janaj777
05.06.08,08:13
Prosím poraďte,
dnes mi zamestnanec priniesol rozhodnutie o uznaní invalidity na 70% od 1. 2. 2008:
1, Mám mu spätne od 1.2.08 prepočítať odvody do ZP (5%, 2%) ?
2, Mám ho prihlásiť do ZP ako invalidného dôchodcu?
VERONIKA6
05.06.08,07:02
Prosím poraďte,
dnes mi zamestnanec priniesol rozhodnutie o uznaní invalidity na 70% od 1. 2. 2008:
1, Mám mu spätne od 1.2.08 prepočítať odvody do ZP (5%, 2%) ?
2, Mám ho prihlásiť do ZP ako invalidného dôchodcu?
Do sociálnej poisťovne nahlásiš zmenu od 1.2.2008.
Do zdravotnej poisť. prepočítaš odvody a zašleš kópiu výmeru o priznaní invalidného dôchodku.
Jara
05.06.08,07:19
Odvody do SP budeš musieť prepočítať po mesiacoch a urobiť opravné výkazy do Zp zrejme bude stačiť v poslednej výplate opraviť aj najbližší výkaz, teda jednou sumou. Aspoň u nás to tak chceli. No zavolaj si telefonický, lebo každé mesto ma svoje osobitosti.
VERONIKA6
05.06.08,07:43
Prosím poraďte,
dnes mi zamestnanec priniesol rozhodnutie o uznaní invalidity na 70% od 1. 2. 2008:
1, Mám mu spätne od 1.2.08 prepočítať odvody do ZP (5%, 2%) ?
2, Mám ho prihlásiť do ZP ako invalidného dôchodcu?
Tá invalidita je uznaná do 70% alebo nad 70%. Je v tom rozdiel v odvodoch.
Do 70% platí všetko a nad neplatí invalidné a poist. v nezamestn.
janaj777
05.06.08,07:52
V rozhodnutí má napísané:
Za invalidného ste boli uznaný z dôvodu, že máte pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 70 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.
Jara
05.06.08,07:54
Zaujímavo napísané rozhodnutie. Mám 10 invalidov, ale takto napísané som to nemala.
VERONIKA6
05.06.08,08:00
Zaujímavo napísané rozhodnutie. Mám 10 invalidov, ale takto napísané som to nemala.
Ani ja nie. Zavolala by som na sociálku a zistila ako je to myslené.
Bambi23
05.06.08,08:55
V rozhodnutí má napísané:
Za invalidného ste boli uznaný z dôvodu, že máte pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 70 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

Jedna z nasich firiem zamestnava len invalidov, takze to poznam :) Mali sme takyto problem a ked som volala na socialku, tam mi povedali, ze o 70% je vratane 70, ak by tam bolo uvedene nad 70% tak sa to pocita od 71 a vyssie, a az vtedy platia tie ulavy na odvodoch. Takze 70% nic nemeni:)

Neviem kto vymyslel taketo hry so slovickami, asi sa velmi nudil :)

Pre istotu by som ti radila zavolat si na socialnu poistovnu kde davate odvody, aby si to mala potvrdene priamo od spravkyne. Nam to vysvelitlili takto, mame chranene pracoviska, takze to mame odsuhlasene aj s uradom prace a vsetkymi ostatnymi uradmi kde sa to hlasi. ...
vlastinka1
05.06.08,12:29
Aj ja som uznaná na rovných 70% - je to bežné, nie čudné. Ide o to, že nemám úľavy na odvodoch do SP, len do ZP (polovičné ja aj org.) ale mám podľa percent vypočítaný inv. dôchodok (a je to viac ako keby som mala menej percent). A môžem spokojne pracovať aj na plný úväzok a pri kontrole u posudkového lekára ho netrápi, že si privyrábam. Keby som mala viac percent - nad 70 %, už by ho veľmi zaujímalo, prečo pracujem na plný úväzok, keď som chorá. (V skutočnosti aj pri 100% môže invalid pracovať na plný úväzok - ide o zásadu, že si ničí svoje zdravie, a keď mu fin. situácia nedovoľuje ostať domka, musí makať, aby uživil rodinku). Pekný deň
Eulaly
01.07.08,05:21
Tá invalidita je uznaná do 70% alebo nad 70%. Je v tom rozdiel v odvodoch.
Do 70% platí všetko a nad neplatí invalidné a poist. v nezamestn.

Dovolím si opraviť - nad 70 % neplatí iba poist. v nezamestnanosti. Po novele zákona o soc. poistení od 1.1.2008 platí takýto invalid aj na invalidné poistenie.
Opravte ma ak sa mýlim