e32
05.06.08,06:42
Chcela by som sa opýtať na spôsob výpočtu ročnej odmeny, tzv. 13. platu u vás vo firmách. Vyplácate zamestnancovi jeho priemerný mesačný plat, alebo nárok prerátavate inak, napr. s použitím nejakého koeficientu ?
Vopred ďakujem za odpovede.
912
05.06.08,04:53
U nás je to tak, že napríklad hrubá mesačná mzda je 10.000,- tak v 12.mesiaci je to +10.000. Takže hrubá mzda za 12.mesiac bude 20.000,-. V internej smernici máme presne určené akým koeficientom sa táto "odmena" kráti pri rôznych príležitostiach (napr. PN, absencia, neplatené voľno) a to úmerne k počtu dní. Za čerpanie dovolenky sa nekráti.

Zuzana
Martin Mocko
05.06.08,04:55
Chcela by som sa opýtať na spôsob výpočtu ročnej odmeny, tzv. 13. platu u vás vo firmách. Vyplácate zamestnancovi jeho priemerný mesačný plat, alebo nárok prerátavate inak, napr. s použitím nejakého koeficientu ?
Vopred ďakujem za odpovede.

Na 13ty plat nemá zamestnanec právny nárok. Je to akási forma odmeny - dobrovoľne poskytnutá zamestnancom. Takže spôsob výpočtu si stanovuje zamestnávateľ podľa svojich kritérií. Štandardne sa používa na výpočet priemerná hrubá mzda za rok (alebo iné obdobie). A či zamestnávateľ udelí 100% alebo menej alebo viac..taktiež je to na uvážení zamestnávateľa.
Konrad Bartko
05.07.08,13:31
U nás je to tak, že napríklad hrubá mesačná mzda je 10.000,- tak v 12.mesiaci je to +10.000. Takže hrubá mzda za 12.mesiac bude 20.000,-. V internej smernici máme presne určené akým koeficientom sa táto "odmena" kráti pri rôznych príležitostiach (napr. PN, absencia, neplatené voľno) a to úmerne k počtu dní. Za čerpanie dovolenky sa nekráti.

Zuzana
Existuje režim výplaty polročných odmien, alebo ročných odmien, ktorý je z pohľadu akcionára alebo zamstanávatelľa výhodnejší v súvislosti s odvodovými povinnosťami? Napr. vyplatiť ako benefity, alebo ako príplatky za prácu nadčas, alebo inak?
maartin
14.12.10,09:06
Ja sa chcem spytat, musi byt odmena vyplatena do datumu urceneho na vyplatu miezd? Ci staci aj potom. Predpokladam ze by sa potom poslali opravne vykazy do poistovni
ivka70
14.12.10,09:19
Ja sa chcem spytat, musi byt odmena vyplatena do datumu urceneho na vyplatu miezd? Ci staci aj potom. Predpokladam ze by sa potom poslali opravne vykazy do poistovni

Nemusi, ale neopravovala by som vykazy za november, skor to riesila zalohou na mzdu kludne aj tyzden po termine vyplat a zuctovala s decembrovou vyplatou.
maartin
14.12.10,11:21
dakujem,
uz len taky mensi dotaz, lebo je to moj prvy rok decembrove mzdy potom posielam k 31.12, alebo az v january podla terminu na vyplatu miezd?
ivka70
14.12.10,11:43
dakujem,
uz len taky mensi dotaz, lebo je to moj prvy rok decembrove mzdy potom posielam k 31.12, alebo az v januari podla terminu na vyplatu miezd?

V JANUARI.
maartin
14.12.10,12:36
a teda vztahuje sa k danovym vydavkom roku 2010, rovnako aj ta odmena, ktora pojde formou zalohy na mzdu, ktora bude vyplatena v decembry, no zuctuje sa v january s decembrovymi mzdami bude danovym vydavkom roku 2010?
ivka70
15.12.10,06:41
a teda vztahuje sa k danovym vydavkom roku 2010, rovnako aj ta odmena, ktora pojde formou zalohy na mzdu, ktora bude vyplatena v decembri, no zuctuje sa v januari s decembrovymi mzdami bude danovym vydavkom roku 2010?

Decembrove vyplaty su danovym vydavkom roku 2010, len cista mzda ide na ucty v roku 2011. Aj zaloha zuctovana v decembrovych vyplatach patri danovo k roku 2010.