Vajce
04.06.08,16:40
Pred dvoma rokmi som si zalozil v jedne DSS 3.pilier-dobrovolne dochodkove sporenie.O tom po tom-ako som uzatvaral zmluvu a ako mi boli objasnene podmienky-sprostretkovatelovi islo samozrejme v prvom rade o proviziu a tak porozpraval iba to co musel.Scasti je to moja vina-jasne.
O co vlastne ide,predsa o peniaze. Za tie dva roky som vlozil 909x24=21 816.-sk.Po zaslani stavu mojho uctu DSS-kou som zistil,ze na nom mam 18 135.-sk.
Cisty zisk strata 3680 sk.!!Tak som sa chystal ze to zrusim-ved keby som mal taketo vysledky v mojom podnikani ja-tak to zabalim cim skor.Tak som sa informoval o tom "zabaleni" kseftu v DSS.Kludne mozem,ale pridem o dalsich 20%-takze kseft ma vyde na stratu 7 307 sk.
Mam ale pocit,ze je dobre sa vratit radsej z kratsej cesty a zrusit to.Co Vy na to-poradite?
komarka
05.06.08,05:17
Ahojček,
Čoo? Také niečo ?? U nás ?? Je to vôbec možné, veď sa máme tak dobre !!!
Tiež mi prišiel "výpis". Ja som sa ale nebola "informovať", bo nemám ešte kúpený granát :mad:
Rozhodla som sa ešte počkať - aj keď neviem na čo - ale pre pokoj duše som si zdôvodnila stratu tak, že to bolo odrátané z príspevku zamestnávateľa a nie z "mojich" príspevkov, čo si posielam pre krajší zajtrajšok...
Ešte som zvažovala prejsť z vyváženého (kde som) do rastového fondu.
To si myslím, že v krátkej dobe vyrieši problém :D
plakať, či sa smiať ?!
radšej BYŤ a SMIAŤ !!!
Dal si mi podnet - pojdem sa popýtať !
iriska
05.06.08,07:36
Ja by som to každopádne nerušila, čím dlhšie to tam bude, tým vyššia bude aj odkupná cena a tá strata sa môže po čase zmeniť na výnos. - to je len z môjho pohľadu. Je to ešte príliš krátka doba na súdenie. Ale o tom by mali informovať rovno v tej spoločnosti. Opakujem - ja by som počkala ešte min. 3 roky.
Chobot
05.06.08,07:53
Pred dvoma rokmi som si zalozil v jedne DSS 3.pilier-dobrovolne dochodkove sporenie.O tom po tom-ako som uzatvaral zmluvu a ako mi boli objasnene podmienky-sprostretkovatelovi islo samozrejme v prvom rade o proviziu a tak porozpraval iba to co musel.Scasti je to moja vina-jasne.
O co vlastne ide,predsa o peniaze. Za tie dva roky som vlozil 909x24=21 816.-sk.Po zaslani stavu mojho uctu DSS-kou som zistil,ze na nom mam 18 135.-sk.
Cisty zisk strata 3680 sk.!!Tak som sa chystal ze to zrusim-ved keby som mal taketo vysledky v mojom podnikani ja-tak to zabalim cim skor.Tak som sa informoval o tom "zabaleni" kseftu v DSS.Kludne mozem,ale pridem o dalsich 20%-takze kseft ma vyde na stratu 7 307 sk.
Mam ale pocit,ze je dobre sa vratit radsej z kratsej cesty a zrusit to.Co Vy na to-poradite?

Myslím, že máš veľké medzery v tom, ako funguje III. pilier a celkovo investície. Asi si platíš III. pilier len sám, vtedy to nie je až taká výhra, oplatí sa to najmä zamestnancom, ktorým prispieva zamestnávateľ. Pre teba to bolo škoda uzatvárať, pretože si mohol sporiť na dôchodok inou formou - napr. životné poistenie, alebo podielové fondy, ktoré by si v prípade núdze mohol zrušiť bez väčších sankcií.

