kucyo
23.06.04,17:47
je možné si dať do nakladov mineralnu vodu,ktoru kupujeme na pracovisku na priamu spotrebu pracovnikom?ako je to s odpočtom DPH?
vladan
24.06.04,05:01
ja to považujem za občerstvenie - bez nároku odpočtu DPH
zuzi
24.06.04,05:25
My máme v Pracovnom poriadku, že pri prekročení teploty 30°C poskytujeme pracovníkom minerálne vody(pitný režim). Uplatňujeme si DPH a aj náklad do dane z príjmu. Mali sme aj komplexnú kontrolu na všetky dane a nebolo to spochybnené.:)
Braňo
24.06.04,05:31
Tieto minerálky sa dajú posudzovať dvojako : ako pohostenie pre návštevy (513 aj s DPH) alebo pitný režim pre pracovníkov, ktorí by to mali maž ošetrené v smernici.
Luboš
24.06.04,05:32
Súhlasim so zuzi, presne to isté je i u nás.........
Luna
24.06.04,08:41
Zas treba všetko individuálne posúdiť.Ak to dokážete obhájiť pred daňovákmi tak si to môžte dať do nákladov.Napr.Zamestnanci na stavbách,zamestnancom ktorý robia na slnku alebo slabo vetraných halách tak tam by som to zakotvila do Internej smernice,ale v kanceláriach to by bolo na diskusiu.(Aj keď je tu 40 stupňov.)Vlani mi to poradca z nákladov vylúčil,čo sa týka DPH je to ako občerstvenie kde sa DPH neodratáva.
Jeden nealko.nápoj vyplíva zo zákoníka práce je to spomenuté v zabezpečení stravy na pracovisku.
Kdesi som vlani čítala, bolo to v niektorom účtovnom poradcovi,že minerálku si môžte dať do nákladov ak teplota v miestnosti prekročí 31 stupňov,ale treba to dokázať.Neviem ako by som to dokazovala. Baba ktorá takúto otázku napísala, daňovákov ponúkla vodou z vodovodu,ktorá bola úplne čierna,hrdzavá aj tak jej to neuznali v nákladoch. Zas je to len na ľudoch-daňovákoch ako sa k tomu postavia.
kucyo
24.06.04,11:33
dakujem za info-dohodli sme sa na smernici,asi najschodnejsia cesta....
M3G
24.06.04,17:30
Je to možné dať to aj ako hygienické potreby, stačí keď daňovákov nejako presvedčíte, že voda z vodovodu je závadná, nedá sa piť, prípadne nehodí sa ani na iné účely.Je to schválené daňovým úradom- daňový náklad aj odpočet DPH.
Daniela
28.06.04,12:34
Presne tak, je to potrebné ošetriť v prac. poriadku, smernici atď. Ak nie sme schopní zabezpečiť zamestnancom nezávadnú pitnú vodu, nakupujeme minerálku a poskytujeme zametnancom 1,4 l v zimných mesiacoch a 2,1 litra v letných mesiacoch. V prípade prekročenia stanovených teplôt tolerujeme aj viac. Do DPH riadne dáme.
Luna
02.07.04,08:25
Pre M3G,máš niečo kde sa píše ,že minerálka je daňovým nákladom.Mne to 2 auditorky vyhodili z nákladov,jedna keď nám zavádzala účto,druhá keď nám na konci účto. kontrolovala.Potom som aj ja kdesi v účtovnom poradcovi čítala,že to nie je daň.náklad.Ja mám tež veľa nákupov minerálky,oni mi oponovali zákonom o stravnom na pracovisku.
porfin
02.07.04,08:51
Myslím, že by si mohla argumentovať zákonníkom práce a tým, že zamestnávateľ je povinný zabezpečiť pre zamestnancov pitný režim.....Aj my / ale iba v letných horúčavách ...a to tiež len 1 minerálku na zamestnanca/deň to robíme takto/
Mali sme veľkú kontrolu a všetko bolo O.K.
Ale ako už bolo uvedené: je dobre si upraviť internú smernicu tak, aby ste mali čím argumentovať.
Luckasari
02.07.04,08:52
my nakupujeme takuto vodu zo socialneho fondu
vladan
02.07.04,08:54
ja by som sa rada k tejto téme opýtala, či si môžem uplatniť DPH, ak sme kúpili vodný dispenzor + vodu (to sú tie obrátené veľké fľaše). Dispenzor bol v cene 8000,- bez DPH a vodu objednávame podľa potreby. Odpočet DPH na vodu si ošetrím v smernici, ale zaujíma ma ten prístroj pomocou ktorého dostanem vodu do pohára. Mám nárok na odpočet DPH alebo nie?
vladan
02.07.04,08:55
my nakupujeme takuto vodu zo socialneho fondu
a nemala by si tento príspevok zdaňovať zamestnancom 19%tami?
Luckasari
02.07.04,09:12
vladan - podla mna nie, nie je to penazne plnenie - ak sa nemylim, tak len penazne plnenie sa zdanuje (napr. keby som zamestnancovi preplatila listok do kina, dostane cash, a ja mu ho zdanim)
Luckasari
02.07.04,09:15
este by som chcela dodat zakon o dani z prijmu §5 ods. 7 pis. c): Od dane su oslobodene aj prijmy poskytnute ako hodnota nealkoholickych napojov poskytovanych zamestnavatelom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku
M3G
03.07.04,09:53
O minerálkach ako stravnom sa síce v zákone píše, že je to nedaňový náklad, ale o minerálkach ako hygienickej potrebe sa už píše, že to daňový náklad je. Ale závisí to od uváženia. V prípade obáv odporúčam dať dotaz na daňový úrad, ktorý 9 z 10 daňových úradov schváli a priložiť k účtovaniu. Myslíte si , že audítorka je vyššia právomoc ako daňový úrad??? Audítorky sa Vám nebudú kašlať s nejakou minerálkou za 100 Sk, pre nich je to najjednoduchšie vyhodiť a majú bez problémov!!
Danielle369
05.07.04,08:59
:mad: v Malackach na danovom urade mineralnu vodu vôbec neakceptuju.
evae
06.06.05,11:30
mohol by mi niekto poskytnut smernicu, nejaky vzor na zaklade ktorej by som mineralku mohla vyplacat? je dana zakonom nejaka hranica, kolko musi byt vonku stupnov? sme stavebna firma, zacinaju horucavy a chlapi tam nemaju pristup k vode, tym padom mozem preplacat mineralku? a odratat si DPH? :confused: snad ano, zda sa mi neferove dat to mimo dan. nakladov. DAKUJEM
pyton
06.06.05,12:47
evae, mnohým sa to zdá neférové, ale podľa zákona je to tak. Neviem, prečo ešte nebola zmena v zákone, veď firmy podľa odbornej tlače to trápi už dlho.

M3G, prečo si myslíš že je to priechodné ako hygienická potreba? Bolo by to fajn, ale ... Niekde to bolo aj takto publikované? Dík.

Mne to ale vychádza, že keď nie minerálky, tak nie ani ten stroj na vodu, nie? A ak si to tam niekto dáva, tak na vlastné riziko. Ale kiežby to bolo inak.
anto
06.06.05,13:13
Zákonník práce .:(zhruba)

- zamestnávateľ zabezpečuje pre svojich pracovníkov jedno teplé jedlo vrátane vhodného nápoja.
- z poskytnutie tohoto jedla a nápoja si zamestnanec platí vo výške 45 %.
Ak poskytnutie nápojov neupravujú iné zákonné predpisy, je poskytnutie nápoja vrátane teplého jedla daňovým výdavkov vo výške 55 % výdavku. Z nápoja pri tomto poskytnutí je možné odpočítať DPH, ale pri výpočte úhrady zamestnanca sa mu toto DPH pripočíta. Výhodnejšie je poskytnúť nápoje zo sociálneho fondu, potom je to ale príjem zamestnanca, ktorý sa musí zdaniť. Ešte jedno riešenie - poskytnutie nápoja z reprezentačného, čo je pripočitateľná položka k dani z príjmu podnikateľa, nie je možné odpočítať DPH. Alebo ak poskytnutie nápoja vyplýva z iného zákonného predpisa, tak potom je to v celej výške daňový výdavok - napríklad práca v horúcom prostredí. K tomu musí byť smernica a stanovisko Úradu verejného zdravotníctva, že sa skutočne jedná o horúce pracovisko. Potom možno poskytnúť nápoje len tým pracovníkom, ktorí tam pracujú. Vlastná smernica o poskytovaní nápojov nerieši nič a to daňovníci neuznávajú.
ingi
06.06.05,13:29
Súhlasím s názorom M3G až na zvrat "hygienická".

