Idalu
06.06.08,06:24
Dobrý deň,
moja mamina podnikala, pred 4 rokmi zrušila podnikateľskú činnosť a ostali jej dlhy na daňovom úrade. Jej manželovi stiahli včera určitú sumu z účtu a ked sme sa obrátili na DÚ bolo nám povedané, že my ako rodina /môj otec/, má splatiť jej dlhy. Je invalidný dôchodca a vôbec mu neponechali životné minimum a vyživuje aj svoju manželku, stiahli mu všetky peniaze čo mal na účte. Neprišlo mu žiadne vyrozumenie a momentálne nevieme na koho sa obrátiť, alebo sa majú rozviesť? Budú jej dlhy z podnikateľskej činnosti, prenesené aj na nás /deti/?
Ďakujem za odpovede.
Zoltán Kovács
06.06.08,04:27
Dlhy, ktoré vznikli počas manželstva sú spoločné, teda aj manželové, ak nemali zrušené BSM. Dlhy sa dedia. Terza keby sa rozviedli nič s tým nevyriešia, nakoľko pri delení spoločne nadobudnutého majetku sa delia aj dlhy rovnakým dielom.
VladoaKatka
06.06.08,05:47
Dobrý deň,
moja mamina podnikala, pred 4 rokmi zrušila podnikateľskú činnosť a ostali jej dlhy na daňovom úrade. Jej manželovi stiahli včera určitú sumu z účtu a ked sme sa obrátili na DÚ bolo nám povedané, že my ako rodina /môj otec/, má splatiť jej dlhy. Je invalidný dôchodca a vôbec mu neponechali životné minimum a vyživuje aj svoju manželku, stiahli mu všetky peniaze čo mal na účte. Neprišlo mu žiadne vyrozumenie a momentálne nevieme na koho sa obrátiť, alebo sa majú rozviesť? Budú jej dlhy z podnikateľskej činnosti, prenesené aj na nás /deti/?
Ďakujem za odpovede.
Presne ako je v príspevku vyššie od smitha, aj zisk aj dlhy sú spoločné. Je to smutné, ale ak mama mala nejaký záväzok voči DÚ mala asi kladný výsledok podnikania, teda mala sa snažiť vyrovnať ten dlh, aby nenarastlo do neúnosných rozmerov a v najhoršom prípade aby sa to neskončilo s exekúciou a prepadom celého majetku - aj takéto veci sa stávajú.
Či sa prenášajú dlhy z podnikateľskej činnosti na deti - ak s ními žijete v spoločnej domácnosti, môžu Vás posudzovať spoločne (to presne nepoznám, len sa domnievam, rovnako ako v prípade hmotnej núdze rodičov, tiež posudzujú aj finančné možnosti detí, aspoň tak mi to bolo pred rokmi vysvetlené)
ale napríklad pri dedení môžete zdediť dlhy Vašich rodičov, ale v tom prípade sa aj môžete vzdať dedičstva.
Petra Nová
06.06.08,12:55
Dobrý deň,
... že my ako rodina /môj otec/, má splatiť jej dlhy. Je invalidný dôchodca a vôbec mu neponechali životné minimum a vyživuje aj svoju manželku, stiahli mu všetky peniaze čo mal na účte. Neprišlo mu žiadne vyrozumenie a momentálne nevieme na koho sa obrátiť, alebo sa majú rozviesť? Budú jej dlhy z podnikateľskej činnosti, prenesené aj na nás /deti/?
Ďakujem za odpovede.

Dlhy Vašej matky a exekúcia na invalidný dôchodok Vášho otca sa detí dotýka jedine tak, že ste povinní plniť vyživovaciu povinnosť voči rodičom, keďže takmer všetky ich príjmy pôjdu na splácanie dlhov. Povinnosť a jej rozsah vyplýva z § 67 ods.1 zák. č.36/2005 Z.z. o rodine ... . Deti za dlhy rodičov priamo nezodpovedajú
VladoaKatka
06.06.08,16:01
Povinnosťou rodičov je postarať sa o svoje deti po darodení a rovnako by malo byť povinnosťou detí postarať sa o svojich rodičov v ich starobe.
iriska
06.06.08,16:22
Tiež by sa dalo argumentovať - ak je účet zablokovaný - že práve na ten účet prichádza jediný príjem rodiny a majú z toho ponechať životné minimum. Vtedy treba komunikovať s exekútorom alebo spoločnosťou a pod. ktorá dala príkaz na zablokovanie. Bežne sa to robí tak, že sa na účte zablokujú všetky prostriedky, takže to naozaj treba ručne preukazovať z vašej strany.
Marikal
06.06.08,16:28
Pridávam k tejto téme otázku z iného pohľadu:
Počas manželstva/ obaja manželia SZČO/ bol manžel v súdnom spore s bývalým spoločníkom...predmetom sporu je čiastka cca 500.000,-Sk, ktorú bol spoločník dlžný manželovi. Je už 12 rokov predmetom dokazovania, kto má pravdu - to je v skratke. Medzitým cca pred 2 rokmi sme rozviedli. A teraz tá otázka: Ak sme majetkovo vysporiadaní, je možné, že v prípade neúspechu exmanžela v súdnom spore, budem musieť spolu s ním zaplatiť prípadné súdne trovy alebo iné náklady druhej strany - teda spoločníka, s ktorým bol vedený súdny spor? Resp. zdedia túto dlžobu naše deti?? Alebo v opačnom prípade, ak sme teda majetkovo vysporiadaný a manžel súdny spor vyhrá mám nárok na nejakú čiastku?
Idalu
09.06.08,16:18
V stredu idem za právnikom, napíšem riešenie.
Marikal
13.06.08,04:53
V stredu idem za právnikom, napíšem riešenie.

Idalu...máš nejaké riešenie k danej téme? Právnik poradil?
Idalu
23.06.08,07:01
Ospravedlňujem sa, ale nebola som doma, ešte pred návštevou právnika sme volali na DU a sťažovali sa, že neprišiel žiadny papier o exekúcii, následne na to asi 3 dni po návšteve právnika sme dostali papier z DU, o vymáhanej čiastke a blokovaní účtu.
Riešenie jedine také, že treba zobrat na DU papier o BSM a keďže to trvá na súde 6 mesiacov a viac a my ho pravdaže nemáme a treba mať papier v rukách už pred exekúciou, takže nám bolo poradené, že máme žiadať splátkový kalendár na danú sumu, zaviazať sa, že my deti to budeme platiť a účet bude odblokovaný.

jedna rada, pokiaľ máte v rodine/rodič, súrodenec/človeka, čo podnikal a nejako mu to nevyšlo/nie je to hanba/ treba si vybaviť papier o BSM, u právnika, skôr než budú na vás uvalené exekúcie a vyhnete sa tým rôznym trampotám.
janhargas
26.06.08,06:02
Dlhy rodicov prechadzaju na dedicov do vysky ceny nadobudnuteho dedicstva, t.j. do vysky aktiv. Ak zdedite 200 000 aktiv a dlhy su 500 000 rucit by ste mali do vysky 200 000 a nie viac. Zakladom je, ze dedicstvo nema predstavovat majetkove riziko pre dedicov.