EkoMax
04.06.08,18:55
Prečítala som množstvo príspevkov, ale som z toho ešte viac zmätená. Podnikateľ účtujúci v JU má úver, na ktorý mu banka zriadila úverový účet, a zasiela výpisy. Z podnikateľského účtu previedol platbu na úverový, na zaplatenie poplatku. Z úverového mu preúčtovali hotovosť na podnikateľský.

1. Treba účtovať o oboch účtoch ? /na DÚ mi povedali, že áno/
2. Zapísať úver do záväzkov a splátky likvidovať cez knihu záväzkov?
3. Úver je cca 200.000, Sk, ale zostatok po prevedení na podnikateľský účet je je na úverovom zostatok úveru 200.039,- Sk /39,-Sk sú úroky akumulované neúčtované , ako to viesť v knihe záväzov ?

:confused::confused::confused:
Tweety
04.06.08,17:02
Prečítala som množstvo príspevkov, ale som z toho ešte viac zmätená. Podnikateľ účtujúci v JU má úver, na ktorý mu banka zriadila úverový účet, a zasiela výpisy. Z podnikateľského účtu previedol platbu na úverový, na zaplatenie poplatku. Z úverového mu preúčtovali hotovosť na podnikateľský.

1. Treba účtovať o oboch účtoch ? /na DÚ mi povedali, že áno/
2. Zapísať úver do záväzkov a splátky likvidovať cez knihu záväzkov?
3. Úver je cca 200.000, Sk, ale zostatok po prevedení na podnikateľský účet je je na úverovom zostatok úveru 200.039,- Sk /39,-Sk sú úroky akumulované neúčtované , ako to viesť v knihe záväzov ?

:confused::confused::confused:1. áno
2. áno
3. úroky sú POZD, ak sú na podnik. účte, ak na úverovom je to VOZD.
EkoMax
04.06.08,17:05
Ešte mám otázku k bodu 3.

Ak pôvodný zápis v knihe záväzkov je 200.000,- Sk, ale stav 30.4. tam mám na výpise ešte úrok 39, Sk opraviť sumu aj v knihe záväzkov ?
ego.mc
05.06.08,05:47
Nie. Nejedná sa o zvýšenie úveru ale o úroky z neho.
EkoMax
05.06.08,09:01
Ešte jedna otázka, ak úver zaúčtujem v knihe záväzkov, ale zároveň budem účtovať výpisy z úverového účtu, tak vo výkaze mi bude figurovať úver v záväzkoch, ale zároveň budem mať stav finančných prostriedkov ponížený o úver.

Treba to opraviť vo výkaze ?
Nechať skutočný stav účtov a neuviesť úver v záväzkoch, alebo úver uviesť, ale upraviť stav finančných prostriedkov ?
EkoMax
05.06.08,11:50
Vie mi niekto poradiť ?
ego.mc
06.06.08,12:46
Stav úverového účtu je 0. Keď si stiahnu splátku z bežného účtu, bude tam kladný zostatok. Po zaúčtovaní splátky istiny, úrokov a poplatku za vedenie účtu tam zostane zasa 0.
Úver v knihe záväzkov treba znižovať o splátky istiny.
Splátky úrokov a poplatky za vedenie účtu sú VOZD.
Malo by to sedieť.
EkoMax
06.06.08,13:11
Veľmi pekne ďakujem, už sa mi to podarilo spracovať v programe. :)
kirtida
08.06.08,15:11
Dobrý den. Prosím pomožte mi už som uplne zufala.:mee:
živnostník kupil auto na uver. akontácia 100 000,---kam to mám zaučtovať ak sa to účtuje samostatne, dalej spláca úver 36 mesiacov.
účtovníčka minulý rok účtovala vlastne aj kúpu aj splátky, akontáciu vraj nijako vraj je to v istine započítane, no mne to nesedí. možno to nechápem. splátky účtovala jednorazovo, na konci roka spočitať istinu za 12 mesiacov daneho roka a zaučtovať, no neviem kam.:confused: a zvlášť spočítať úrok a za rovnaké obdobie. a zaučtovať, no neviem aký dátum a kam a ako. ešte som úver neučtovala, tak neviem ako sa to má robiť a či je tento spôsob správny.
Vrela vdaka za odpoved.
Kája.
13.08.08,09:30
Poprosím Vás o radu, SZČO, JU dostal úver v EUR.

1. Mám úverový účet kde dňa 5.6. bol pripísaný úver 16 200 EUR, ktoré banka previedla na náš korunový účet vo výške 486 000,- . Mám vytvoriť záväzok kurzom NBS zo dňa 5.6. alebo tak ako nám previedla banka 16 200 * 30 = 486 000?