Evae - vo vnútrofiremnej smernici, ktorá by mala obsahovať aj časť Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci by som sa odvolala na zákon č.330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a stanovila by som presne podmienky, za akých sa budú poskytovať zamestnancom minerálky (napr. teplota 30st., 1l denne).

Pyton - keby sme išli do dôsledkov, tak potom aj všetky klimatizačné zariadenia (hlavne veľkých spoločností) by mali ísť do nedaňových nákladov? Myslím, že takto - s trochou odvahy - by sme mali začať bojovať za menšie firmy a práva ich zamestnancov.
evae
06.06.05,13:47
bolo mi poradene, ze mam pytat spravu od hygienika a ze ked budem mat interny prikaz podlozeny spravou od hygienika, tak to prejde. skusim tak, pretoze chlapi su bez vody v prasnom prostredi... a zacinaju sa burit (esteze nemaju odbory)
ok, takze bezpecnost prace, hygienik a smernica. snad to prejde.
retep
06.06.05,14:09
Doporučujem pri závadnosti pitného zdroja podložiť túto skutočnosť rozborom vody.V prípade že je zavedená na pracovisko pitná voda z rozvodu vody hygienicky nezávadného, ide o náklad nad limit a tento sa do nákladov resp.výdavkov neuznáva. Zároveň je možné uvedené uznať do nákladov v prípade že ide o pracovisko pri ktorom je potrebné doržiavať pitný režim a vyplývy to z vyhlášky/ napr.pri vysokých peciach sa poskytuje mionerálka resp. pivo -vylučovanie soli z tela potením a pod./.
Tento režim sa aplikuje aj v súvislosti z DPH.
evae
06.06.05,16:52
a v pripade, ze sa jedna o stavbu? je to pri zakladnej skole areal, nejaka voda tam je, ale tam su natiahnute hadice atd atd a je to vraj v desolatnom stave, do budovy chlapi pristup nemaju a teda ani k vode. co s tym? upravuju vonkajsi teren a je tam dost prasno a pit potrebuju. myslite, ze to prejde pri kontrole?
JanaF
06.06.05,17:32
My sme si uplatnovali pitny rezim na zaklade schvalenia hygienou, ze voda je zavadna a zamestnancom musi byt poskytnuty pitny rezim. Inac to slo ako repre;)
evae
06.06.05,17:58
dakujem. tak teda poziadam hygienu o stanovisko.
Zuziana
06.06.05,19:15
V každom meste je voda vo verejnom vodovodr upravovaná a zdravotne nezávadná. Ja účtujem pekáreň - voda z verejného vodovodu sa používa do výrobkov, ale zamestnanci dostávajú cez leto minerálku. Mala som tam aj kontrolu - v pohode.
pyton
06.06.05,19:20
Jana F, do repre si môžeš dať čo len chceš, nato nepotrebuješ súhlas hygienika. Problém je dostať to do daň. výd.
vedomosť
06.06.05,19:27
Zákonník práce a § o bezpečnosti práce. Vyhláška - ak presiahne teplota vzduchu 31 stupňov /teraz neviem, či nie aj 27 stupňov/, potom sa počíta
1.5 lt vody na 2 dni a osobu. Nákup vody ide do nákladov - nákup materiálu na účet 501.
ondrejvla
06.06.05,19:27
Ja to účtujem zo SF, bez nároku na DPH. Samozrejme, že zamestnancom to nezdaňujem, mala som kontrolu a všetko bolo OK.
JanaF
06.06.05,19:36
Jana F, do repre si môžeš dať čo len chceš, nato nepotrebuješ súhlas hygienika. Problém je dostať to do daň. výd.Ano, ale my sme to riesili cez hygienu, takto to ani daniari nemohli vyhodt:) Mas opodstatnene danove vydavky:) a mozes si odpocitat DPH:)
gabri
06.06.05,19:44
Ja minerálku účtujem do 527, aj DPH si uplatňujem, auditorka mi tento postup schválila, vraj teraz je to už bežné, firmy si dávajú do nákladov aj vodný dispenzor. Tiež máme problém s pitnou vodou z vodovodu. Dúfam, že sa raz pri kontrole neprekvapím :)
pyton
06.06.05,19:53
JanaF, ale predtým si písala, že to máte v repre...:eek:
Teraz píšeš, že v daň. výdavkoch.
evae
07.06.05,07:24
myslim, ze keby sa pouzil §8 ods. 3b) zakona o bezpecnosti prace, tak by sa to mohlo dat do nakladov. no co uz, teraz uz nic nevyspekulujem. idem za danovym poradcom (a vraj aj robil na DU, snad to pozna) a brnknem na hygienu, co oni na to. dam vediet.