III. pilier je vlastne to isté ako podielové fondy, tie správcovské spoločnosti investujú na rovnakých trhoch. V súčasnosti tieto trhy sa dosť prepadli a hodnoty podielov dosť poklesli. To je aj tvoj prípad. Môžeš to zrušiť, pričom prídeš o určitú časť peňazí, alebo si to nechaj, a v budúcnosti môžu byť výnosy vyššie. Investovanie od podielových fondov a najmä v III. pilieri nie je krátkodobá záležitosť, je to výnosné, ak sporíš viac ako 5-10 rokov. Porovnávať vložené prostriedky po 1 roku je veľmi skreslené.
Chobot
05.06.08,07:55
Ahojček,
Čoo? Také niečo ?? U nás ?? Je to vôbec možné, veď sa máme tak dobre !!!
Tiež mi prišiel "výpis". Ja som sa ale nebola "informovať", bo nemám ešte kúpený granát :mad:
Rozhodla som sa ešte počkať - aj keď neviem na čo - ale pre pokoj duše som si zdôvodnila stratu tak, že to bolo odrátané z príspevku zamestnávateľa a nie z "mojich" príspevkov, čo si posielam pre krajší zajtrajšok...
Ešte som zvažovala prejsť z vyváženého (kde som) do rastového fondu.
To si myslím, že v krátkej dobe vyrieši problém :D
plakať, či sa smiať ?!
radšej BYŤ a SMIAŤ !!!
Dal si mi podnet - pojdem sa popýtať !

Inak rovnaké prepady sú na všetkých trhoch, ktoré investujú do podielových fondov. A tým ,že presunieš z vyváženého do rastového by si spravila presne to, čo nechceš. Totižto najviac sa prepadli rastové fondy, ktoré investovali do medzinárodných akcií. Tieto rastové fondy ponúkajú síce možnosť najvyššieho rastu, ale aj najväčšieho prepadu - ako to pocítili teraz mnohí investori.

Radšej zostaň v tom vyváženom - tam ti nehrozia také výkyvy ceny podielov.
Modroocko
05.06.08,08:18
Vajce, ak si zamestnaný, skús sa pozhovárať so svojím zamestnávateľom. Možno bude ochotný prispievať ti mesačne nejakou - hoci aj smiešnou čiastkou, ktorú si následne môže uplatniť ako daňový náklad. Náš šéf je držgroš, ale na toto bol ochotný pristúpiť. Považuje to za určitú formu mzdy. Na rozdiel od normálnej mzdy sa mu totiž táto čiastka nenavyšuje o ďalšie zákonné odvody za zamestnancov. Na druhej strane - veľmi dlho tie peniaze neuvidíš. III. pilier bez účasti zamestnávateľa nemá veľký zmysel. To už môžeš rovno vložiť peniaze na nejaký investičný fond v banke.
oksi
08.06.08,20:00
Ked si vstupoval do 3 piliera, predpokladam, ze vies preco si do neho vstupoval. Keby si mal financneho poradcu, tak ti vysvetli o co vlastne ide.
3 pilier je forma investovania finančných prostriedkov za spoluucati zamestnavatela na tvojom dochodkovom zabezpeceni. V pripade ze zamestnavatel investuje vacsiu sumu penazi ako ty, je to vyhodnejsie pre klienta.
Co sa tyka tvojho zhodnotenia penazi, vstupuje do neho poplatok na zaciatku obdobia, vyvoj situacie na trhu a tvoja zvolena investicna strategia. Mal by si s tym este pockat, tvoje peniaze pracuju vo fondoch a aktualne nie je velmi dobry vyvoj na trhu, hlavne akciove trhy, ale to vsetko zalezi od tvojej strategie, ktora suvisi s inflaciou.....

Výsledkom 3 piliera su odlozene peniaze, ktore budu zvyhodnene o vynos, samozrejme ak tomu nechas volny priebeh a nebudes ich vyberat hned po 2 rokoch, kde je akakolkvek poistka, setrenie znevyhodnene o poplatky, provízie atd.