zdendo
05.06.08,23:23
Ahoj.
Ide o dph pri poskytovani telekominikacnej sluzby.
V zahranici som sa stretol s telekomunikacnými sluzbami ohladne telefonovania cez internet.
Nasiel som firmu v Azii, ktora poskytuje taketo sluzby do celeho sveta.
Je mozne pre nich robit ako agent cez internet.
Znamena to, ze si u nich mozem zriadit agentske konto.
Ja tu mozem ponukat ich produkty /telefonovanie po internete/
To znamena, ze kazdy kto si kupi nejaky kredit tak moze vyuzivat sluzbu napriklad callback/spätne volanie/. Je to sluzba zalozena na tom, ze si kupis nejaky kredit napr. 20eur. So zvojho pocitaca sa prihlasis na ich stranku, kde zadas nejaký PIN kod, telefonne cislo svoje a to komu chcete volat.
O chvilu Ti zavola automat z Azie a spoji ta s tym komu si chcel/a volat.
Ide o to, ze ja by som ako ich agent pre teba objednal PINkod. Ten by mi prisiel mailom. Mne by si zaplatil/a a odovzadal by som PIN kod tebe.
Za vsetky sprostredkovane PIN kody by som raz mesacne previedol peniaze poskytovatelovi sluzby.
Je nieco taketo mozne robit aj z pohladu DPH a krajiny mimo EU?
Vladimír Ozimý
06.06.08,06:11
zákon o DPH nič také nezakazuje. Takáto služba ktorú budete faktúrovať azijskej spoločnosti bude podľa všetkého služba podľa § 15 ods. 8 a tým pádom predmet dane sa prenáša do ázije. Nevstupuje do obratu na účely DPH takýto príjem.
montecristo
06.06.08,11:01
Takáto služba ktorú budete faktúrovať azijskej spoločnosti bude podľa všetkého služba podľa § 15 ods. 8 a tým pádom predmet dane sa prenáša do ázije. Nevstupuje do obratu na účely DPH takýto príjem.
Aspoň podľa otázky usudzujem, že služba sa nebude faktúrovať ázijskej spoločnosti, ale ázijska spoločnosť bude faktúrovať danej firme.
Daná firma bude poskytovať sprostredkovanie služieb, resp. aj samotný predaj služby - predaj PIN kódov, svojim zákazníkom, čo bude vstupovať do obratu na účely DPH.
zdendo
06.06.08,11:41
Azijska spolocnost by mne nemusela nic fakturovat.
Ja by som len odviedol prijatu hotovost na ich ucet.
Pripadne by sa to mohlo riesit tak, ze by som ja im fakturoval sprostredkovanie predaja ich sluzby na slovensku?
Ja PIN objednam cez ich web aplikaciu. Dostanem potvrdenie o zaplateni a to dam zakaznikovi, ktory da mne hotovost.
Tu im raz mesacne prevediem na ich ucet v azii.
Na tej potvrdenke o zaplateni, ktra sa da vytlacit z ich web aplikacie je uvedena suma, a za co to bolo. Je to vlastne doklad pre zakaznika.
Je to nieco ako keby si to ten zakaznik kupil pramo cez web. Nie vsetci maju moznost elektronickej platby. Preto by som ja mohol robit pre nich predajneho agenta
Vladimír Ozimý
06.06.08,12:09
ja som to pochopil tak že konáte na ich meno a účet a vy si faktúrujete len províziu...preto som hovoril že ak je to sprostredkovanie služb uvedenej v par. 15 ods. 8 potom aj táto provízia sa riadi prenosom daňovej povinnosti do miesta kde ma odberateľ sídlo. t.j. ázia a nie je to predmetom dane v SR.