Dašena O.
05.06.08,09:21
Zdravím, chcem poprosiť o radu ohľadom predaja bytu, len je to trochu zložitejšie,tak to skúsim napísať zrozumiteľne: získala som byt pred tromi rokmi darovaním, a teraz ho chcem predať, /nemala som v ňom trvalý poby/.Je jasné že musím z neho zaplatiť daň, lebo byt som získala darovaním, a nevlastním ho ešte 5rokov, ja sa chcem len opýtať, či si môžem dať do nákladov obstaravaciu cenu bytu v čase získania darovaním /pred troma rokmi/? Ďakujem vopred za odoveď
Dašena O.
05.06.08,15:05
Nikto mi nevie poradiť?
Johanka
05.06.08,15:17
Príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti je príjem podľa § 8 ods.1 písm.b/ Zákona o dani z príjmov:
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,

... chýba info, či bola nehnuteľnosť v obchodnom majetku.
Mária.K.
05.06.08,15:41
Zdravím, chcem poprosiť o radu ohľadom predaja bytu, len je to trochu zložitejšie,tak to skúsim napísať zrozumiteľne: získala som byt pred tromi rokmi darovaním, a teraz ho chcem predať, /nemala som v ňom trvalý poby/.Je jasné že musím z neho zaplatiť daň, lebo byt som získala darovaním, a nevlastním ho ešte 5rokov, ja sa chcem len opýtať, či si môžem dať do nákladov obstaravaciu cenu bytu v čase získania darovaním /pred troma rokmi/? Ďakujem vopred za odoveď
1. Ak byt v čase darovania nebol u darcu zaradený do obchodného majetku, pričom pri predaji bytu uskutočnenom v deň darovania by sa na príjem z predaja bytu nevzťahovalo na darcu oslobodenie podľa § 9 ZDP, dáte si do nákladov obstarávaciu cenu bytu zistenú u darcu.

2. Ak by byt v čase darovania bol u darcu, v prípade jeho predaja, od dane oslobodený, dáte si do nákladov cenu zistenú podľa znaleckého posudku ku dňu nadobudnutia bytu darovaním.
Dašena O.
05.06.08,16:04
a keď v čase darovania byt nebol ohodnotený znalcom, z akej ceny sa vychádza? /byt nebol v obchodnom majetku, jedná sa o súkromnu osobu/
Mária.K.
05.06.08,19:27
a keď v čase darovania byt nebol ohodnotený znalcom, z akej ceny sa vychádza? /byt nebol v obchodnom majetku, jedná sa o súkromnu osobu/

Ak by bol byt u predávajúceho v čase darovania oslobodený od dane, je potrebné určiť v súlade s § 8 ods. 5 písm. b) ZDP a v nadväznosti na § 25 ZDP reprodukčnú obstarávaciu cenu ku dňu nadobudnutia darovaním. Cena sa dá určiť aj spätne.
Chobot
05.06.08,19:52
Príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti je príjem podľa § 8 ods.1 písm.b/ Zákona o dani z príjmov:
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,

... chýba info, či bola nehnuteľnosť v obchodnom majetku.

Neviem, či to nebude trochumimotemy, ale napadá mi v tejto súvislosti jedna vec.

Často sa tu rozoberá dilema, či nehnuteľnosť darovať alebo kúpiť za korunu.

V prípade, že nadobúdateľ dostane byt darom, tak ak by sa rozhodol ho predať po roku, tak z príjmu si môže odpočítať obstarávaciu hodnotu bytu, teda znaleckú hodnotu. Teda použije sa bod b) tohto paragrafu.

Naproti tomu, ak byt kúpi za korunu, tak sa použije bod a). Znamená to, že keby sa rozhodol kupujúci byt po roku predať, tak v zmysle bodu a) si môže z príjmu odpočítať len preukázanú výšku nákladov - teda 1 korunu! Teda zaplatí oveľa vyššiu daň, než ten, čo dostal byt darom.

Takže čo je lepšie - darovať, alebo kúpiť za 1 SKK?:confused:

Rozmýšľam dobre?
jenny1
06.06.08,08:56
Presne nad rovnakou temou soms a ja ja zamyslala, a myslim ze suhlasim s tym co si napisal Chobot.

Mna by vsak este zaujimal pripad dedenia - a nie v priamom rade, lebo co sa tyka dedenia v priamom rade to je presne v zakone definovane. Co sa posudzuje pri dedeni nie v priamom rade, ked sa zdedena nehnutelnost predava, s tym ze dedic - predajca nemal v nej trvaly pobyt a nevlastnil nehnutelnost viac ako 5 rokov, a nebola zahrnuta v obchodnom majetku. V akom pripade je mozne si od predajnej ceny odratat ako vydavok cenu nehnutelnosti zistenu znaleckym posudkom pre ucely dedicstva ???
betka
06.06.08,09:25
Príklad "dedenia":

1. čo je predmetom dane
A.-nie je oslobodené od dane (príjem),
B. je oslobodené od dane)

2. čo nie je predmetom dane

Zoberme si dedenie::
1.a. predmetom dane je príjem z predaja „zdedeného“ majetku, teda dedič predá nehnuteľnosť. Posudzujeme to podľa toho, ako dlho bol poručiteľ vlastníkom nehnuteľnosti, a ak poručiteľ bol vlastníkom nehnuteľnosti menej ako 5 rokov – ide o príjem z predaja nehnuteľnosti podľa par. 8.

