wallace
05.06.08,18:39
Zdravím,
rád by som vedel, či má niekto z Vás doma interiérovú teplovodnú pec na pelety, a aké má s ňou skúsenosti. Ja o nej vážne uvažujem do rekonštrukcie RD, ale nie som si istý tým, že sa dá ušetriť na peletách oproti plynu až 40%. Predsa len, je to niečo nové.

Ďakujem za každú informáciu
mlaco
06.06.08,05:35
Mna to zaujima tiez...
V predoslych temach na tuto temu su rozne informacie. Niektori to povazuju za ziaden zazrak, dalsi sa dusuju ze ich doba (peliet) este len pride.

Ci sa da usetrit - zalezi vraj od zdroja peliet. Ked ich vies ziskat lacno, tak ano. To moze suvisiet s ich lokalnym producentom, tvojimi znamostami...
wallace
06.06.08,07:25
hlavne porovnávam cenu paliva a komfort užívania krbovej vložky a tejto pece. bývam v meste a pozemok na uskladnenie dreva tiež nemám veľký. Najprv som uvažoval, že si spravím komín na krb + krb. vložka, ale cenovo by to vyšlo na rovnako, lebo pri piecke netreba vraj komín, dá sa napojiť do plynového, ale tým nie som si istý. Ten čo mi to ponúka tvrdí,že za rok spálim 2 tony peliet aj s TUV, čo by bolo vynikajúce, ale nechce sa mi tomu veriť. mám dom s vykurovacou plochou 160 m2.
arizona
06.06.08,07:55
Kúrenie v piecke na pelety je hlavne čistejšie a pohodlnejšie, ako kúrenie v krbe. Nie je jednoduchšie vysypať vrece peliet do dávkovača(1-2kráte denne) ako sa narobiť s drevom? Ja som počula len chvály. Mám krb a viem, že zohnať drevo je z roka na rok väčší problém a ceny sa stále zvyšujú.
betka
06.06.08,08:16
hlavne porovnávam cenu paliva a komfort užívania krbovej vložky a tejto pece. bývam v meste a pozemok na uskladnenie dreva tiež nemám veľký. Najprv som uvažoval, že si spravím komín na krb + krb. vložka, ale cenovo by to vyšlo na rovnako, lebo pri piecke netreba vraj komín, dá sa napojiť do plynového, ale tým nie som si istý. Ten čo mi to ponúka tvrdí,že za rok spálim 2 tony peliet aj s TUV, čo by bolo vynikajúce, ale nechce sa mi tomu veriť. mám dom s vykurovacou plochou 160 m2.

2 tony nie, ale 4. Určite by som na Vašom mieste nad tým rozmýšľala. (pozn. už mi šibe z nich :D)
pivko
06.06.08,08:31
Kamarátova firma sa zaoberá peletami.
Tu možete študovať ak Vás to zaujíma:
http://www.avsplus.sk/
betka
06.06.08,09:00
Pivko ceny sú úplne inde,
wallace
06.06.08,10:29
2 tony nie, ale 4. Určite by som na Vašom mieste nad tým rozmýšľala. (pozn. už mi šibe z nich :D)
4 tony sa mi zdá byť veľa, keď mám spočítané straty na 14000kW pri účinnosti piecky 90%=15400kW/6kW na 1kg peliet=2600kgx5sk=13000sk na kúrenie
TUV=4000kW/6kW na 1kg=700kgx5sk=3500sk
Výsledná suma 16500sk na kúrenie +TUV sa mi zda byť dobrá suma.
a to je počítané už s rezervou
pivko
06.06.08,14:06
Pivko ceny sú úplne inde,
??? nechápem, mam ti vybaviť zľavu?
betka
06.06.08,17:07
??? nechápem, mam ti vybaviť zľavu?

Robím výrobu ....................:):rolleyes:;)
pavol54
06.06.08,18:02
Mám poznámku k spoločnému komínu na plyn a tuhé palivo. Je výslovne zakázané používať komín na plyn na splodiny iných druhov palív.
pivko
07.06.08,04:21
Robím výrobu ....................:):rolleyes:;)
pošli cenovu ponuku cez súkromnú správu alebo na mail.
baník76
25.06.08,17:33
Zdravím,
rád by som vedel, či má niekto z Vás doma interiérovú teplovodnú pec na pelety, a aké má s ňou skúsenosti. Ja o nej vážne uvažujem do rekonštrukcie RD, ale nie som si istý tým, že sa dá ušetriť na peletách oproti plynu až 40%. Predsa len, je to niečo nové.

Ďakujem za každú informáciu
je lepšia pec na pelety alebo splyňovací kotol?s peletamy je problém s dopravou,tam sa to nabalí na financiách.vraveli my že peliet treba v priemere 6 ton na priemerný dom.pelety+doprava cca 25-30 tisíc a to neni lacné!
kubolubo
07.02.09,08:05
Ja mam pec na pelety prvu sezonu a skutocne mi vystaci cca 1 tona peliet na 1 sezonu aj s ohrevom TUV na rozlohu cca 100m2, ale na noc pec vypiname.Uplne staci ked kurime cez den aj to len 8 az 12 hodin denne. V porovnani s plynom je to uspora min 50% ak nie viac. Zatial ale nemam dobre skusenosti so znackou ARTEL, stale vypisuje nejake zavady a nik nevie , co to znamena, dokonca ani sevisny technik. Do tyzdna by som to mal zistit, ak nie prejdem na inu znacku.Doteraz som zistil len Talianskych vyrobcov a najpredavanejsie su edilkamin. Drzim palce pri rozhodovani.:)
arthur416
16.06.09,08:27
Dobry den,
chcem sa spýtať tiež na pelety. Chcem si vykurovať chatu. Už viem že by mi to vykúrilo, ale mňa zaujíma, či je možné si vyrábať pelety doma pre vlastnú potrebu. S drevom, dreveným odpadom by nebol až taký veľký problém, nakoľko som vlastníkom urbáru a drevná hmota sa tu dá zohnať vcelku lacno. Alebo či by sa dali pelety nahradiť drevnou štiepkou z klasického štiepkovača?
Ďakujem za odpoveď
jezo421
02.01.10,16:44
Zdravim, vedel by sa niekto vyjadrit k pouzitiu vykurovania peletami v kombinacii s podlahovkou? Co som pozrel parametre k niekolkym kotlom, vacsinou je doporucena prevadzkova teplota vody 60 – 80ºC. Teploty pre podlahovku su nizsie...
ejamar
02.04.10,18:29
aj ja uvažujem nad pecou na pelety ale v kombinacii s použitim aj normálneho dreva ale tiež budem realizovat podlahovku a ako jedine riešenie sa mi javý dat akumulačnú nádrž do ktorej bude pec hriat vodu a sekundárne odoberat do podlahovky. Má niekto takúto skusenosť?
montegrappa
16.02.15,09:32
Mám skúsenosti aj s Artelom.Často poruchová.Aj z talianskych výrobcov je možné si vyberať.Z osobnej viacročnej skúsenosti odporúčam kvalitnú značku Caminetti Montegrappa.Neporovnateľné.Tichučká ,bezporuchová.
montegrappa
18.02.15,18:17
Ideálne riešenie v kombinácii s akumulačnou nádržou.Jedine mám výhradu voči multifunkčnému prevedeniu pece na drevo a pelety. Peletová pec má úplne iné požiadavky na spaľovanie,prívod vzduchu,komínový ťah,spaľovaciu komoru,horák atď...môžem predviesť realizácie a poradiť a ponúknuť aj konkrétne riešenie.