MartinkoK
05.06.08,08:24
dobrý deň,
chcem poprosiť o radu, firma kupuje nehnuteľnosť, na túto kúpu vybavuje úver vo výške 5.mil Sk. Je možné, že banka pošle peniaze priamo na účet predávajúceho? Ako to potom budem účtovať, a na základe čoho zaradím budovu do majetku?
Nikdy som sa s tým nestretla, len teraz mi konateľ povedal, že peniaze na náš účet vôbec neprídu.
Prosííííím poradte.
zlatica76
05.06.08,19:21
Záleží od zmluvy. Ale v zásade si to rozdeľ na dve veci:

1. kúpa budovy a jej zaradenie do majetku - spravíš na základe faktúry, kúpno-predajnej zmluvy a zápisu do katastra. V tomto okamihu nerieš úhradu. Postupuj podľa postupov účtovania - kedy zaradíš budovu do užívania, záleží na tvojich interných smerniciach.

2. úhrada faktúry (kúpno-predajnej zmluvy), poskytnutie úveru. Tu pravdepodobne budeš potrebovať spoluprácu predávajúceho, ktorí ti oznámi, že jeho pohľadávka bola uhradená. Je však vysokopravdepodobné, že banka ti pošle výpis z úverového účtu, takže zbadáš, že úver je už vyčerpaný.
Účtovanie ad 2:
1. zmluva na kúpa budovy.................042 / 379 (321)
2. úhrada záväzku z úveru (výpis z úverového účtu)......... 379 (321) / 461 (231)
3. splátka úveru (výpis z úverového účtu)...... 461 / 261
4. splátka úveru (výpis z bežného účtu)......... 261 / 221

Pozor:
nezabudni pri účtovnej závierke úver rozdeliť na dlhodobú a krátkodobú časť.
MartinkoK
16.06.08,07:06
Prosím Vás ako zaúčtujem poplatok za vybavenie úveru je to 50.tis. Sk, išlo o úver na kúpu budovy na prevádzku firmy.
zlatica76
16.06.08,09:19
Podľa mňa to bude súčasťou Obstarávacej ceny budovy. Účtovať budeš podľa toho aké máš podklady.
MartinkoK
17.06.08,06:06
Prosíííííííím Vás môže sa ešte niekto vyjadriť.
robin78
17.06.08,06:21
Banka zvykne najprv zaslat peniaze na ucet ziadatela o uver a odtial to hned preposiela na ucet predavajuceho. Neviem s urcitostou povedat, ze ci to tak robia vsetky banky, ale je to dost pravdepodobne.
MartinkoK
18.06.08,08:27
A čo s tým poplatkom za vybavenie úveru, ide to naozaj do OC budovy?
zlatica76
18.06.08,19:40
MartinkoK, namiesto vysedávania pred internetom si zober zákony a postupy účtovania a hľadaj odpovede tam!

Zákon o účtovníctve hovorí, že obstarávacou cenou je cena, za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s jeho obstaraním.

T.j. ak úver získavate len pre ten účel, aby ste kúpili budovu, tak náklady na získanie úveru sú súčasťou ceny obstarania. Ak by ste úver vybavovali napr. aj na nákup iného majetku/zásob, vtedy by do ceny obstarania buď išla iba časť tohto poplatku (pomerne), alebo celý poplatok by išiel do nákladov.

Takisto úroky z úveru do doby zaradenia budovy do obstarania sú súčasťou obstarávacej ceny (tzv. kapitalizácia úrokov). Súčasťou obstarávacej ceny nie sú kurzové rozdiely (ak by ste kupovali v cudzej mene).
betka
20.06.08,20:49
Je dosť článkov na porade, kde sa píše o úveroch. Súhlasím s postupmi Zlatice vo všetkom i o poplatku za poskytnutie úveru.

Na čo bol poskytnutý úver? Na získanie nehnuteľnosti, teda dlhodobého HM, najskôr bola úverová zmluva, teda výdavok súvisiaci s obstaraním nehnutenosti a potom nabehli samotné PP na účet, resp. sa priamo z účtu uhrádzala kúpna zmluva, FA.

Ak by som mala cash na kúpu nehnuteľnosti, nebol by poplatok, ba ani úver, nevznikli by mi výdavky tohto druhu v súvislosti s obstaraním majetku.

O úvere i tu:
http://www.porada.sk/t81828-uctovanie-uveru.html?highlight=%FA%E8tovanie+%FAveru
MartinkoK
16.07.08,07:07
[2. úhrada faktúry (kúpno-predajnej zmluvy), poskytnutie úveru. Tu pravdepodobne budeš potrebovať spoluprácu predávajúceho, ktorí ti oznámi, že jeho pohľadávka bola uhradená. Je však vysokopravdepodobné, že banka ti pošle výpis z úverového účtu, takže zbadáš, že úver je už vyčerpaný.
Účtovanie ad 2:
1. zmluva na kúpa budovy.................042 / 379 (321)
2. úhrada záväzku z úveru (výpis z úverového účtu)......... 379 (321) / 461 (231)
3. splátka úveru (výpis z úverového účtu)...... 461 / 261
4. splátka úveru (výpis z bežného účtu)......... 261 / 221

