Janka 24
05.06.08,09:43
prajem prijemny den. Chcem sa opytat ako mam vyriesit takuto situaciu.
Zamestnanec si nahlasil dovolenku 4 hodiny. To znamena ze prisiel do prace o 6 a o 10 chcel odist. On samozrejme skoncil o pol 10, pol hodinu desiatoval a odisiel o 10, napisal so 4 hodiny odrobene. Mam mu to tolerovat alebo zaratat len 3,5 hodiny? Vopred dakujem
HankaS
05.06.08,07:51
Záleží či máte 8 ,5 hodinový pracovný čas a z toho1/2 hodiny prestávku, alebo 8 hodinový pracovný čas a v tom 1/2 hodinovú prestávku.
Janka 24
05.06.08,10:01
mame 8 hod. prac cas
Chobot
05.06.08,12:59
prajem prijemny den. Chcem sa opytat ako mam vyriesit takuto situaciu.
Zamestnanec si nahlasil dovolenku 4 hodiny. To znamena ze prisiel do prace o 6 a o 10 chcel odist. On samozrejme skoncil o pol 10, pol hodinu desiatoval a odisiel o 10, napisal so 4 hodiny odrobene. Mam mu to tolerovat alebo zaratat len 3,5 hodiny? Vopred dakujem

Máte niekde v internej smernici upravené podmienky pre čerpanie 1/2 dňa dovolenky? Ak nie, tak ani zamestnávateľ ani zamestnanec sa nemajú o čo oprieť a zamestnávateľ nemusí povoliť čerpanie 1/2 dňa dovolenky. Ak sa to už udialo, treba to vyriešiť v zmysle rozhodnutia nadriadeného. Ale čerpať 3,5 hodiny dovolenky si neviem predstaviť.:confused:
HankaS
06.06.08,05:48
Ja by som mu dala odpracovné 4 hodiny. Tak tam neuvádzaj že desiatoval.
*Emma Lehotská*
06.06.08,18:41
Ahojte,
zamestnanec ukončil prac.pomer k 31.5.,ale od 1.6. ďalej pracuje u toho istého zamestnávateľa ale už na živosť. Danému zamestnancovi zostalo 1 deň starej dovolenky a celých 20 dní novej.
Nakoľko ukončil prac. pomer,tak mu musí zamestnávateľ danú pomernú časť dovolenky preplatiť. Môže mu preplatiť aj ten den starej dovolenky?
Ak zamestnanec nechce preplatiť dovolenku, pretože ďalej pracuje u rovnakého zamestnávateľa, ale už na živnosť a chce čerpať tú pomernú časť dovolenky kt. mu ostala,nakoľko ide leto... ako to mam rieši?Pokiaľ viem, zakonník nič také nespomína..ak ano prosím o link.
Len pre úplnosť: U daného zamestnávateľa, nastala interná "tichá" dohoda aj s dalšími takýmito živnostníkmi,že bude na nich platiť rovnaké merítko ako na zamestnancov /dovolenka, prac.čas,ospravedlnenky od Dr. atd./ s tým rozdielom, že odvody si budú platiť sami a všetky povinnosti, ktoré sú so živnosťou spojené...
Ako to vyiešiť?? Dakujem
Rozalka
06.06.08,18:43
Prosím vysvetliť pojem "pracuje u zamestnávateľa na živnosť".
To je nejaké terminus technicus?
*Emma Lehotská*
06.06.08,18:54
Jednotliví živnostníci pracujú u daného zamestnávateľa na základe Rámcovej zmluvy. Zamestnávateľ im poskytuje kancelárske priestory, komplet zabezpečenie PC a servisu, nakupuje im pomôcky potrebné k vykonávaniu práce atd... Skrátka im zabezpečuje komplet servis, ako napr. zamestnancom, s tým, že požaduje od nich ako protislužbu, aby dodržiavali 8.5 hod.prac.čas, píšu si dochádzku,samozrejme do inej knihy ako bežní zamestnanci, majú nárok na dov., musia doniesť ospravedlnenku ked sú pri Dr. atd... samozrejme za vykonanú prácu mu živnostníci fakturujú každý mes. určitú sumu. samozrejme je to inetrná dohoda medzi yam-ľom a živnostníkom. Daná firma má takýchto 4 živnostníkov a 27 zamestnancov.
Rozalka
07.06.08,10:46
Podľa popisu ide o zamestnanecký pomer, ak sa práca nevykonáva na základe pracovnej zmluvy, zjavne ide o porušovanie ZP.
*Emma Lehotská*
08.06.08,14:57
Ano,ďakujem za odpoved,
viem že je to porušovanie zakona ale v konečnom dôsledku to takto vyhovuje aj zamestnavateľovi, aj živnostníkom a dokázať sa to nedá.
Ale s mojim problemom ste mi nepomohli, žiaľ ...viď príspevok č. 6, v ktorom bola otázka. V príspevku č. 8 som len vysvetlila ako to u daného zamestnávateľa funguje.
Prosím ak viete, poradte mi vy skúsení, ako by ste to vedeli riešiť.Dakujem...
Dav
08.06.08,15:05
Pokiaľ nie sú zamestnanci, nárok na dovolenku nemajú. Všetko ostatné je načierno. Pracovný pomer bol ukončený, so všetkými nárokmi, právami a povinnosťami obidvoch strán. Teraz sa riadia zmluvou, ktorú uzatvorili živnostníci a bývalý zamestnávateľ.
*Emma Lehotská*
09.06.08,06:36
Ciže môže sa danému zamestnancovi preplatiť aj ten 1 deň starej dovolenky,aleboi mu stará prepadá a nárok ma len na tohtoročnú dovolenku. dakujem
Chobot
09.06.08,06:51
Ciže môže sa danému zamestnancovi preplatiť aj ten 1 deň starej dovolenky,aleboi mu stará prepadá a nárok ma len na tohtoročnú dovolenku. dakujem

Pochop, čo sa ti snažíme povedať. V tomto prípade už neide o zamestnanca a zamestnávateľa. Skončením riadneho PP si mali navzájom vysporiadať zostatok dovolenky, lebo PP skončil. Takže 31.5. mu mal vyplatiť ten jeden deň starej a alikvótnu časť tohtoročnej, t.j. 5/12. Resp. túto dovolenku musí vyplatiť. Zamestnanec - živnostník si ju nemôže "odložiť" na neskôr.

Pri živnostníkovi nemožno hovoriť o dovolenke. On si voľno zoberie vtedy,kedy on chce. Ak nemôže, tak je to jasne závislý vzťah. Živnostníci si nemôžu nárokovať výhody, ktoré ponúka ZP zamestnancom. AK raz súhlasili s takouto formou zamestnávania, tak si následky a nevýhody musia niesť sami. Nedá sa im poradiť. Živnostník sa nemôže odvolávať na ZP!!
*Emma Lehotská*
09.06.08,07:14
Jasné a velmi pekne dakujem za odpovede..a ospravedlne ma za tie možno.. pre skúsených banálne otázky, len som potrebovala mať istotu. Ešte raz vdaka