janka1224
05.06.08,11:58
Ahojte,

potrebovala by som poradiť, som evidovaná na úrade práce. Od októbra nastúpim do nového zamestnania ale medzitým od júla do septembra by som si chcela nájsť brigádu. Môžem sa v tom čase dobrovoľne nemocensky poistiť v sociálnej poisťovni?
Jozef Mihál
05.06.08,10:00
Dobrovoľne nemocensky poistiť v sociálnej poisťovni sa môžete kedykoľvek, podmienky sú dve:

- mať aspoň 16 rokov,
- mať trvalý alebo prechodný pobyt v SR.
janka1224
05.06.08,10:27
Chcela by som sa ešte spýtať ak by som bola dobrovoľne nemocensky poistená napr. 3 mesiace, potom by som nastúpila do zamestnania a po nejakom čase napr. po 10 mesiacov odišla na materskú dovolenku, dá sa takéto dobrovolné poistenie započítať do výpočtu rodičovskej dovolenky. Viem že musím byť nemocensky poistená 277 aby som mala takýto nárok.
brčko
05.06.08,10:58
Chcela by som sa ešte spýtať ak by som bola dobrovoľne nemocensky poistená napr. 3 mesiace, potom by som nastúpila do zamestnania a po nejakom čase napr. po 10 mesiacov odišla na materskú dovolenku, dá sa takéto dobrovolné poistenie započítať do výpočtu rodičovskej dovolenky. Viem že musím byť nemocensky poistená 277 aby som mala takýto nárok.

musíš byť nem.poistená aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Podla teraz platných zákonov, ak po troch mesiacoch pred nástupom do PP ukončíš DNP, tak dni DNP sa ti prirátajú k dnom NP zo zamestnania. Bude však jedno z akého VZ si si DNP platila, lebo ak ti bude ku dnu nástupu na MD trvať len NP ako zamestnanec a splníš podmienky na nárok na materské, tak sa ti bude rátať materská len z obdobia zamestnania (teda posledného trvajúceho nem.poistenia!), z tzv. rozhodujúceho obdobia (nie celých 270dní nem.poistenia).