Bambi23
05.06.08,08:48
Ahojte,

zamestnanec u nas ukoncil TPP v skusobnej dobe k 31.5.2008, vsetky doklady od nas dostal a podpisal prevzatie este 29.5.2008.
Teraz nam od neho dosla PN-ka, kde je uvedeny datum zacatia PN od 1.6.2008, s datumom vystavenia 2.6.2008. Ako zamestnavatela uviedol nasu firmu, hoci uz u nas nerobi.
Co mam teraz robit s tou PN-kou, vratit ju byvalemu zamestnancovi alebo jeho lekarovi, ktory PN vystavil, alebo poslat na socialnu poistovnu?
Viem, ze je tam nejaka ochranna doba, ale my s tym uz nemame nic spolocne, alebo ano?
Aky je vlastne dalsi postup v takomto pripade.

Dakujem
Hepi
05.06.08,08:58
Aj mne raz doniesli takúto PN, tak som ju jednoducho poslala na sociálnu poisťovňu s prípisom, že s uvedeným zamestnancom bol rozviazaný pracovný pomer.
veronikasad
05.06.08,09:01
Ahojte,

zamestnanec u nas ukoncil TPP v skusobnej dobe k 31.5.2008, vsetky doklady od nas dostal a podpisal prevzatie este 29.5.2008.
Teraz nam od neho dosla PN-ka, kde je uvedeny datum zacatia PN od 1.6.2008, s datumom vystavenia 2.6.2008. Ako zamestnavatela uviedol nasu firmu, hoci uz u nas nerobi.
Co mam teraz robit s tou PN-kou, vratit ju byvalemu zamestnancovi alebo jeho lekarovi, ktory PN vystavil, alebo poslat na socialnu poistovnu?
Viem, ze je tam nejaka ochranna doba, ale my s tym uz nemame nic spolocne, alebo ano?
Aky je vlastne dalsi postup v takomto pripade.

Dakujem
K PN-ke priložíš potvrdenie o príjme a odošleš ju do SP. Dávky nem.poistenia platí od 1.dňa sociálna poisťovňa. Nezabudni poznačiť na potvrdení aj PN-ke, že sa jedná o skončený prac.pomer.

-------
Veronika
brčko
05.06.08,09:02
Ahojte,

zamestnanec u nas ukoncil TPP v skusobnej dobe k 31.5.2008, vsetky doklady od nas dostal a podpisal prevzatie este 29.5.2008.
Teraz nam od neho dosla PN-ka, kde je uvedeny datum zacatia PN od 1.6.2008, s datumom vystavenia 2.6.2008. Ako zamestnavatela uviedol nasu firmu, hoci uz u nas nerobi.
Co mam teraz robit s tou PN-kou, vratit ju byvalemu zamestnancovi alebo jeho lekarovi, ktory PN vystavil, alebo poslat na socialnu poistovnu?
Viem, ze je tam nejaka ochranna doba, ale my s tym uz nemame nic spolocne, alebo ano?
Aky je vlastne dalsi postup v takomto pripade.

Dakujem

vystaviť "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnovania nároku na nemocenskú dávku". Uvediete tam aj v bode 1. kedy bol ukončený PP.
Mal by si to odniesť na sociálku byvalý zamestnanec sám, no ak už vám to dal, asi to nebude až taký problém tam odniesť - záleží od vašich vzťahov. Ale mu treba povedať, že ukončenie PN-ky a príp. aj pokračovanie PN ku koncu mesiaca nech odnesie sám priamo do SP. Vy už s tým nič nemáte (len to potvrdenie ste mu museli vystaviť.)

No a pozor na Rozhodujúce obdobie (bod 9 = tabulka. v potvrdení zamestnávatela...). Ak nárok na nem.dávku vznikol v ochrannej lehote, RO na zistenie denn..vymer.základu sa zisťuje ku dnu zániku nem.poistenia - vid § 54 ods.3 z o soc.poist. - t.j. v jeho prípade ku dnu 31.5.08. Takže:
1. ak PP vznikol v období od 1.3.08 do 30.4.08, jeho RO bude od začiatku PP do 30.4.08
2. ak jeho PP vznikol v období od 1.5.08 do konca mája, jeho RO je obdobie od začiatku PP do 30.5.08
tonkat
24.06.08,14:29
A ak vznikol pracovný pomer v 09/2007 a zanikol 10.06.2008 je rozhodujúce obdobie rok 2007? ale rok 2008 - do 10.06.08? Ďakujem pekne.
Zoltán Kovács
24.06.08,14:35
A ak vznikol pracovný pomer v 09/2007 a zanikol 10.06.2008 je rozhodujúce obdobie rok 2007? ale rok 2008 - do 10.06.08? Ďakujem pekne.

Rok 2007.
tonkat
24.06.08,14:39
Rok 2007.
Ja som si to tiež myslela, ale mýli ma tá formulácia v 54 a tiež v poučení na Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi ......, že ak je to v ochrannej lehote, tak RO sa zisťuje ku dňu zániku nem. poistenia. Čo to znamená, že ku dňu zániku? Som z toho jelen.
brčko
24.06.08,17:04
Ja som si to tiež myslela, ale mýli ma tá formulácia v 54 a tiež v poučení na Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi ......, že ak je to v ochrannej lehote, tak RO sa zisťuje ku dňu zániku nem. poistenia. Čo to znamená, že ku dňu zániku? Som z toho jelen.

formulácia "RO sa zistuje ku dnu zániku nem.poistenia" znamená, že zistuješ RO k poslednému dnu PP = akoby nárok na dávku vznikol v posledný den PP, t.j. v tvojom prípade (PP začal niekedy v 9/07 a skončil 10.6.08) akoby PN začala 10.6.08. Takže RO je obdobie od začiatku PP do 31.12.07
tonkat
24.06.08,19:18
Ďakujem pekne, je to ozaj vyčerpávajúce. Niekedy sa človek snaží hľadať komplikované riešenie a ono je úplne jednoduché. Pekný večer.
ZEvina
04.07.08,10:55
Ja mám tiež podobný problém, ale opačný - nastúpil k nám pracovník, ktorý mal ukončený PP k 31,12,2007 (uvedený aj na zápočte odpracovaných rokov) a od 1.1.2008 bol PN. Po ukončení PN 7,2,2008 bol evidovaný na ÚP. Pre účely ročných zúčtovaní vystavuje v tomto prípade potvrdenie o tejto dobe (od 1.1.2008 do 7.2.2008) Sociálna poisťovňa? Vďaka za pomoc.
jankasm
04.07.08,12:20
Ja mám tiež podobný problém, ale opačný - nastúpil k nám pracovník, ktorý mal ukončený PP k 31,12,2007 (uvedený aj na zápočte odpracovaných rokov) a od 1.1.2008 bol PN. Po ukončení PN 7,2,2008 bol evidovaný na ÚP. Pre účely ročných zúčtovaní vystavuje v tomto prípade potvrdenie o tejto dobe (od 1.1.2008 do 7.2.2008) Sociálna poisťovňa? Vďaka za pomoc.

Čo sa týka RZD, tak tam priznáva príjmy, takže potrebuje dokladovať obdobie, počas ktorého mal príjmy a v akej výške, nemusí preukazovať prečo v tom ktorom období nebol zamestnaný a pod. /napr. keď je niekto dobrovoľne nezamestnaný bez príjmu, tiež to nemusí dokladovať/.
Čo sa týka RZZP tak to neviem, s tým som sa nestretla. :cool: