V takom prípade má spoločník právo na vyrovnací podiel, ktorý sa vypočíta pomerom splateného vkladu spoločníka, ktorého účasť v spoločnosti zaniká, ku splateným vkladom všetkých spoločníkov. Vyrovnací podiel sa vyplatí v peniazoch, a to 50 % do 30 dní od uzavretia dohody o zrušení účasti v spoločnosti a zvyšných 50 % do 30 dní od schválenia ročnej účtovnej závierky.
2. Spoločnosť sa zrušuje z dôvodov, ktoré sú uvedené v § 68 Obch. z. Spoločník sa môže okrem toho domáhať zrušenia spoločnosti na súde, ak ostatní spoločníci alebo niektorý z nich podstatným spôsobom porušuje spoločenskú zmluvu.
3. V prípade zrušenia spoločnosti s likvidáciou má každý spoločník právo na podiel na likvidačnom zostatku. Likvidačný zostatok sa rozdelí medzi spoločníkov rovným dielom.


Tak ak by nahodou niekto k tomuto nieco vedel poradit nech pisne :)
Dikes a nech sa dari =)
KEJKA
04.06.08,17:13
dal si do vyhľadávača slovko "zrušenie" ?? Zrejme nie, lebo by si určite našiel odpovede na svoje otázky napr. tu
http://www.porada.sk/t8434-zrusenie-s-r-o.html
ale je toho oveľa viac.....treba prelúskať príspevky a potom zadať doplňujúce otázky.
freeiurist
05.06.08,06:15
Najskor ozaj skus pozriet § 68 Obchodneho zakonnika, potom prispevky a ak budes mat nejake doplnujuce otazky nemal by byt problem s odpovedami.
gurumukh
05.06.08,20:09
Super diky za rady a nasmerovania.
ZAtial stale neviem co robit v pripade ze sro ma dlh (konketne za najom) a chceli by sme ju ako 2ja spolocnici 50/50 vymazat z OR.

Pani na OR mi akurat poradila ze si mam nastudovat z.z. 25/2004, kde su napisane potrebne veci.
Nenasiel som tam ale nic ohladne zrusenia bez likvidacie, hlavne ake doklady treba sudu predlozit k navrhu na . Majetok nema firma ziadny.
Vdaka velmi teplym zimam sa sro potopila do minusu. (vyrabali sme EKO Paliva)
Ide mi o rychle vymazanie z OR, protoze chcem odcestovat do zahranicia a nechcem tu za sebou nechat nieco neukoncene a v minuse.

AK niekto ma skusenosti nech skusi poradit =)
Dik moc a nech sa dari :)
freeiurist
06.06.08,04:30
Asi ta nepotesim, s ucinnostou od 01. 01. 2008 uz s.r.o. moze rozhodnut o tom, ze sa zrušuje bez likvidacie len v pripade ak sa jedna o zrusenie s pravnym nastupnictvom, t. j. splynutie, zlucenia alebo rozdelenie. Inak sa musi vykonat likvidacia (aj ked je to podla mna chore, lebo niet co likvidovat).

Poradil by som dat na prislusny registrovy sud podnet (nie navrh lebo ten je za desinu) na zacatie konania o zrusenie spolocnosti podla § 200e O. s. p. ak je nejaky dovod pre zrusenie spolocnosti podla § 68 ods. 6 Obchodneho zakonnika. Sud by mal z uradnej moci zacat konanie, vykonavat dokazovanie a ak nezisti ziaden majetok rozhodne o zruseni spolocnosti bez likvidacie a po nadobudnuti pravoplatnosti tohto rozhodnutia z uradnej moci (bez potreby tvojho navrhu) vykona vymaz spolocnosti z OR.

Minusom je, ze je to súdne konanie, v ktorom nie sú zakonom ustanovene ziadne lehoty, a teda trva dlhsie.

Registrovy sud zvykne ziadat rozne listinne dokazy o majetkovych pomeroch. V zavislosti od konkretneho sudu je rozsah tychto dokumentov rozny, avsak nic nepokazite ak spolu s podnetom prilozite:

- uctovnu zavierku za posledne uct. obdobie, z ktorej vyplyva ze spolocnost nema ziadne aktiva
- vypis z centralneho depozitara CP, ze spolocnost nie je majitelom cennych papierov
- potvrdenie z Uradu geodezie, kartografie a katastra, ze spolocnost nie je vlastnikom nehnutelnosti v SR
- pripadnym nulovym vypisom z uctu, alebo potvrdenim o zruseni uctu spolocnosti
- potvrdenim ODI, ze spolocnost nie je vlastnikom ani drzitelom motorovych vozidiel,
- cestne vyhlasenie konatela, ze spolocnosti nema ziadny hnutelny ani nehnutelny majetok.