1. B- predmetom dane sú i príjmy z predaja tejto „zdedenej“ nehnuteľnosti dedičom, ale od dane sú oslobodené, pretože poručiteľ vlastnil túto nehnuteľnosť dlhšie ako 5 rokov.(par.9/c)

2. predmetom dane dediča nie je: zdedená nehnuteľnosť,

ak však dedič túto nehnuteľnosť predá posudzujeme to už ako predmet dane a to podľa toho, či je predmetom dane neoslobodeným (príjem z predaja), alebo oslobodeným.

doplnenie príkladom:
Zdedím nehnuteľnosť v priamom rade-po rodičoch, neviem, čo budem s ňou robiť, tak sa rozhodnem buď predať ju:
1. a. budem daniť podľa par. 8 vtedy, ak sa rozhodnem túto nehnuteľnosť predať a rodičia boli vlastníkmi nehnuteľnosti menej ako 5 rokov.
1.b. príjem z predaja bude pre mna oslobodený vtedy, ak moji rodičia boli vlastníkmi nehnuteľnosti viac ako 5 rokov (par.9)

2. predmetom dane nie je- zdedená nehnuteľnosť od rodičov a jej hodnota, teda si nehnuteľnosť ponechám.

A ďalšia postupnosť, ako môžem rozmýšľať:
budem rozmýšľať, či si tam nechám TP alebo budem vlastníkom. Ak v nej budem mať TP a budem mať LV na nehnuteľnosť a predám ju po 2 rokoch, príjem je oslobodený, ak nebudem mať TP a som vlastníčkou už min. 5 rkov, taktiež bude príjem oslobodený.....(proste podľa zákona, ďalej nerozoberám)

Príklad 2. Zdedím nehnuteľnosť v nepriamom rade od tety z Ameriky, rozhodnem sa ju predať, už nepostupujem podľa doby vlastníctva poručiteľa, ale postupujem podľa toho, či mám TP alebo ako dlho vlastním nehnuteľnosť.
1.a. rozhodnem sa ju predať, ide o moj príjem podľa 8 (oslobodenie TP min. 2 roky, vlastníctvo min. 5 rokov)

2 . predmetom dane nie je-zdedená nehnuteľnosť od tety z Ameriky ak ju nechcem predať, teda si ju ponechám...
jenny1
06.06.08,11:50
Betka, dakujem za namahu, ale nenasla som v tvojom pripsevku, to na co som sa pytala.

Co je predmetom dane je jasne, ide o zdedenu nehnutelnost v nepriamom rade, ktora sa predava .. cize ide o zdanenie prjmu z predaja tejto zdedenej nehnutelnosti. Oslobodenie sa na to nevztahuje, kedze to nie je dedenie v priamom rade.

Zaujima ma teda ci si mozem od predajnej ceny odratat vydavok - cenu nehnutelnosti podla znaleckeho posudku vyhotoveneho pre ucely dedicstva !!!

Vie mi niekto na toto dat odpoved ? ...
Pepa
06.06.08,12:09
Betka, dakujem za namahu, ale nenasla som v tvojom pripsevku, to na co som sa pytala.

Co je predmetom dane je jasne, ide o zdedenu nehnutelnost v nepriamom rade, ktora sa predava .. cize ide o zdanenie prjmu z predaja tejto zdedenej nehnutelnosti. Oslobodenie sa na to nevztahuje, kedze to nie je dedenie v priamom rade.

Zaujima ma teda ci si mozem od predajnej ceny odratat vydavok - cenu nehnutelnosti podla znaleckeho posudku vyhotoveneho pre ucely dedicstva !!!

Vie mi niekto na toto dat odpoved ? ...
Môžeš si uplatniť cenu v čase nadobudnutia - čiže dedenia. Cena je buď v znaleckom posudku alebo v osvedčení o dedičstve.
Dašena O.
09.06.08,10:59
mne zase nie je jasné, keď som byt získala darovaním pred troma rokmi a teraz ho predávam, či obst. cenu bytu ,ktorú si chcem odrátať od predajnej ceny,/v čase darovania/ musím doložiť znaleckým posudkom, alebo či si ju stanovím sama - odbrucha
Chobot
09.06.08,13:04
mne zase nie je jasné, keď som byt získala darovaním pred troma rokmi a teraz ho predávam, či obst. cenu bytu ,ktorú si chcem odrátať od predajnej ceny,/v čase darovania/ musím doložiť znaleckým posudkom, alebo či si ju stanovím sama - odbrucha

Nemôžeš sama, veď na to nie si kvalifikovaná - ako to chceš stanoviť?

Musí byť znalecký posudok.