"b) umývacie, čistiace a dezinfekčné prostriedky potrebné na zabezpečenie telesnej hygieny, a ak to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia, aj ochranné nápoje podľa vnútorného predpisu."
libus72
24.07.06,18:05
myslim, ze keby sa pouzil §8 ods. 3b) zakona o bezpecnosti prace, tak by sa to mohlo dat do nakladov. no co uz, teraz uz nic nevyspekulujem. idem za danovym poradcom (a vraj aj robil na DU, snad to pozna) a brnknem na hygienu, co oni na to. dam vediet.

"b) umývacie, čistiace a dezinfekčné prostriedky potrebné na zabezpečenie telesnej hygieny, a ak to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia, aj ochranné nápoje podľa vnútorného predpisu."



Vraciam sa späť k riešenej problematike, no ako to dopadlo?volali ste daňovým poradcom a hygienu? čo povedali? môže sa dať tá minerálka alebo dispenzor do nákladov? ako ste to vy poriešili?
Ja mám teraz taký istý problém a už som si síce prečítala všetky príspevky ale nie som veru múdrejšia...tak prosíím pomóoc
libus72
24.07.06,18:07
Ja to účtujem zo SF, bez nároku na DPH. Samozrejme, že zamestnancom to nezdaňujem, mala som kontrolu a všetko bolo OK.

Môžete mi prosím popísať postup ako to účtujete zo SF? nákup vody, a potom čerpanie....a čo s vodným dispenzorom? samotná mašina sa ako má zaúčtovať???:confused:
ingi
25.07.06,07:44
Vraciam sa späť k riešenej problematike,...môže sa dať tá minerálka alebo dispenzor do nákladov?...

Povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť pre zamestnancov bezplatne pitný režim pri zvýšenej záťaži teplom vyplýva z § 6 ods. 1 písm. a) nariadenia vlády SR č. 247/2006 Z. z. o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci za určených podmienok:

- pri prekračovaní únosných hodnôt operatívnej teploty pri dlhodobej práci (viac ako 4 hodiny za pracovnú zmenu) na uzatvorenom pracovisku zaradenej do triedy práce 3 alebo 4 (tabuľkač. 1 prílohy č. 2 NV SR č. 247/2006 Z. z.) ak sa preukáže, že dochádza k nadmernej strate tekutín z organizmu
- pri dlhodobej práci na vonkajšom pracovisku za mimoriadne teplých dní


Mimoriadne teplý deň je deň, keď teplota vonkajšieho vzduchu nameraná v tieni dosiahne hodnotu vyššiu ako 30 ◦C.
Pitný režim na pracovisku s nadmernou záťažou teplom, výber vhodných nápojov, ich primeranú teplotu a množstvo zamestnávateľ konzultuje s lekárom, ktorý dohliada na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou, resp. s lekárom pracovnej zdravotnej služby.
libus72
25.07.06,09:19
Povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť pre zamestnancov bezplatne pitný režim pri zvýšenej záťaži teplom vyplýva z § 6 ods. 1 písm. a) nariadenia vlády SR č. 247/2006 Z. z. o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci za určených podmienok:

- pri prekračovaní únosných hodnôt operatívnej teploty pri dlhodobej práci (viac ako 4 hodiny za pracovnú zmenu) na uzatvorenom pracovisku zaradenej do triedy práce 3 alebo 4 (tabuľkač. 1 prílohy č. 2 NV SR č. 247/2006 Z. z.) ak sa preukáže, že dochádza k nadmernej strate tekutín z organizmu
- pri dlhodobej práci na vonkajšom pracovisku za mimoriadne teplých dní


Mimoriadne teplý deň je deň, keď teplota vonkajšieho vzduchu nameraná v tieni dosiahne hodnotu vyššiu ako 30 ◦C.
Pitný režim na pracovisku s nadmernou záťažou teplom, výber vhodných nápojov, ich primeranú teplotu a množstvo zamestnávateľ konzultuje s lekárom, ktorý dohliada na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou, resp. s lekárom pracovnej zdravotnej služby.