V pripade, ze ste za posledne dva roky neulozili uct. zavierku do zbierky listin plati vyvratitelna domnienka, ze ste nemajetny.


V pripade vsak, ze mate viac ako jedneho veritela, ktoreho uvadzate (prenajimatel) ste povinny podat navrh na vyhlasenie konkurzu.


Ak dalsie otazky, budu aj dalsie odpovede.
gurumukh
06.06.08,09:35
Diiiky moc za radu. :)

Vyzera to teraz asi na dlhsie ako by sa zdalo. Mne islo o to zrusit spolocnost co najskor, takze neviem ci sa oplati dat tych 10.000 a podat navrh podla § 200e O.s.p., alebo staci aj podnet a nebude to o moc dlhsie trvat?
Je tu niekde mozne najst znenie toho § 200e O.s.p. a vzor navrhu, alebo podnetu aky by sme tam priblizne moholi zaslat?
Budeme ziadat zrusenie sro podla § 68 ods. 6 Obch.z., a), d), f)
Sro nema uz ani sidlo takze neviem ci by to bolo mozne nejak este zohladnit v tom navrhu, alebo podnete.

Hned k navrhu, alebo podnetu teda pridam vsetky tie veci, ktore si uviedol.
Neviem teda ci este nepotrebujem k tomu pridat potvrdenie od DU ze suhlasi s vymazom spolocnosti z OR? ( § 68 ods. 10 Obch.z. )
Zamestnancov nema firma ziadnych tak dufam ze nic dalsie nebude potreba prikladat.

Do zb. listin sme zatial ziadnu uctovnu zavierku neulozili, tak dufam ze nikto nebude vyvracat skutocnost ze sro je nemajetna.
Veritela mame iba jedneho, tak dufam ze nie sme povinny podat navrh na vyhlasenie konkurzu.

Este raz dik moc za rady a nech sa dari =)
:D
KEJKA
06.06.08,16:15
sro na VZ rozhodne o zrušení spoločnosti LIKVIDÁCIOU !!
Súčasne vymenuje likvidátora - môže byť spoločník, konateľ.
Konateľ dá návrh na zápis zmien (likvidátor, zmena obchodného mena) na zápis do OR.
Všetko by to mala byť formalita. Likvidácia sa zverejňuje vo Vestnílu, mali by sa prihlásiž veritelia - teda aj ten prenajímateľ.
Možno sa neprihlási.... bude to jednoduchšie.
Prihlásené pohľadávky sa uspokojujú z majetku - kedže nie je, tak sa neuspokoja.------
Podľa toho, kde je sro registrovaná (SP,ZP, DU) - všade treba vyžiadať potvrdenie, že týmto inštitúciam sro nedlhuje.
Účtovné prípady počas likvidácie zaúčtuješ, neuhradené záväzky zúčtuješ do výnosov, pohľadávky do nákladov....dostaneš likvidačný zostatok.
Naozaj zlikvidovať sro nie je úplne jednoduché, ale dá sa.
freeiurist
08.06.08,16:54
§ 200e O. s. p.

(1) Registrový súd, v ktorého obvode je právnická osoba zapísaná, je príslušný na konanie

a) o zrušení obchodnej spoločnosti, zrušení družstva a nariadení ich likvidácie,

b) o vymenovaní likvidátora, jeho odvolaní alebo nahradení inou osobou, ako aj na rozhodovanie o odmene likvidátora,

c) o návrhu na vyhlásenie uznesenia členskej schôdze družstva o rozdelení likvidačného zostatku za neplatné,

d) o neplatnosti obchodnej spoločnosti, 28)

e) o vymenovaní audítora na posúdenie návrhu zmluvy o splynutí, zmluvy o zlúčení alebo projektu rozdelenia obchodnej spoločnosti podľa osobitného zákona, 29)

f) o poverení zvolať valné zhromaždenie podľa osobitného zákona.30)

(2) Konanie podľa odseku 1 písm. a) a b) možno začať aj bez návrhu.

(3) Vo veciach podľa odseku 1 písm. a) až c) a e) nie je potrebné nariaďovať pojednávanie. Registrový súd rozhoduje uznesením.


Sídlo - ak spoločnosť nema žiadny právny vzťah k nehnuteľnosti, ktorá je ako sídlo zapísaná v OR je to dalsi dovod na zrusenie spolocnosti (§68 ods. 6 písm. g)), avšak v podnete uved adresu na ktorej je mozne spolocnosti dorucovat sudne pisomnosti (nech si jeden zo spolocnikov nalepi nazov spol. na post. schranku napr.)

