katarina77
05.06.08,06:31
Dobrý deň. Chcem sa spýtať skúsených účtovníkov čo môžem pokladať za adekvátny podklad na fakturáciu. Mne do učtárne niekedy príde zo strediska len ručne vystavená výdajka, na ktorej je uvedené, komu, čo v akom množstve a akej cene mám faktúrovať. Niekedy tam ani nie je podpis a pečiatka odberateľa.A ešte jeden problém: predávame firme C cez firmu B. Výdajka (tiež nepotvrdená nikým) je vystavená na firmu C, ale faktúrovať musím na firmu B. Ako by sa na také niečo pozerala prípadná kontrola. Je to predmetom ich záujmu? Existuje na to nejaký predpis alebo zákon?
Vladimír Ozimý
05.06.08,05:45
pokiaľ štátu odvádzate nie je to až taká tragédia ako keď si uplatňujete daň na vstupe. Takže nejaký extrémny problém by som v tom nevidel. VY sa predsa riadite nejakými vnútornými smernicami, poprípade systémom. Veľakrát je faktúrované len na základe ústnej dohody...vtedy je dobré na faktúru rozpísať komplet činnosti aby bolo jasné...ja si skôr myslím že ani nie tak kontrola ako odberateľ by sa mohol ohradiť ak nemáte adekvátny doklad kde máte dohodnuté podmienky fakturácie atď či už platnú objednávku, zmluvu a tak ďalej...
katarina77
05.06.08,06:13
Dakujem, trošku ste ma ukludnili. S odberatelmi nastasie neboli problemy. Myslím že učtovník je trošku potrestaný v tom, že je posledným článkom, vystavuje a účtuje faktúry a snaží sa to dať do poriadku. ja som na tieto veci poukazovala ale niekedy sa to míňa účinku. Najhoršie je, že keď príde kontrola, otázky smerujú na toho kto účtuje a ten si to musí vedieť obhájiť.Pri došlých faktúrach trvám na tom aby bola faktúry podpísaná a schválená zodpovednou osobou, a musím sa spoliehať na to že služba bola skutočne uskutočnená alebo tovar dodaný. A niekedy to nie sú malé sumy. Ani malá DPH, ktorú si pýtame od štátu.
Vladimír Ozimý
05.06.08,06:25
Dakujem, trošku ste ma ukludnili. S odberatelmi nastasie neboli problemy. Myslím že učtovník je trošku potrestaný v tom, že je posledným článkom, vystavuje a účtuje faktúry a snaží sa to dať do poriadku. ja som na tieto veci poukazovala ale niekedy sa to míňa účinku. Najhoršie je, že keď príde kontrola, otázky smerujú na toho kto účtuje a ten si to musí vedieť obhájiť.Pri došlých faktúrach trvám na tom aby bola faktúry podpísaná a schválená zodpovednou osobou, a musím sa spoliehať na to že služba bola skutočne uskutočnená alebo tovar dodaný. A niekedy to nie sú malé sumy. Ani malá DPH, ktorú si pýtame od štátu.

ak to schváli zodpovedná osoba tak by som sa nestresoval :rolleyes:. On má vedieť čo schvaľuje, vy nie ste na to aby ste skúmali podstatu služby alebo tovaru alebo či dochádza k trestnej činnosti niekoho...