ĎAkujem krásne za pomoc, príspevok oceňujem bodíkom... presne to som potrebovala vidieť - aj keď ma to nepotešilo, z toho vyplýva že my nemôžeme dať pitný režim do N...:mad:
DušanČ
25.07.06,10:03
ĎAkujem krásne za pomoc, príspevok oceňujem bodíkom... presne to som potrebovala vidieť - aj keď ma to nepotešilo, z toho vyplýva že my nemôžeme dať pitný režim do N...:mad:

Čerpanie SF nemôže mať nič spoločné s nákladmi. Keďže do daňových nákladov sa účtuje tvorba SF, bolo by to v nákladoch 2-krát. Preto sa to účtuje 472/321 alebo 472/211, podľa toho, či je to nákup na faktúru alebo v hotovosti. Samozrejme, že aj bez nároku na odpočet DPH.
mirrom
25.07.06,11:53
Pri zohladneni NV 247/2006 treba vypracovat vlastny Prevadzkovy predpis a hodnotenie zamestnancov z hladiska zataze s teplom (alebo chladom - potom sa poskytuju teple napoje).
Dalej vypracovat Smernicu pre poskytovanie ochrannych napojov,
dalej zhodnotit pracoviska a zaradit pracovnikov do "tried prace" vid NV 247,
dalej stanovit operativnu a pripustnu teplotu, pri ktorej prekroceni vznikne narok na napoj.
Potom merat teploty a zapisovat:)
Smernicu konzultovat s lekarom - pracovna zdravotna sluzba.
Suvisiace s :BOZP

A to by malo byt nepriestrelne.
Evanka
26.07.06,12:24
ja by som sa rada k tejto téme opýtala, či si môžem uplatniť DPH, ak sme kúpili vodný dispenzor + vodu (to sú tie obrátené veľké fľaše). Dispenzor bol v cene 8000,- bez DPH a vodu objednávame podľa potreby. Odpočet DPH na vodu si ošetrím v smernici, ale zaujíma ma ten prístroj pomocou ktorého dostanem vodu do pohára. Mám nárok na odpočet DPH alebo nie?
Vladan, podľa mňa áno. Je to predsa zariadenie, kde môžeš využívať chladenú vodu, resp teplú (na kávu, čaj,...). Je to v kancelárii, nemáš to doma a je to pre pracovníkov. Veď im zabezpečuješ cez to zariadenie zdravotne nezávadnú vodu. Konzultovala som to s DP a potvrdila mi to. My by sme chceli kúpiť taký aj s malou chladničkou. Veď v kanclíku si nemôžu nechať teraz ani jogurt.
michelle84
21.06.07,11:28
Niekto píše, že je nárok na odpočet DPH pri nákupe minerálnej vody pre zamestnancov. Sme družstvo a zamestnanci robia veľa vonku a v týchto horúčavách sme im kúpili minerálnu vodu. Máme nárok na daňový výdavok a odpočet DPH? Máme to účtovať zo sociálneho fondu 472?
Maxinka
15.08.07,11:17
Tieto minerálky sa dajú posudzovať dvojako : ako pohostenie pre návštevy (513 aj s DPH) alebo pitný režim pre pracovníkov, ktorí by to mali maž ošetrené v smernici.
Toto tu ma trocha zaujalo, lebo túto tému stále hľadám ohľadne vody na pracovisku, kde nie je pitná voda. Zamestnancom ju dávam na 527 s odpočtom DPH.Vodu pre pohostenie dávam na 513 len teraz neviem či mám nárok na DPH alebo nie?Prosím ozvite sa!
bea
15.08.07,11:24
Pri vode na pohostenie (513) nie ja nárok na odpočet DPH.
Tweety
15.08.07,11:28
Toto tu ma trocha zaujalo, lebo túto tému stále hľadám ohľadne vody na pracovisku, kde nie je pitná voda. Zamestnancom ju dávam na 527 s odpočtom DPH.Vodu pre pohostenie dávam na 513 len teraz neviem či mám nárok na DPH alebo nie?Prosím ozvite sa!
Pri nákladoch na pohostenie nie je možné uplatniť odpočet dph.
Maxinka
15.08.07,11:29
Pri vode na pohostenie (513) nie ja nárok na odpočet DPH.
A pri tej vode pre zamestnancov je nárok?
Maxinka
15.08.07,11:38
Ja som si to pozrela, ale to čo potrebujem konkrétne vedieť tam asi nie je. Je tam písané len o nápojoch,kde a kedy, ale na aký účet a ako je to s DPH tam nič nie je.
Anja111
15.08.07,12:01
A pri tej vode pre zamestnancov je nárok?