Staci jednoduche podanie spolocnikov, v ktorom sa uvedu dovody zrusenia, ktore su u spolocnosti naplnene, skutocnost, ze spolocnost nema ziadny majetok, spolocnost uz nevykonava ziadnu cinnost ani v bzuducnosti nema zaujem ju vykonavat a spolocnici neziadaju lehotu na odstranenie dovodov zrusenia.

Vo vztahu k zamestnancom mozes prilozit potvrdenie pobocky Soc. Poistovne, ze spolocnost nie je vedena ako zamestnavatel a nema nedoplatky v Sp a tiez cestne vyhlasenie, ze nema ziadnych zamestnancov.

Neulozenie do zbierky znamena, ze plati domnienka nemajetnosti, ak ten komu svedci pravny zaujem nedokaze opak. Preukazovat opak moze spolocnost, spolocnici alebo veritelia. Veritel by teda musel preukazat ze spolocnost ma nejaky majetok.

Suhlas Du s vymazom nie je potrebny ak das podnet a konanie zacne sud, avsak nic sa nestane, ked ho predlozis spolu s potvrdenim, ze spolocnost nema nedoplatky na daniach.

A este nieco, co asi bolo potrebne uviest na zaciatok. V prvom rade si over ci na prislusnom registrovom sude uz neprebieha konanie o zrusenie tvojej spoločnosti. Ak ma este ZI menej ako 200 000 s vysokou pravdepodobnostou uz prebieha. Aj ked nie je to mozne vzhladom k tomu, ze rozne urady (daniari, živnak a pod) davaju podnety na zrusenie spolocnosti. Ak konanie prebieha (vzhladom k tomu, ze spolocnost na sidle neprebera zasielky ani o tom nesmusis vediet) vyuzi pravo nahliadnut do spisu v akom je to stadiu a podla toho dalsi postup. Urcite si to najskor na registri checkni, mozno usetris cas a namahu.
gurumukh
09.06.08,17:01
:)Dakujem krasne za rady, velmi mi to pomohlo. :)
Uz mi system aj blokol ze nemozem davat dalsie "ocenujem"
Tak teda aspon tu takto Dik moc a nech sa dari =)

K33p On Shining,

(= Love is God =)
gurumukh
16.06.08,11:18
Este by som sa spytal, ako to vyzera a co potrebujem pre OR ked teda zvolime Likvidaciu? Mame iba 1 veritela, pohladavky nemame ziadne.
Zavazky mame priblizne: najomne: 5x50.000 a nedoplatok za neodobranu elektrinu a plyn 200.000.
Nemame nic, vsetko sme predali ale stale nemame uspokojene tieto zavazky.
V prenajme sme uz neni, pretoze veritel rozviazal zmluvu. Technologia bola tiez v prenajme.
Vie niekto poradit ako uctovat ak sa vymenujem do funkcie likvidatora, alebo to radsej nemam robit?

Znami mi hovorili ze sro nie je mozne uzavriet anu na podnet sudu vymazat ak ma zavazky.
Vie niekto teda poradit?
hontapex
01.07.08,05:00
dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako postupovať keď chceme zrušiť s.r.o., aké sú postupné kroky. čo urobiť a čo kde zaslať. Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
01.07.08,07:14
dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako postupovať keď chceme zrušiť s.r.o., aké sú postupné kroky. čo urobiť a čo kde zaslať. Ďakujem za odpoveď.
prečítaj sicelú tému aj citované linky, budeš mať jasnejšie. Ved táto téma je práve o tom, na čo sa pýtaš.:)
egreško
22.02.10,09:34
Ahojte,
môže mi niekto poradiť? Potrebovala by som nejaký návrh- podnet, na zrušenie sídla spoločnosti. Ide o bývalého nájomníka, ktorému sme dali výpoveď, a zistili sme, že používa našu adresu ako svoje sídlo spoločnosti, samozrejme neoprávnene. Bez našeho súhlasu. Môžeme ho vôbec zrušiť? Ďakujem......
Lenka
Economic
23.02.10,21:26
Ahojte,
môže mi niekto poradiť? Potrebovala by som nejaký návrh- podnet, na zrušenie sídla spoločnosti. Ide o bývalého nájomníka, ktorému sme dali výpoveď, a zistili sme, že používa našu adresu ako svoje sídlo spoločnosti, samozrejme neoprávnene. Bez našeho súhlasu. Môžeme ho vôbec zrušiť? Ďakujem......
Lenka

Samozrejme môžete dať podnet na zrušenie s.r.o. s odôvodnením že neoprávnene si uvádza sídlo, ktoré nesmie. Minimálne OR by mal začať konať a Vy ho "dokopete" prinajmenšom k zmene sídla. Bude dobre, keď v tom podnete preukážete, že ste vlastníci.