2. Splátka úveru: z nášho korunového účtu si banka prevedie splátku istiny, úrokov a poplatkov na úverový účet a z úverové účtu odídu splátky. Akým kurzom mám účtovať prevod a akým splátku?
Kája.
13.08.08,20:22
Nikto nerobí EUR úver v JU? Prosím
Iwett
12.11.08,07:00
Dobrý deň, prosím Vás musí sa účtujovať výpis z úverového účtu? Nemôže sa zaúčtovať len výpis z podnikateľského účtu a úverový len priložiť? A ak sa musí, účtuje sa cez prieb.položky? Ďakujem.
betka
12.11.08,20:00
Dobrý deň, prosím Vás musí sa účtujovať výpis z úverového účtu? Nemôže sa zaúčtovať len výpis z podnikateľského účtu a úverový len priložiť? A ak sa musí, účtuje sa cez prieb.položky? Ďakujem.

Postupy účtovania v JU:

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.


Obsahové vymedzenie účtovných kníh
§ 3

(3) Účtovné zápisy v účtovných knihách sa vykonávajú v časovom slede na základe účtovných dokladov podľa § 10 zákona tak, aby účtovnými knihami bolo možné preukázať
a) stav majetku a záväzkov ku dňu podľa § 16 ods. 3 zákona,
b) mesačne prírastok a úbytok majetku a záväzkov účtovaný priebežne počas účtovného obdobia,
c) zostatok a stav majetku a záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

§ 4
Peňažný denník

(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách alebo pobočkách zahraničných bánk (ďalej len „banka“) vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

(2) Pohyb peňažných prostriedkov v pokladniciach sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov v hotovosti na základe pokladničných dokladov. Pohyb peňažných prostriedkov na účtoch v bankách sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov na účtoch v bankách podľa výpisov z účtov v bankách. V peňažnom denníku sa účtuje v slovenskej mene.

(3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

(10) Účtovné zápisy sa v peňažnom denníku vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky jednotlivých pokladníc.

§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.


Záver: Ano, treba účtovať o oboch účtoch. Učtujeme cez priebežné položky, kde na jednej strane sa mi znižujú PP na BU (znižuje sa mi majetok v UJ) a na druhej strane sa mi znižujú cudzie zdroje krytia majetku (UU)


UU ma informuje o výške úveru (závazok v knihe závazkov), o počiatočnom zostatku, o jednotlivých splátkach, a konečnom zostatku, kt. vykazujeme v MaZ v závazkoch.
Iwett
13.11.08,06:15
Ďakujem za odpoveď, takže napr. bank.poplatky na úverovom účte pp príjem, a na bežnom účte pp výdaj + réžia?
Monika Kováčová
09.03.09,09:11
Záver: Ano, treba účtovať o oboch účtoch. Učtujeme cez priebežné položky, kde na jednej strane sa mi znižujú PP na BU (znižuje sa mi majetok v UJ) a na druhej strane sa mi znižujú cudzie zdroje krytia majetku (UU)


UU ma informuje o výške úveru (závazok v knihe závazkov), o počiatočnom zostatku, o jednotlivých splátkach, a konečnom zostatku, kt. vykazujeme v MaZ v závazkoch.

Určite?
Práve že Úverový účet - výpis - ma informuje o výške úveru. Ak by sme o ňom účtovali, zníži tento účet stav majetku.
napr. Stav na bežnom účte +50000,-
stav na úverovom účte -60000,-
Konečný stav na účte vo výkaze o MaZ je -10000,-.

Účtovanie v knihe záväzkov mi je jasné.
Alena Šimová
09.03.09,12:57
Určite?
Práve že Úverový účet - výpis - ma informuje o výške úveru. Ak by sme o ňom účtovali, zníži tento účet stav majetku.
napr. Stav na bežnom účte +50000,-
stav na úverovom účte -60000,-
Konečný stav na účte vo výkaze o MaZ je -10000,-.