Ak je to daňovo uznateľný náklad, tak je nárok na odpočet DPH a ak to nie je daňovo uznateľný náklad, tak nie je ani nárok na odpočet DPH.
duficek
15.08.07,12:05
Ak je to daňovo uznateľný náklad, tak je nárok na odpočet DPH a ak to nie je daňovo uznateľný náklad, tak nie je ani nárok na odpočet DPH.
bohuzial neplati to vzdy - vid narok na stravne listky pre SZCO a SL pre zamestnanca (plne hradene), ani v jednom pripade nie je narok na odpocet DPH, pritom do nakladov to ide..
Anja111
15.08.07,12:11
bohuzial neplati to vzdy - vid narok na stravne listky pre SZCO a SL pre zamestnanca (plne hradene), ani v jednom pripade nie je narok na odpocet DPH, pritom do nakladov to ide..

Myslela som to v uvedenom prípade, týkajúcom sa minerálnej vody...
duficek
15.08.07,12:14
aha, ja ze to bolo myslene vseobecne, nechcel som spochybnovat prispevok. :)
Maxinka
15.08.07,13:13
Ak je to daňovo uznateľný náklad, tak je nárok na odpočet DPH a ak to nie je daňovo uznateľný náklad, tak nie je ani nárok na odpočet DPH.
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE!:)
Monica838
20.07.10,13:39
My sme mali dnes kontrolu z daňového riaditeľstva a povedali nám, že nákup minerálky, ale len neochutenej si môžeme dať do daňových výdavkov...... takže koľko daňovákov, toľko názorov
:)
Betina2
25.07.10,17:10
Ja k tejto problematike napíšem len toľko, že podľa zákona je síce zamestnávateľ povinný zabezpečiť pitný režim pre zamestnancov, ale podľa zákona je táto podmienka splnená, ak je na pracovisku pitná voda. (a z verejného vodovodu je pitná....) Takže ak mám v prenájme kanceláriu a mám v nej prípojku na pitnú vodu resp. umávadlo na toalete a je tam prístupná pitná voda) a sú mi za vodu vyuúčtovávané náklady, tak potom asi splňam podmienku zabezpečenia pitnej vody. Okrem mineráliek podobne posudzujem aj prenájom / nákup dispenzoru a tlakovacej nádoby + náplň pitnej vody na pracovisku. U nás je na pracovisku pitná voda z verejnej vodovodnej siete, všetku ostatnú dodávku pitnej vody možno považovať za nadštandard a preto náklady spojené s prenájmom dispenzoru a nákupom vôd mimo vodovodnej siete v objekte považujeme za náklad nedaňový, a teda ani neuplatňujeme odpočet DPH. Celú faktúrovanú čiastku vrátane DPH účtujem na AE 528 ostatné sociálne náklady. S polemikou o vode ako hygienickej potrebe by som tiež nediskutovala. Jedine v prípade , že v mieste výkonu práce (napr. ak pracujem v teréne na stavbe, pri údržbe ciest a pod.) nie je dostupný iný zdroj vody, tak tam áno - náklad + odpočet DPH či už ako pitná voda pre zamestnancov alebo na umývanie rúk (ale jedine neperlivá a to nemusí byť zrovna minerálka). Mne pre nejakým časom pri kontrole na DPH práve minerálky povyhadzovali z odpočtu a doporučili účtovať nedaňovo. A to boli neochutené. Ak kupoujeme veľké množtvo tak 528, ak kupujem 1-2 flaše pre hostí tak 513.
Minerálka je ponímaná ako luxus a máme sa uspokojiť s tým ,čo je na mi k dispozícii z vodovodu....čo z toho, že z vodovodu mi tak nechutí...:(:(:(