Prosím Vás a ako mám zaúčtovat poplatok za vybavenie úveru:
- výpis z úverového účtu 50 130,- Sk
- výpis z BU -50 130,- Sk
poplatok je súčasťou OC. Len neviem ako zosúladit BU a UU.
Ďakujem veľmi pekne
certik
07.11.08,14:16
Ahojte , mám takýto problém.
Spoločnosť kúpila od inej nehnuteľnosti a pozemok , na ktoré dostala faktúru. Túto som zaučtovala 042/321. A ďalej v kúpnej zmluve sa píše že kupujúci /teda naša spoločnosť/ tiež preberá dlh voči banke a tento bude splácať. Banka má záložné právo na tieto nehnuteľnosti. A toto neviem ako zaúčtovať. Zvyšok nesplateného úveru jednoducho 042/461? Alebo je to zložitejšie?
Ďakujem
certik
09.11.08,20:06
Ahojte , mám takýto problém.
Spoločnosť kúpila od inej nehnuteľnosti a pozemok , na ktoré dostala faktúru. Túto som zaučtovala 042/321. A ďalej v kúpnej zmluve sa píše že kupujúci /teda naša spoločnosť/ tiež preberá dlh voči banke a tento bude splácať. Banka má záložné právo na tieto nehnuteľnosti. A toto neviem ako zaúčtovať. Zvyšok nesplateného úveru jednoducho 042/461? Alebo je to zložitejšie?
Ďakujem
Vie sa mi prosím niekto vyjadriť?
MartinkoK
10.02.09,10:25
MartinkoK, namiesto vysedávania pred internetom si zober zákony a postupy účtovania a hľadaj odpovede tam!

Zákon o účtovníctve hovorí, že obstarávacou cenou je cena, za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s jeho obstaraním.

T.j. ak úver získavate len pre ten účel, aby ste kúpili budovu, tak náklady na získanie úveru sú súčasťou ceny obstarania. Ak by ste úver vybavovali napr. aj na nákup iného majetku/zásob, vtedy by do ceny obstarania buď išla iba časť tohto poplatku (pomerne), alebo celý poplatok by išiel do nákladov.

Takisto úroky z úveru do doby zaradenia budovy do obstarania sú súčasťou obstarávacej ceny (tzv. kapitalizácia úrokov). Súčasťou obstarávacej ceny nie sú kurzové rozdiely (ak by ste kupovali v cudzej mene).


Znova sa vraciam k tejto téme a pripájam vyjadrenie z drsr
MartinkoK
10.02.09,10:55
Nepodarilo sa prilepiť tak to odpíšem:

Poplatok za spracovanie úverovej zmluvy sa zaúčtuje priamo do nákladov spoločnosti a predstavuje priamy daňový výdavok (poplatok súvisí s poskytnutou bankovou službou, bez jeho zaplatenia by banka úver neposkytla).

Čo vy na to ????????????????,
MartinkoK
10.02.09,13:34
Nepodarilo sa prilepiť tak to odpíšem:

Poplatok za spracovanie úverovej zmluvy sa zaúčtuje priamo do nákladov spoločnosti a predstavuje priamy daňový výdavok (poplatok súvisí s poskytnutou bankovou službou, bez jeho zaplatenia by banka úver neposkytla).

Čo vy na to ????????????????,

Riadili by ste sa touto odpoveďou z info DRSR alebo by ste to predsa len dali do obstarávacej ceny budovy?
Luci
26.03.09,11:31
Riadili by ste sa touto odpoveďou z info DRSR alebo by ste to predsa len dali do obstarávacej ceny budovy?
MartinkoK, chcem sa spýtať, dal si tie náklady "Poplatok za spracovanie úver. zmluvy" priamo do nákladov alebo do OC majetku?
tonkat
09.06.09,08:51
Dostali sme úver od materskej firmy na "dodatočné prefinancovanie kúpy pozemkov a stavieb..." Kúpnou zmluvou sme nadobudli nehnuteľnosť - pozemok + stavby, ktoré sú finančne ohodnotené na zmluve zvlášť. Z úveru platíme úroky, ktoré treba teda účtovať na obstaranie. Ako mám rozdeliť tieto úroky, keďže sa jednalo o kúpu pozemku a stavby(ktorá sa rekonštruuje)? Mám ich rozdeliť v pomere obstaravacích cien pozemku a budov, alebo nejako ináč? Prosím o radu. Ďakujem pekne.
tonkat
09.06.09,13:56
Dostali sme úver od materskej firmy na "dodatočné prefinancovanie kúpy pozemkov a stavieb..." Kúpnou zmluvou sme nadobudli nehnuteľnosť - pozemok + stavby, ktoré sú finančne ohodnotené na zmluve zvlášť. Z úveru platíme úroky, ktoré treba teda účtovať na obstaranie. Ako mám rozdeliť tieto úroky, keďže sa jednalo o kúpu pozemku a stavby(ktorá sa rekonštruuje)? Mám ich rozdeliť v pomere obstaravacích cien pozemku a budov, alebo nejako ináč? Prosím o radu. Ďakujem pekne.
Posúvam, keby sa niekto pristavil ...
michelle84
21.10.09,20:01
Ako postupovať, ak bola poskytnutá pôžička od PO na nákup HIM ako zábezpeka. Úroky z tejto pôžičky pripočítať k obstarávacej cene HIM?
137Cs
21.10.09,20:15
Ako postupovať, ak bola poskytnutá pôžička od PO na nákup HIM ako zábezpeka. Úroky z tejto pôžičky pripočítať k obstarávacej cene HIM?
Nie, priamo do nákladov (562) -> § 35/2/h Postupov PÚ
michelle84
21.10.09,20:19
Nie, priamo do nákladov (562) -> § 35/2/h Postupov PÚ

Ďakujem veľmi pekne, pomohli ste mi.