Účtovanie v knihe záväzkov mi je jasné.
ja mám úver evidovaný len v knihe záväzkov. Splátky účtujem z podnikateľského účtu, tiež splátky úrokov a bankové poplatky. Výpis z úveru mi slúži na odsúhlasenie zostatku v evidencii záväzkov.
Iwett
09.03.10,10:10
Dobrý deň, presunula som otázku do výstižnejšej témy, prosím:
môžem zaúčtovať do VOZD úrok z úveru, zaplatený v roku 2009, keď podľa splátkového kalendára má byť zaplatený až v 2010? Ďakujem
Alena Šimová
09.03.10,11:01
Dobrý deň, presunula som otázku do výstižnejšej témy, prosím:
môžem zaúčtovať do VOZD úrok z úveru, zaplatený v roku 2009, keď podľa splátkového kalendára má byť zaplatený až v 2010? Ďakujem
úrok z úveru je výdavkom v JU vtedy, keď je zaplatený, teda môžeš.
Iwett
09.03.10,12:25
Ďakujem, ja už som úplne dopletená, nad samozrejmými vecami sa zamyslím...leasingovka mi poslala nedanový doklad, kde bola splátka už v decembri, a daňový, kde je splátka až v januári, pravdaže do nákladov pôjde úrok v roku 2009, ale čo s DPH-čkou? Musím dať dodatočné DP, keď nemám daňový doklad za december, ale splátka bola uhradená?
Alena Šimová
09.03.10,12:28
Ďakujem, ja už som úplne dopletená, nad samozrejmými vecami sa zamyslím...leasingovka mi poslala nedanový doklad, kde bola splátka už v decembri, a daňový, kde je splátka až v januári, pravdaže do nákladov pôjde úrok v roku 2009, ale čo s DPH-čkou? Musím dať dodatočné DP, keď nemám daňový doklad za december, ale splátka bola uhradená?
daňová povinnosť vznikla v januári, teda nárok na odpočet je tiež najskôr január.
Iwett
09.03.10,12:30
Aj keď je splátka zaplatená v decembri?
ego.mc
09.03.10,14:32
Aj keď bola zaplatená v decembri.
§ 51 ZoDPH :
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).
evinka33
04.02.13,10:13
Určite?
Práve že Úverový účet - výpis - ma informuje o výške úveru. Ak by sme o ňom účtovali, zníži tento účet stav majetku.
napr. Stav na bežnom účte +50000,-
stav na úverovom účte -60000,-
Konečný stav na účte vo výkaze o MaZ je -10000,-.

Účtovanie v knihe záväzkov mi je jasné.
prosím vás ako to teda je resp. ako to účtujete vy? treba úverový účet účtovať osobitne alebo stačí účtovanie v knihe záväzkov?
Alena Šimová
04.02.13,10:29
prosím vás ako to teda je resp. ako to účtujete vy? treba úverový účet účtovať osobitne alebo stačí účtovanie v knihe záväzkov?

Podľa mňa stačí ho evidovať len v knihe záväzkov. Lebo ak by som ho dala aj cez peňažný denník, majetok sa mi zníži o hodnotu úveru a ak ho ešte dám aj do záväzkov, hodnota majetku vo výkaze o majetku a záväzkoch je znížená 2x.
evinka33
04.02.13,10:31
ďakujem, tiež mi to tak pripadá že by to bolo duplicitné účtovanie, len som sa chcela uistiť že to bude OK
Kája.
04.02.13,10:38
Ja ho účtujem, a nikde nemám nič znížené. V bežnom účte zúčtujem prevod na úverový účet, na úverovom účte prevod (príjem) z bežného účtu a následne aj spátku úveru.
Alena Šimová
04.02.13,10:43
Aha, to mi nedošlo, ale výsledok je ten istý.
evinka33
04.02.13,11:01
Ja ho účtujem, a nikde nemám nič znížené. V bežnom účte zúčtujem prevod na úverový účet, na úverovom účte prevod (príjem) z bežného účtu a následne aj spátku úveru.

a potom napr. na konci roka ked mam zostatok na uverovom ucte 15000 tak mi to nezniži vo vykaze majetok, konkretne polozku ucty? a zaväzky budu zasa vo vykaze o zostatok uveru vyssie ... akosi mi to stale nedochadza ze ci to ozaj nebude 2x ...
Alena Šimová
04.02.13,11:16
a potom napr. na konci roka ked mam zostatok na uverovom ucte 15000 tak mi to nezniži vo vykaze majetok, konkretne polozku ucty? a zaväzky budu zasa vo vykaze o zostatok uveru vyssie ... akosi mi to stale nedochadza ze ci to ozaj nebude 2x ...
možno pomôže link, hlavne ak účtuješ v programe Alfa. Ja postupujem podľa neho. http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000062912/Poskytnut%FD_%FAver.pdf
evinka33
04.02.13,11:49
možno pomôže link, hlavne ak účtuješ v programe Alfa. Ja postupujem podľa neho. http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000062912/Poskytnut%FD_%FAver.pdf

uctujem sice v MRP ale link pomohol, velka vdaka ...
ani1
30.03.13,12:47
prosím vás, mám otázku, už to študujem celý deň, tie úvery ako sa účtujú.... Do záväzkov si píšem sumu poskytnutého úveru aj s úrokmi, však? Ale ako ja mám vedieť, koľko budú úroky, keď sa to stále mení a poznám ich až po obdržaní výpisu z úverového účtu?